Helluntailaiset tai helluntaitaustaiset ovat kovasti kiinnostuneita ottamalla kantaa politiikkaan ja päivänpolttaviin kysymyksiin.
Nimet kyllä tulevat selkeästi esille keitä he ovat. Aika ryvettyneitä ovat.
Mutta politiikka ja uskonto eivät sovi yhteen ei ainakaan Raamatun mukaan.
Nimet kyllä tulevat selkeästi esille keitä he ovat. Aika ryvettyneitä ovat.
Mutta politiikka ja uskonto eivät sovi yhteen ei ainakaan Raamatun mukaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Heillä selkeä tavoite joka ajaa Helluntaikirkon uudelleen kastamisen politiikkaa ja helluntailaisuutta. Kasteesta on tehty poliittinen kysymys.
Äärihelluntailaiset kannattavat laittomuutta sillä Jumalan laki ei koskisi heitä.
Äärihelluntailaiset kuvittelevat olevansa Jumalan lain yläpuolella.
Helluntaipolitiikassa synti on ajettu taka-alalle ja laitettu kaappiin.
Ennen kastetta pitäisi tehdä parannus synneistä jotta olisi kelvollinen uskovan kasteelle.
Kastajallakaan ei ole esittää Jumalan kutsua suorittamaan upotuksia.
Helluntaikaste on pakko uudestikaste jotta voi liittyä lahkoon upostusrituaalissa.
Äärihelluntailaisuudessa on vahvat poliittiset mielipiteet
- Israel-politiikkaan
- kastemenetelmä politiikkaan
- ehtoollispolitiikkaan ja mehuun
- homopolitiikkaan
- hurmoshenkiin
- rahapolitiikkaan
Helluntaipolitiikka antaa hyvän kasvualustan eriseuraisuudelle.
Maailmasta löytyy 11 000 eri helluntaiyhteisöä ja seurakuntaa on voimakas viesti eriseuraisuudesta.
Hurskastelua. Ihminen, jolla on pulssi, on kiinnostunut ympäristöstään. Politiikan asiantuntija/tutkija on myös ammatti. Sossullako uskovaisen pitäisi elää? 🥱
Ai jaa. Raamatussa on kyllä henkilöitä, jotka toimivat neuvonantajina kuninkaille. Joosef oli yksi tällainen. Kuningatar Ester vaikutti peräti kansansa kohtaloon. Politiikka on yhteisten asioiden hoitoa. Minkä ihmeen vuoksi se ei sopisi uskovaiselle? Ei meitä ole luotu vain kädet ristissä istumaan. Tarkoitus on myös tehdä työtä ja toimia yhteisön hyväksi. Kukin tietysti lahjojensa mukaan.
Hellunntailaiset poliitikot neuvonantajina.
Esteri puhuu...
Hahhaaa 😀🤣
Täysjärkinen ei usko poliitikkoihin ja helluntaipastoreiden lupauksiin.
Suomi on mennyt yhä kurjempaan suuntaan helluntailaisten ollessa politikoimassa ja harjoittamassa helluntaihulluntai metkujaan seurakunnissaan ja politiikassa.
Kansa kärsii nahoissaan ja kituu ahdistuksissaan.
Arvoiden pitäisi perustua Herran sanaan eikä omiin jorinoihin.
Helluntailaisuus pitäisi perustua Raamattuun eikä politikointiin.
Riippuu mitä arvioi. Hengelliset arvioidaan hengellisesti ja maalliset asiat omien lainalaisuuksiensa mukaan. Kun kirjoitan analyysin vaikka Kiinan taloudesta tai sen harjoittamasta kansainvälisestä politiikasta, niin raamatunpaikoista ei siinä ole kauheasti apua.
Helluntaikirkko hyväksyy POLITIKOINNIN.
Sinäkö elät yhteiskunnan ulkopuolella. ?
Luterilainen natsipappi.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/suomalainen-sotilaspappi-liittyi-ss-joukkoihin-himmlerin-suosioon-paassyt-fanaattinen-fasisti-sai-harvinaisen-arvonimen/
Mooseksen lakiin pitäisi kaikkin herjojen ja moitteiden perustua eikä oman mielensä turmeltuneisuuteen. Mikä on Mooseksen lain mukaan kiellettyä se on ja mikä sallittua se on sallittua ja pulinat pois.
Sinäkö kiellät uskovilta politikoinnin ? Et ole perustuslain yläpuolella.Todella saamme ottaa kantaa yhteiskunnallisiin asioihin. Det är klar.
Politiikot edustavat antikristillistä henkeä.
Mitä kristillistä helluntai-hiirulainen Essayah on saanut aikaan politikoinnillaan ?
Essayah on ansiokkaasti tukenut rikkaiden palkitsemista velkarahalla ja köyhien kyykyttämistä sekä eläinrääkkäystä.
"Mutta politiikka ja uskonto eivät sovi yhteen ei ainakaan Raamatun mukaan."
Nämä nykyiset kirkot ja lahkot on perustettu Katolisen kirkon laskemalle perustukselle, joka murhasi alkukristityt ja sai maallisen vallan kanssa huoraamisestaan palkkioksi jopa oman valtion. Oma Vatikaanipankkikin sillä on.
Katolista kirkkoa kutsutaan aivan aiheellisesti Äitikirkoksi, sillä äitinsä jalanjälkiä nämä porttotyttäretkin seuraa. Ei niiden toimintaa pyöritetä "Pyhän Hengen" voimalla, vaan rahaa siihen tarvitaan. Kirkoilla ja lahkoilla on aivan pohjattomat kassat.