Huomenna 1.3. 13 presidenttimme kruunataan virkaansa. Millaisia seurauksia on tällä epäonnen luvulla 13? Ajautuuko Suomi sotaan Venäjän kanssa?
Epäonnen luku 13.
Anonyymi-ap
6186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pikkuryssällä on Suomessa oikeus haaveilla ihan mitä haluaa.
Ihannemaassasi vain Herr Putlerila on oikeus haaveilla ja kertoa niistä tuntikausia tv:ssa.
Muilla on vain oikeus kuunnella ja taputtaa.
Luku 13 vaikuttaa Suomen kohtaloon yhtä vähän kuin sinun avuton valehtelusi.
No 13 ei kuitenkaan ole sama kuin 3. Taika uskonnot on vähän irti todellisuudesta. 3 päivä saadaan Suomen huonoin prsessa.Mutta koska olemme unionissa ja Natossa niin tietysti se vähän jarruttaa mitä puuhaa.
Kerro lisää unelmistasi. Hakkanen on jo innostunut.
Venäjän ja Suomen pressat on kuitenkin eri maiden johtajia ja kumpikin vastaa omista synneistään.
Numerot ovat numeroita, ei ole olemassa "epäonnen" numeroita.
Matematiikka on matematiikkaa, ei taikauskoa.
Sauli Niinistöllä alkavat parhaat vuodet!
Niinistö teki töitä haasteellisena aikana. Rohkeutta riitti ja Suomi saatiin Naton ja Jef -järjestön jäseneksi. Saatiin tehdyksi tärkeitä kahdenvälisiä puolustusyhteistyösopimuksia jne. Alun perin kansa oli Nato jäsenyttä vastaan, mutta Venäjän hyökättyä Ukrainaan, Suomessa avautui tilaisuus saada riittävä, jopa yksituumainen kannatus Natoon liittymiselle. Tuossa prosessissa Niinistö oli erinomaisesti asialla. Erityisesti pidin sitä ansiokkaana, että Niinistö sai rakennetuksi samalla entistäkin läheisemmät suhteet Ruotsiin ja Norjaan ja USA:han. Tietysti myös muihin ns. hyviksiin.
Niinistö oli presidenttinä periaatteen mies ja tarvittaessa myös kova puheissaan ja päätöksissään. Hänestä kehittyi vuosien mittaan viisaampi ja sharmikkaampi, eli mies näytti joka vuosi enemmän miehiseltä. Ja hänen vaimonsa edusti upeasti kauneudellaan, hillityllä sivistyneisyydellään ja myös sopivan aktiivisella julkisuudellaan. Niinistöllä oli aina kaunein rouva kun hän matkusteli eri tapaamisissa.
Yksi asia on mietityttänyt. Toivottavasti uuden ja emeritus -presidentin välit ovat sellaiset, että ns. hiljaisen arvokkaan tiedon, eli kokemuksen tuoman viisauden ja toimintamallien välittäminen uudelle presidentille toteutuu. Sauli Niinistö koki ja näki paljon kahdentoista vuoden aikana. Sitä tietotaitoa ja ymmärrystä ei pitäisi pistää ”pahvilaatikkoon ja vintille pölyttymään”, vaan olisi hyvä saada jatkuvuutta ja siirtää käytännönkin näkemyksiä ja oppeja uudelle presidentille.
Onnea, korkeimman siunausta ja mukavia päiviä Sauli Niinistö ja perheellesi! Toivottavasti vielä kuulemme ja näemme joskus. Voitais ehkä käydä myös kupposella kuumaa mansikkaviinerin kera Teboililla ja muistella aikaa ennen presidenttiyttä jne.