Onko Ukraina oikeasti sodassa?

Anonyymi-ap

Ukraina taistelee vain osittain. Jos se haluaa voittaa, on kaikkien osallistuttava sotaan. Nyt vain osa miehistä on paikalla. Sen ei kannata odottaa sinne vierasjoukkoja niin kauan, kun vain osa miehistä osallistuu. Löytyyhän sieltä varmasti 10 miljonaa miestä, jos halua on. Onko?

10

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ittellekkin käynny mielessä.. kohta butin ja zelenski ovat yhdessä zelenskin vstta ostamalla huvillaan oliko se nytt karibialla 1.5 milj vaan maksoi jotain vikaa varmaan..

      • Anonyymi

        Nuo huvilajutut ovat mitvittua-sivujen valeuutisia.


    • Anonyymi

      Ukrainalaiset miehet pakenivat sotaa Suomeen ja suomesta lähetään miehiä Ukrainaan sotimaan ja vammautumaan.

      • Anonyymi

        Ei lähetetä. Ellei Nato ala osallistua. Esim. kun jonnekin muualle hyökätään.


    • Anonyymi

      Kaikki sodathan pelleilyä . Yrittävät näyttää tv ssä et on muka joka sota .

    • Anonyymi

      Jos eioo ammuksia, niin eioo. Niitä täytyy säästää ja tehdä iskuja strategisiin kohteisiin. Jatkuvastihan siellä venäjällä jotain isoa palaa.

      • Anonyymi

        Totta puhut, ei meillä ole oikeutta odottaa, että vain Ukraina puolustaa demokratiaa ja sananvapautta, kyllä nyt on eurooppalaisten ryhdistäydyttävä. Muuten me itse suoritamme ukrainalaisten kansanmurhaa välillisesti.


    • Anonyymi

      Eli länsikö huijasi Ukrainan sotaan, eikä nyt autakaan, vaikka lupasi tukea? -Siltä näyttää, varmasti Venäjälläkin. Näyttää Euroopalle suuntaa, miten paljon se voi luottaa Natoonkaan. USA on poliittinen sotatanner, ei mitään vakautta enää.

    • Anonyymi

      Ukrainalla tosiaan hirmu reservit. Zelenskyihän on kaipaillut ulkomaillekin lähteneitä kutsuntaikäisiä. Ei heiltä miehet ja naiset lopu. 45 miljoonainen kansa.

      Lännen antamaa koulutusta vain osin hyödynnetty siten kuin olisi pitänyt. Ja jatkokouluttaa mahdollisiman monta uutta länsitavoin taistelevaa ukrainalaista. Viskata jo romukoppaan ensimmäinen maailmansotatyyli/neuvostodoktriini.

      En tiedä oppivatko tykkimiehensä tarkempaan tulenkäyttöön kun ammuksia ollut 1/10 vähemmän päivää kohden. Osalla tosin ei juuri koulutustakaan. Ehkä vain kolmen päivän kurssi (minkä maan opein...).

      Lisää ilmantorjuntaa ja murkulaa tarvitsevat.

    • Anonyymi

      Laskekaa niitä jalkojanne edes hieman lähemmäksi maanpintaa sieltä taivaista:
      https://rumble.com/v4hpudo-russia-denazified-us-army-officers-along-with-himars-mlrs-in-nikanorovkat-7.html
      Nato on jo tosiasiassa maassa. Ilmoittamatta. Sotarikos?
      Siinä tositilaa Ukrainan joukoista. Zele teetetti tuon joukkojen invantoinnin Skirskyllä ja lopputuloksena oli, että tilastojen ja laskennan ero oli 700 000 miehen vaje. Nyt setsitään syytä tähän. Vetääkö jotkut palkat välistä, vai eivätkö komentajat uskalla ilmoittaa kaikkia kaatuneita ja kadonneita?
      42 miljoonaa oli kait väestöä alunperin. Nyt 15 miljoonaa on ulkomailla. Alle 5 miljoonaa siirtyi Venäjälle. Silti Zelensky ilmoitti tällä viikolla selvitettävän, miten maan vankiloissa olevia 100 000 ihmistä voidaan käyttää rintamalla. Hän unohtaa, että sitä kokeiltiin jo kerran, eikä niistä ihmisistä ollut kuin haitaa taisteluissa.
      No, mitä nyt isosta osasta päästiin eroon lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2015
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1883
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1773
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1389
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1265
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1229
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1112
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      963
    Aihe