Ruoka loppui eilisaamuna leipään. Nyt maha kurnii ettei nukutuksi saa. Tt-tuki tulee vasta perjantaina. Melkoista kidutusta ihmisen elämä muka hyvinvointivaltiossa.
Kova on nälkä
Anonyymi-ap
113940
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 113
Vanhimmat
En usko vähääkään aloittajan kirjoitteluun.
Mikset. Aika monella tuo tilanne. Jopa minulla osa ailatyöläisenä.
Lidlissä kaurapuuro paketti maksaa 39 centtiä !!!!! kerää muutama tölkki ja saat sen. # Leipäjono.
Pääseekö kelataksilla Lidliin, joka on 60 kilometrin päässä?
Montako koiraa omistat ja poltatko tupakkaa ja juotko kaljaa.
Poltan viinaa omalla pannulla. Hiivat ja sokerit ostan kaupasta.
Sinunhan piti olla köyhä ja ilman ruokaa.
En minä mikään köyhä ole, vaan nuuka. Viinakaupan hinnoilla en viinaa viitsi ostaa. Niillä rahoilla saa paljon muutakin.
haloo
Kutsutaksilla pääsee muutamalla eurolla, et ole vissiin kuullutkaan kutsutaksista!
Heh,taas tää sama sairastapaus , hankkisi elämän .
ole uskomatta
ja leipäjono yli kymmenen kilsan päässä
sinne ahnaat eläkeläisukot autoillaan ajelevat
Minä en taksin kyytiin astu raiskattavaksi!
Huhtikuussa saat tehdä lisää reikiä vyöhön.
Kusipäisiä ovat päättäjät. Ottaa ja antaa, kananpaskan kantaa. Todella julmaa yllättäin poistaa rahaa mikä muutenkin menee heti kiertoon. Monilla ei ole ketään auttamassa.
suoli on arvaamaton maa omilleen, heikoimmassa asemassa oleville.
Karkausvuosinahan helmikuu on tuskastuttavan pitkä.
Miksei tukia makseta, vuokria ja muita kk-veloituksella olevia asioita voitaisi laskuttaa viikon välein?
Digitaalisestihan kaikki hoituu ja voitaisiin käyttää pienempiä kertasummia.
Rahamäärät olisivat silti samat mutta aiheuttaisivat turhaa hössötystä jos viikon välein tapahtuisivat kyseiset ehdottamasi asiat.
Yksilön oma vika jos ei raha riitä.
Käyhän moni kerran viikossa kaupassakin.
Laskutusvälinhän voi monissa asioissa valita jo nytkin. Miksei voisi olla siis kuukautta lyhyempikin aika. Ja Kelalle tuskin on ongelma maksaa tuet useammin. Massa-ajoinahan ne menee nytkin.
Juu eri asia jos kelan asiakas voisi itse valita tukien maksuvälin. nykysysteemi on itselleni ok
Kyllä Keva maksaa tukiaiset aina säntillisesti joka kuun 20:s päivä.
Se riittää mainiosti seuraavaan tilipäivään saakka ja jää vielä säästöönkin.
Itsellä diabeetikkona ei tulis edes kysymykseenkään että olisin ilman ruokaa. Kyllä kotivaraa pitää olla syömisten uhteen vaikka ei rahoja.
Käytettävissä oleva raha pitää jakaa niin että se riittää hieman seuraavan maksupäivän
ylikin, niin ei synny mitään nälkäongelmaa. Ikävä kyllä tunnen lukuisia sellaisia
ihmisiä, jotka tilipäivän jälkeen lentävät kaupoissa kuin pyryharakka ja sitten
jo puolikuussa ihmetellään : "miks mulla on näin vähän rahaa"
Kyllä siihen syy löytyy peiliin vilkaisulla. Eli silkkaa omaa tyhmyyttä ja totaalista
kykenemättömyyttä hoitaa omia raha-asioita. Pitäisikö ne laittaa holhoukseen.
Jos tilille jää liikaa rahaa, niin se vähentää seuraavaa tukea. Pitää siis aina käyttää kaikki rahat.
Laita sukan varteen.
Tuet on liian suuria, jos niillä pääsee rikastumaan.
kotivarakin syöty
No sittenhän on kaapit tursollaan ruokaa. Jos kaikki rahat on käytetty.
Suomessa tapetaan omia kansalaisia nälkään ja kurjuuteen.
Kannattaa varastaa kaupoista sen minkä pystyy, ihan peruselintarvikkeitakin.
Lääkkeet ja ruoka jäävät ostamatta. Pakko varastaa
Vinkkejä siihen? Aiemmin olin ilman jos ei rahaa mutta huhtikuun jälkeen menee niin pahaksi tilanne että on pakko yrittää. Jatkuva nälkä ja kaurapuuro heikentää ja selviytymistaistelu stressaa. Unettomuus ei työkykyä lisää.
Toivottavasti leikkaajat palavat helvetin tulessa.
Kinkku sulamassa ja sille jotain höystettä tekemään paiston ohessa. Ei ole nälkä moneen päivään.
Toimeentulotuessahan on määritelty laskentavaiheessa yksinelävälle 9eur ruokaan per päivä.Se raha mitä tulee niin näköjään menee muuhun. Elämänhallintaa tarvis monen opetella.
Pelkkä pizza maksaa Kotipizzassa 15 euroa. Joka päivä tulee 6 euroa tappiota jo siinä.
Seitsemän olutta, hieman energiaa kuluttavaa liikuntaa, raikasta ulkoilmaa, niin kohtuullinen.
Seitsemän banaania, suppona.
Sehän oli moro.
Mutta kaksi kiloa appelsiinejä maksoi Prismassa 2 €, joten 7 € vielä törsäykseen.
Mahtoi tuntua ne 7 suppoa hyviltä.
Tropicanan saa nyt tarjouksesta 9,90 £. Eikä se normaalistikaan maksa kuin 12,40.
Vai 9,90£, eikös me vielä käytellä € .
Kuinka monta appelsiinii meni kahteen kiloon?
Kauppaan heti kun on rahaa, ostat juureksia, sipulia, puurohiutaleita, leipää. Tarjouksesta säilykkeitä ym.
Teet ison satsin ruokaa.
Eihän tuo mitään ruokaa ole ja muut säilykkeet kuin ananas eivät ole juuri koskaan tarjouksessa. No, tonnikala joskus mutta se on pirun kallista. Tarjoustölkin hinnallakin saa melkein 2 lageria.
Kyllä minä ainakin teen juuressosekeittoa, voi täydentää sulatejuustolla jos on varaa ostaa. Täällä on usein lihasäilykkeitä tarjouksessa.
En minä lihasäilykkeisiin kyllä satsaisi. Tomaattimurskat ja vastaavat kyllä menettelee säilykkeinäkin. Itse tulee pakastettua, kun tekee isomman erän. Esimerkiksi hernekeitto on itse tekemällä paljon paljon parempaa kuin säilykkeenä. Isosta kattilallisesta saa pakastettua aika monta annosta.
Tokmannilta saat monta lihapullapurkkia kympillä. Riittää viikoksi kera perunan.
Suosittelen lattiakanalan munia.
Pakastettu ei ole ruokaa sulatuksen jälkeen.
Perusta teema joka kuukaudelle. Lihamureke, juureskeitto, kaalilaatikko. Tällä menetelmällä ruoka riittää loppukuuksi. Syö joka 3. päivä teemaruokaa.
Sähkö on kallista keittelemisiin.
Ei hyvältä näytä köyhyys lisääntyy js hallitusnarrit sen kun vaan virnistää tosin vain mitättömän pikkuaikansa kansan onneksi.
Köyhät ovat siinä mielessä hyvä investointi, että mitä vähemmän niitä rahoittaa, niitä sitä enemmän niitä on. Eli investointi toimii päinvastoin kuin normaalisti, jossa pitää maksaa saadakseen jotain enemmän.
Turhaa toimeentuloasiakas maukuu ettei hänellä ruokaa ole kun rahan saanut siihen syömiseen jo.Elämänhallinta ni onko sitä ollenkaan.Nuorena toki voi tulla ylilyöntejä.
Perseilevä älyn jättiläinen
Kaikkea kannattaa hakea kun on reilu tarjous. WC-paperia tarjouksesta ja vähän
namia eli 100 patukkaa täytettyä lakua kympillä ja 4 levyä suklaata kympillä.
Eihän sitä namia välttämättä tarvitse, mutta kun halvalla sai ostettua jemmaan.
Noillakin rahoilla mitä menee mässyyn saa 19 tölkkiä lageria eikä taatusti jää käyttämättä.
Mutta tulee siitä paha olo ja kusettaakin ihan vietävästi.
Hyvä olla jemmassa makeetakin kun sen aika koittaa. Ostaa varoiks kaikennäköstä ettei sillä vaikutusta sillon kun ei ole rahaa. Pakastimessa ruokia niin eipä tarvi lähteä ruokajakeluihin räntäsateessa jonotteleen.
Teen usein lasagnee ja iso vuoka josta riittää 3 päivälle ruokaa. Lasagne maksaa 6 euroa eli 2 euroa per päivässä ruokaan. Syön lasagnee varmaan 14 päivää kuukaudesta. Tulee halvaksi tehdä itse ruuat.
Parempi olisi kannattaa kotimaista, jotta pysyisi rahat Suomen maassa.
Vaikkapa perunalaatikon kaikki raaka-aineet saadaan tuotettua Suomessa.
Ja omasta mielestäsi olet sitten järkevä kun puputat tuotetta joka valmistettu vehnäjauhosta.Et taida enään osata keittää perunoita.Huh pastaa joka tuutista.
Samaa ruokaa ei voi kolmatta päivää syödä, kaikki ravintoarvot tipotiessään mutta paskan täytteenä hyvä kun ei muuta ole.
Onko todellakin aloittajalla köyhyys korvien välissä!!!!!
Voi v**tu mitä porukkaa, missä kunnon kotivara. Jos ostat seuraavasta toimeentulotuesta 10 pakettia kaurahiutaleita Lidlistä, se maksaa peräti 3,50€, niin sinulla on ainakin kaurapuuroa syödä, jos muuta ei ole.
Suomessa on NIIN hyvin asiat, että kukaan ei kuole nälkään, rahaa jaetaan vastikkeetta ja ruokaa jaetaan jokaisella paikkakunnalla ilmaiseksi. On ihan yksilön OMA VIKA, jos ajautuu ap:n tilanteeseen!
Itse ostan kerralla Lidlistä kaurahiutaleita 11 pakettia, se maksaa alle 4€ ja siinä minulle puolen vuoden tarpeet kaurapuuroihin. Tomaattimurska maksaa 0,37€ purkki, niitäkin saa 4€ 10 kpl. Ostan joskus soijarouhetta 500g pussin, se maksaa n. 3€, siitä saa hyvin vaikka tomaattimurskan kanssa kastiketta keitettyjen makaronien tai perunoiden kanssa.
Niimpä että kotivaraa ja justiin kaurahiutaleita niin itse aloitan päivän kauravellillä ja toisinaan illalla ni ei tarvi leipiä syödä. Jauhoja kuivahiivaa aina ni pyöräyttää sämpylöitä. Joillakin taitaa koko elämän olla tyyli persaukinen.
Niin tosiaan, kyllä pitää olla urpo, jos ei saa sen vertaa pidettyä rahaa käsissään, et saisi jotain kotivaraa. Muutama paketti kaurahiutaleita pahimman varalle, niin aina pärjää muutaman päivän tai viikonkin.
Ei ihmisen vatsa siedä viljatuotteita.
Turnipsi, kaali ja monet marjat kylläkin.
Kauraa sietää keliaakikkokin.
Saatanan kumma kun Jumala köyhälle suuren ja pohjattoman nälän loii.
Tulee vetelä olo kun syö vesipuuroa jos ei muuta.Keho huutaa kunnon ruokaa voissa muhitetut pihvit rasvaa tirskuen , perunaa . Kaviaaria. Lohta ja sialakoita ja tuoppi kaljaa, röyh.
Kellogin johtaja sanoi köyhille ja nälkäisille amerikkalaisille että syökää muroja.
Käy se ohje täälläkin.
Täytyykin ostaa muroja ja maitoa ni päivällä hyvä välipala.
Mulle maistuu paremmin tuo sumppi ja kanelikorput. Välipalaksi siis.
Olkoonmitään tekemättömät nälässä kiäh kiäh
sama täällä
tätä se on "elämä" hyvinvointivaltiossa
ne leikkaukset on peruttava heti, ei vaan jäätävä seurailemaan mitä tapahtuu
sitä aiheutuvaa inhimillistä kärsimystä ei voi myöhemmin korjata
Tukipennoset pitää jäädyttää ainakin kymmeneksi vuodeksi, että maan talous
saadaan jonkinlaiseen tasapainoon. Haihatteluhankkeista on luovuttava.
Minä ostin – ihan vaan lällätelläkseni köyhille – saarioisten mammojen keittelemää ylihintaista lihasoppaa. Samalla rahalla olisi melkein keitellyt ison kattilallisen itsekin, vaan eihän tuota jaksa, kun on rahaa millä mällätä. Tänään pitäisi vielä tuhlata 80 euroa, että pääsee S-bonuksissa seuraavalle tasolle.
Kyllä bonuksiin kannattaa satsata. Bonuskertymällä ovat jouluruoat jopa ilmaisia.
On kyllä ihmiset ajettu ahtaalle,jollei tuollainen aloittajan kaltainen kouluja käynyt ja työssä ahkeraan ahertava kansalainen enään pysy leivässä..kuinkahan sitten nämä lapamadot ja muut sohva ruokittavat enään pärjännee
Toimeentulotuella aloittaja on heh mistä tuon sait kouluja käynyt.Luuserit köyhyyspalstalla maukuu just ne jotka ei mitään tee.
Aamulla klo 9.oo aloittaja on Alepasta hakemassa rainbowkalijaa.
8.50 jo jotta lagerostajista ensimmäinen.
Niimpä heti aamusta ja sit valmispizzaa se on safkaa.
Jos aloittaja nainen niin ihan hyvä juttu ettei aina ole varaa syödä. Vituttaa jos vittu rasvapoimujen peitossa...
Osta rahapäivinä hapankorppuja ym
joo mäki kävin naapurilta pyytämässä koiran papanoita
vaikkei mulla koiraa ookkaa
liottelin ne veteen ja söin
nyt on vatta kipee ja paskaakaa ei tuu ulos
perjantaina taas ostetaan puurohiutaleita ja makkaralenkki
sellasta köyhällä
Kokeile koiranpapanoiden lisänä sitä risiiniöljyä niin "kyllä lähtee" sieltä
suolenmutkista kaikki ylimääräinen ja vauhdilla.
Ja pahemmaksi menee. Kiitokset hallitukselle.
Koko ääliö täytyy olla, jos on itsensä tuohon tilanteeseen päästänyt, ettei mitään ole varalla kotona syötävää. Mistä näitä tolloja sikiää!
Kolmella pantillisella tölkillä saa paketin kaurahiutaleita ja siitä saa 15 lautasellista kaurapuuroa. Aika pitkälle siirtyy jo nälkä silläkin.
Milläs – arvon pöljä – ne tölkit ostat?
Varastaminen katsos on edelleen rikollista toimintaa.
Jos tuuri käy kyllä tölkkejä löytyy. Koulujen lähistöt ovat hyviä etsintäpaikkoja, kersat juovat ahkerasti energiajuomia ja viskaavat tölkit mäkeen. Ei kuitenkaan kannata pukeutua sadetakkiin ja kumisaappaisiin ja liian tiiviisti tuijottaa nuorisoa.
Pantillisia tölkkejä löytyy jo ihan kauppojen ulkopuolella olevista roskiksista, kun kersat käy kaupassa ostamassa juomia ja heittävät tölkit roskikseen. Minä ainakin vilkaisen kauppaan mennessä roskiksen ja poimin sieltä pantilliset pullot ja tölkit, usein niitä löytyy ja palautan ne, ostan sitten panteilla ruokaa. Ihan yksinkertaista!
Laskin kuiteista, että vuodessa minulle kertyy niistä panteista n. 300€ tuloja, ilmoitan ne veroehdotuksessa tuloiksi, joten en riko lakia siltä osin.
Minulla on eläkkeestä ( hieman yli 1000€) hieman isompi ennakonpidätys prosentti, niin tuo vero tulee sitten kuitattua ja saan vielä veronpalautustakin.
Ostan toimeentulolla olutta!
Monet tarvitsisivat edunvalvojan säännöstelemään ruokarahan joka viikolle eikä anna sitä rahaa käteen vaan käy tarvittaessa myös sen holhottavan kanssa kaupassa että se menee varmasti ruokaan joka riittää viikoksi.
