Persut kuin kommarit

Kommunistit julistivat vapauttavansa ihmiset työnorjuudesta. Missään ei orjatyötä esiintynyt enemmän kuin ensimmäisessä kommunistivaltiossa.

Kovasti työhön pakottamisesta ja työn teettämisestä pienemmällä palkalla ja huonommilla ehdoilla puhuvat myös persut ja kokoomuskin. Melko samanlaista tulevaisuutta ihmisille siis kaavailevat kuin kommunistitkin aikoinaan.

Jostain syystä oikeistolle työ on kirous, josta itse pitäisi päästä eroon vaikka lottovoitolla ja pakkoteettää se sitten jollakin toisella.
16206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Persut on kirottuja. Johtuiko Isä Timon synneistä?

Äänestä
  • Jumala näkee kaiken.

    Niin lukee huoneen taulussa elokuvassa Kaasua, komissario Palmu.

    Äänestä

Kommunisti-eliitti vohkii valtion omaisuuden niinkuin Orpon persuhallituskin.

Äänestä
  • Tällainen on taas näköpiirissä.

    Äänestä

kommunisteilla kaikki ihmiset olivat samanarvoisia ! eli persut eivät ole kommunisteja

Äänestä

Perskokkareet jakavat saman ihmiskuvan kuin kommarit.

Tavalliset kansalaiset nähdään laiskoina idiootteina, jotka pitää pakottaa tekemään töitä. Eliitti sitten korjaa työn hedelmät itselleen.

Äänestä
  • Tuo ajattelutapa on tyypillistä myös rikollisille, joita "tavallinen" elämä ei kiinnosta. Persujen joukkossa rangaistuja onkin enemmän kuin muissa puolueissa.

    Myös vallankumouksellisten riveihin hakeutui juuri rikollisia, jotka sillä tavalla saivat uuden tilaisuuden toteuttaa unelmansa.

    Äänestä

  • "Tavalliset kansalaiset pitää pakottaa tekemään töitä". Häh?
    Tavallisia kansalaisia ei tarvitse pakottaa tekemään töitä, kun ei tässä nyt aivan "oman työn" arvoksi riitä pelkästään pulloautomaatin sylkäisemä kuitti.

    Äänestä

Politiikassa on sellainen "valuvika", ettei huomata omia vääristymiä. Esimerkiksi, Lähi-idän sota ja Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa. Sen uutisoinnissa on totuus hämärtynyt täysin.

Äänestä

Populistit haisee!

Äänestä

Orpon jallitushallitus on päätynyt Stalinin kanssa samaan näkemykseen?

"Sosialidemokraatteja on lyötävä joka päivä." -Josif Stalin-

Äänestä

Niinhä se myös Saksan AfD-puoluekin (Alternative f. Deutschland) syntyjään itäisen Saksan kommunistisesta ilmapiiristä ja aatteista, joka on jalostettu kyseisessä puolueessa äärioikeistolaisuudeksi.

Samaan venäläismielise ideologiaan puolustamiseen pohjaa vahvasti myös ääärioikeistolainen Trump, jonka persujen Halla-aho julisti olevan maailman paras presidentti.

Äänestä

Kommunismi ja äärioikeistolaisuus kulkevat käsi-kädessä.

Äänestä

Persuthan ovat aatteiltaan Suomessa lähinnä kommunismia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kommunistit julistivat vapauttavansa ihmiset työnorjuudesta. Missään ei orjatyötä esiintynyt enemmän kuin ensimmäisessä kommunistivaltiossa.

Kovasti työhön pakottamisesta ja työn teettämisestä pienemmällä palkalla ja huonommilla ehdoilla puhuvat myös persut ja kokoomuskin. Melko samanlaista tulevaisuutta ihmisille siis kaavailevat kuin kommunistitkin aikoinaan.

Jostain syystä oikeistolle työ on kirous, josta itse pitäisi päästä eroon vaikka lottovoitolla ja pakkoteettää se sitten jollakin toisella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu