Hiljaista on, hiljaista on

Anonyymi-ap

Kontiolahden kalleimmalla ja suosituimmalla (kunnan mielestä) liikuntapaikalla on hyvin hiljaista. Ei ristin sielua.

13

561

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta ootahan kun sen yhden löylynlyömän ehdotus toteutuu ja rakennetaan stadionille sivuraide ja siihen seisake, niin johan rupiaa salo raikamaan kun turisteja vyöryy junatolkulla. Miten olisi oma lentokenttä, oishan tuossa kangasta?

      • Anonyymi

        Miten olis metro?


    • Anonyymi

      Mutta nyt paukahti. Useampi hiihtäjä, muutama seisoskelija ja ilmeisesti monta ammunnan harrastajaa heiluttelemassa käsiään verrytellessään. Lieneekö isotkin kisat menossa?

    • Anonyymi

      Kyllä stadionilla on nyt menossa jotain elämää suurempaa.
      Laskin että näköpiirissä oli27 henkilöä ja osalla näistä oli huomioliivit joten isot kilpailut on käynnissä. Katsomot tosin ovat ihan tyhjät.

    • Anonyymi

      Kyllä siellä rakkien paskattajia riittää. Päärakennuksen parkkipaikalta alkaa huussi.

    • Anonyymi

      On taas tyhjäntoimittajilla ongelma, kyylätä liikuntapaikkaa. Menkää Höytiäisen rantaan vahtimaan, siellä voipi korppi lentää järven yli.

    • Anonyymi

      Me tyhjäntoimittajat ja sohvilla löhöäjät katsomme joutessamme ja aktiivien kiusaksi kunnan miljoonasijoitusten perään että miten ne ovat käytössä ja kuinka ne tuottavat.

      Tuon kunnan "suosituimman liikuntapaikan" suurimmat käyttäjät ovat hiihtäjät, joita siellä kyllä on mutta hyvin harvakseen. Jos stadionin latuja ei olisi he voisivat hiihdellä muilla kunnan ylläpitämillä laduilla joita kunnasta löytyy yllin kyllin. Eli on investoitu miljoonia tårta på tårta.

      • Anonyymi

        Kukapa sillä hinnalla kehtaa stadionilla hiihdellä kun ilmaisiakin latuja löytyy, on ne tämän kunnan päättäjät oikeita hölmöläisiä.


    • Anonyymi

      Kyllä on nillittäjät taas nousseet koloistaan, menkää ja viekää sitä läskipersettä vähän ulkoilemaan, niin kodin sekä henkinen että fyysinen sisäilma puhdistuu.

      • Anonyymi

        Ainoita oikeita ja arvostettavia kuntalaisia ovat sivistyneet, ampumahiihtoa kritiikittä fanittavat henkilöt. Tosin niitä fanitettavia ampumahiihtäjiä Kontiolahdellakin on vain surkean vähän. Harva tietää edes muutamaa nimeä.
        Me muut olemme heidän mielestään läskiperseitä, tyhjäntoimittajia, sohvalla lojuvia sossun asiakkaita, ties mitä muita hylkiöitä.
        En tiedä mihin tuo mielikuva perustuu. Siihenkö että joku uskaltaa arvostella teikäläisten aikaansaamaa järjettömän kallista ja tarpeetonta stadionia.
        Siinä ne miljoonat nytkin seisovat aurinkoisena talvilomapäivänä typötyhjänä klo 14.18.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainoita oikeita ja arvostettavia kuntalaisia ovat sivistyneet, ampumahiihtoa kritiikittä fanittavat henkilöt. Tosin niitä fanitettavia ampumahiihtäjiä Kontiolahdellakin on vain surkean vähän. Harva tietää edes muutamaa nimeä.
        Me muut olemme heidän mielestään läskiperseitä, tyhjäntoimittajia, sohvalla lojuvia sossun asiakkaita, ties mitä muita hylkiöitä.
        En tiedä mihin tuo mielikuva perustuu. Siihenkö että joku uskaltaa arvostella teikäläisten aikaansaamaa järjettömän kallista ja tarpeetonta stadionia.
        Siinä ne miljoonat nytkin seisovat aurinkoisena talvilomapäivänä typötyhjänä klo 14.18.

        Tämän päivän lehdestä selvisi miksi Kontiolahden suosituin, maailmankuulu liikuntapaikka on nykyään käytännössä tyhjä näin talviloma-aikanakin.

        Kontiolahdella on toinenkin, vähemmän esillä oleva talviliikuntapaikka, Lykynlampi.
        Eilenkin oli ollut parkissa toista sataa autoa ja kahvion jonot ulos asti. Väkeä oli kuin helluntaiepistolassa. Viime talvena oli myyty yli 11.000 munkkia. Paljonko stadikalla?

        Paikkaa pidetään auki pääosin talkoovoimalla jota käy siellä jopa 70 henkeä. Se on tosin vain noin 10% stadionilla toimivasta talkoolaismäärästä.
        Lopettaessani tätä jargonia stadionilla näkyy yksi henkilö pötköllään pyssyn kanssa ja kaksi muuta vieressä, olisivatko valmentajia.


    • Anonyymi

      Joko stationilla on se oma rautatieasema jotta piäsöö tiältä joinsuusta sinne hiihtämään?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8103
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6349
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2390
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      38
      2386
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      39
      2173
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2166
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe