Mustaliuske on tuhoisa Suomen vesistöille aina Savonlinnaan saakka. Mustaliuske on erittäin ongelmallinen kivilaji, jos se paljastetaan maaperästä ja pääsee kosketukseen hapen kanssa. Maanpinnalla se muodostaa ympäristöä voimakkaasti happamoittavaa rikkihappoa. Happamoituminen taas edistää myrkyllisten raskasmetallien liukenemista vesiin.
Kaivoksen ympäristövaikutukset ovat pitkäaikaisia. Haitat happamasta kaivosvalumasta kestävät jopa vuosisatoja kaivoksen sulkemisen jälkeen.
Mustaliuskeesta vähän
5
203
Vastaukset
- Anonyymi
Ja Hesarin mielipidepalstalta suoraan kopioit!
- Anonyymi
Mustaliuske on Talvivaaran malmi isäntäkivi, vesistöissä näkyy hyvin ikävällä tavalla.
Suomessa lainsäädäntömme kaivosten osalta laahaa pahasti. Edelleen jopa ulkomainen yhtiö voi tehdä valtauksen maillemme, kysymättä maanomistajan lupaa. Jos joku löytää kiintoisan louhintakohteen, EU-säännöstö määrittelee ja myöntää luvat, eli paska homma se. Tavan mies sanoisi että ei, mutta EU:n myötä meidän itsemääräämisoikeutemme, vaikkapa nyt puhumassani asiassa, on jo jyrkästi kaventunut.
Muutoin useimmissa asioissa olen sitä mieltä, että EU-jäsenyytemme on hyvä asia, samoin Nato-jäsenyys ;-)- Anonyymi
Trafigura, taattua kuraa kaikkialla, mihin Trafigura koskee?
Eikös tämäkin ollut sipilismin helmi?
https://i.media.fi/incoming/nkg8t1/1253533.jpg/alternates/FREE_1440/1253533.jpg?gsid=0cf5b151-47c0-4c1c-848c-383ae33c48f3
- Anonyymi
Keskustalaiset arvostaa halvalla tehtyjä suuria ympäristötuhoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke402499- 1241979
- 781620
- 1621269
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681250- 491075
- 691072
- 611056
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂67977Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t31956