Työmarkkinatuki on viikossa 148e. Edunvalvoja maksaa siitä myös kännykkä laskut.
Tuttuni sai kerran viikossa ruokarahan ja käyttörahan. Käyttörahalla sai vaikkapa kossun ja kaljakorin viikonlopuksi.
Lahjoituksena omaisilta hän sai käytettyjä kenkiä, vaatteita ja muita kierrätystavaraa kun ne kelpasi.
Tässä ketjussa jo aikaisemmin ehdotettiin, että Kela voisi maksaa tuet esim. kerran viikossa.
Sellanen sopis varm monelle että joku toinen hoitaisi raha asiat esim, 30eur tilille ma,ke,pe. Etteikö jollakin 100eur viikolle vaikka toimeentulotuella. Joka toinen päiä ostaa kaljaa tyyliin ni mikä ihme toi että persaukinen koko ajan. Pelit on kanssa yks.
Et saa ruokaa et vaatteita et kalja rahaa koska et ole pakolainen.
Me kantasuomalaiset saadaan aivan samat rahat ja tuet, kuin maahanmuuttajatkin saavat. Ihan turhaa trollata tuollaisilla.
"Maahanmuuttajan sosiaaliturva ei kuitenkaan ole niin avokätistä kuin yleensä luullaan, sanoo Turun yliopiston sosiaalipolitiikan professori Heikki Ervasti."
https://yle.fi/a/3-6848867
Joku ehdotti pullojen keruuta. Siinä on vaan sitten huomioitava sekin, ettei tule rikkoneeksi lakia. Nimittäin pullorahoista saadut rahat ovat veronalaista ansiota.
Siinä pitää huomioida myös, ettei riko lasia.
On se kans ku välillä näkee näitä kerääjiä sinne vaan paljas käsi roskikseen räkäpapereiden sekaan.
Käsineet (kertakäyttöiset) on sitä varten, kun roskiksista kerätään pantillisia pulloja ja tölkkejä. Lisäksi kaupoissa on mahdollista pestä kädet heti kauppaan tullessa, kun pantit on palautettu, siellä on sitä varten järjestetty käsienpesuun mahdollisuus.
Kyllä minä kerään ihan hygieenisesti nämä pantilliset pullot ja tölkit. Eikä minulla ole ollut koskaan tuota ap:n tilannetta, kotona aina ruokaa kotivarana. Osaan hoitaa talouteni kunnolla, on pieni puskurirahasto, pienestä eläkkeestä (n. 750€/kk netto) jää kyllä säästöönkin.
Ei minun pakko ole kerätä noita pantillisia pulloja ja tölkkejä, mutta ilmaista rahaa se on ja mukavasti niillä saa aina ruokaa ostettua.
Ihmettelen, että miten joku voi järjestää itsensä tuollaiseen tilanteeseen, ettei tajua pitää yhtään kotivaraa. Muutama paketti kaurahiutaleita, makaronia, soijarouhetta ja jokunen säilykepurkki ei paljoa maksa, niillä aina selviää pahimman ylitse. Jo 20€ ostaa todella paljon ruokaa kotivaraksi.
Olisi kannatunut sijoittaa aikaisemmin. Mutta, kun opetetaan ettei tarvitse itse tehdä mitään. Raha tulee itsestään.
Niin tulee, taikaseinästä kelan ansiosta dickhead.
Nälkää sietää aikansa, mutta janoa ei.
Vaan ketä lauloi "Mull'on jano, juo lähteesi vettä"?
Sain tänään kaksi siikaa. Toinen kilo ja toinen 700g jonka pakastin. Kyllä siitä syö monta päivää, tein kalakeittoa tänään.
typerä rehupuntti
Taas on rahat loppu, kun ostin uuden 5G-älypuhelimen (Honor 90, jossa 200 megapikselin kamera jne).
Laite on omistajaansa älykkäämpi. Olisit ostanut olutta!
Köyhällä pitää aina olla olutta,kansalaisjuoma.
käy kirkossa pyytämässä
Ei sieltä saa kuin viintä ja öylättiä.
Diakonit kyllä auttaa, on hävikkiruokaa jaossa lähes jokaisella paikkakunnalla ja on jaossa muutakin ruokaa, sekä saa maksukortin EU-ruoka-apuna.