Kontiolahden kalleimmalla ja suosituimmalla (kunnan mielestä) liikuntapaikalla on hyvin hiljaista. Ei ristin sielua.
Hiljaista on, hiljaista on
13
561
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta ootahan kun sen yhden löylynlyömän ehdotus toteutuu ja rakennetaan stadionille sivuraide ja siihen seisake, niin johan rupiaa salo raikamaan kun turisteja vyöryy junatolkulla. Miten olisi oma lentokenttä, oishan tuossa kangasta?
- Anonyymi
Miten olis metro?
- Anonyymi
Mutta nyt paukahti. Useampi hiihtäjä, muutama seisoskelija ja ilmeisesti monta ammunnan harrastajaa heiluttelemassa käsiään verrytellessään. Lieneekö isotkin kisat menossa?
- Anonyymi
Kyllä stadionilla on nyt menossa jotain elämää suurempaa.
Laskin että näköpiirissä oli27 henkilöä ja osalla näistä oli huomioliivit joten isot kilpailut on käynnissä. Katsomot tosin ovat ihan tyhjät. - Anonyymi
Kyllä siellä rakkien paskattajia riittää. Päärakennuksen parkkipaikalta alkaa huussi.
- Anonyymi
On taas tyhjäntoimittajilla ongelma, kyylätä liikuntapaikkaa. Menkää Höytiäisen rantaan vahtimaan, siellä voipi korppi lentää järven yli.
- Anonyymi
Me tyhjäntoimittajat ja sohvilla löhöäjät katsomme joutessamme ja aktiivien kiusaksi kunnan miljoonasijoitusten perään että miten ne ovat käytössä ja kuinka ne tuottavat.
Tuon kunnan "suosituimman liikuntapaikan" suurimmat käyttäjät ovat hiihtäjät, joita siellä kyllä on mutta hyvin harvakseen. Jos stadionin latuja ei olisi he voisivat hiihdellä muilla kunnan ylläpitämillä laduilla joita kunnasta löytyy yllin kyllin. Eli on investoitu miljoonia tårta på tårta.- Anonyymi
Kukapa sillä hinnalla kehtaa stadionilla hiihdellä kun ilmaisiakin latuja löytyy, on ne tämän kunnan päättäjät oikeita hölmöläisiä.
- Anonyymi
Kyllä on nillittäjät taas nousseet koloistaan, menkää ja viekää sitä läskipersettä vähän ulkoilemaan, niin kodin sekä henkinen että fyysinen sisäilma puhdistuu.
- Anonyymi
Ainoita oikeita ja arvostettavia kuntalaisia ovat sivistyneet, ampumahiihtoa kritiikittä fanittavat henkilöt. Tosin niitä fanitettavia ampumahiihtäjiä Kontiolahdellakin on vain surkean vähän. Harva tietää edes muutamaa nimeä.
Me muut olemme heidän mielestään läskiperseitä, tyhjäntoimittajia, sohvalla lojuvia sossun asiakkaita, ties mitä muita hylkiöitä.
En tiedä mihin tuo mielikuva perustuu. Siihenkö että joku uskaltaa arvostella teikäläisten aikaansaamaa järjettömän kallista ja tarpeetonta stadionia.
Siinä ne miljoonat nytkin seisovat aurinkoisena talvilomapäivänä typötyhjänä klo 14.18. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainoita oikeita ja arvostettavia kuntalaisia ovat sivistyneet, ampumahiihtoa kritiikittä fanittavat henkilöt. Tosin niitä fanitettavia ampumahiihtäjiä Kontiolahdellakin on vain surkean vähän. Harva tietää edes muutamaa nimeä.
Me muut olemme heidän mielestään läskiperseitä, tyhjäntoimittajia, sohvalla lojuvia sossun asiakkaita, ties mitä muita hylkiöitä.
En tiedä mihin tuo mielikuva perustuu. Siihenkö että joku uskaltaa arvostella teikäläisten aikaansaamaa järjettömän kallista ja tarpeetonta stadionia.
Siinä ne miljoonat nytkin seisovat aurinkoisena talvilomapäivänä typötyhjänä klo 14.18.Tämän päivän lehdestä selvisi miksi Kontiolahden suosituin, maailmankuulu liikuntapaikka on nykyään käytännössä tyhjä näin talviloma-aikanakin.
Kontiolahdella on toinenkin, vähemmän esillä oleva talviliikuntapaikka, Lykynlampi.
Eilenkin oli ollut parkissa toista sataa autoa ja kahvion jonot ulos asti. Väkeä oli kuin helluntaiepistolassa. Viime talvena oli myyty yli 11.000 munkkia. Paljonko stadikalla?
Paikkaa pidetään auki pääosin talkoovoimalla jota käy siellä jopa 70 henkeä. Se on tosin vain noin 10% stadionilla toimivasta talkoolaismäärästä.
Lopettaessani tätä jargonia stadionilla näkyy yksi henkilö pötköllään pyssyn kanssa ja kaksi muuta vieressä, olisivatko valmentajia.
- Anonyymi
Joko stationilla on se oma rautatieasema jotta piäsöö tiältä joinsuusta sinne hiihtämään?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3178103Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne996349Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743673- 702390
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee382386- 392173
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222166Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962014- 831877
- 481575