34-vuotias nainen nettikauppiaana vangittiin

Anonyymi-ap

Petossarjan selvittäminen alkoi, kun poliisi sai tutkintapyynnön lievästä nettipetoksesta syyskuussa 2023. Asianomistaja oli ostanut 250 eurolla tuotteita Facebookissa, eikä hän saanut myyjältä tuotteita tai rahoja takaisin.

– Pian poliisi alkoi saada lukuisia muita ilmoituksia epäillyistä petoksista, joissa myyjä oli käyttänyt eri nimiä. Tapauksissa toistui usein sama tilinumero, johon asianomistajat olivat maksaneet ostoksia. Teoissa kuitenkin käytettiin useita eri pankkitilejä, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Teppo Viljanen.

Tuotteiden joukossa oli muun muassa merkkivaatteita ja -laukkuja, koruja, kenkiä, sisustustekstiilejä ja -esineitä, huonekaluja sekä harrastusvälineitä. Asianomistajien maksamat summat vaihtelivat alle 100 eurosta lähes 900 euroon.

Olemattomien tavaroiden myymiseen epäilty käytti Tori.fi:tä, Facebook marketplacea ja muita vastaavia myyntialustoja.

Epäilty on edelleen vangittuna. Tapaus on siirtynyt syyteharkintaan.

3

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahjakas nainen

    • Anonyymi

      Tilaisuus tekee varkaan.
      Onnistui ensimmäisellä kerralla ja homma lähti käyntiin kun oli niin helppoa.
      Mutta että kallein ostos oli peräti 900€, niin sen ostajan luottamus huijariin oli kyllä suuri. Harvoinhan Torissa niin kallista tavaraa edes myydään,

    • Anonyymi

      Tälläsiä myyjiä on. Tein itsekin joskus rikosilmon yhdestä myyjästä. Monet oli tehnyt samasta tyypistä. Tuomittiin, mutta rahoja ei saatu takaisin kun oli täysin varaton. Se on kyllä väärin. Eiköhän sossusta jotain rahoja kuitenkin saa. Niistä olis pitänyt maksaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      433
      2798
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      97
      2080
    3. 165
      1644
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1564
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1506
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1248
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1094
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1090
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      952
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      932
    Aihe