Palvelkaa aviopuolisot toisianne .

Kun avioliitossa olette niin todella jälleen kirjoitan, että jos teillä on välit viilentynyt niin herättäkää ne halut uudelleen kuin nuorena.
Yleensä siihen pääsee tarpeeksi usein toista koskettamalla ja hyvää tekemällä toiselle ja mies tottakai kukkien ja pienten lahjojen muodossa muistaa naisensa.
Pienkin ele joka Rakkaudessa tehdään on hyvää .
Pahin virhe mihinkä monimies sortuu on, että pitää sen Rakkaimmista Rakkaimman itsestäänselvyytenä.
Sitä ei pidä koskaan tehdä vaan Rakas on uniikki ja Rakkauden kohde joka päivä.

Sänkykamarin puolella miehen kuuluu hoitaa naisensa ja naisen miehensä ja sekin tietysti Rakkaudella.
Jos tämä ei toimi niin yleensä mikään ei toimi ja avioliitto muodostuu vankilaksi ja mikä pahinta kun se puute pääsee korvienvälissä ja kehossa jauhamaan ja se monesti ylikorostaa itse itseänsä niin siinä voi jäädä Jumalakin unholaan.
Näistä asioista harva puhuu tai sinkkujen elämästä joka saattaa esim nuorena olla hyvinkin karmea paikka, kun seksuaalinen halu vyöryy ja vyöryy ylitse.
Keksitään jotain tekojuttuja tai juostaa 200km, että halu häviäisi eikä se häviä.
Tilalla järkyttävät patoumat ja stressi hirveä ja seurakunnan lakiilmapiiri ei helpota asiaa yhtään.

Näistä asioista pitää puhua ilman raamatulla päähänlyömistä.
Se puhuminen on aina hyvä ja solmut aukeaa ja kenties hyvä puolisko löytyy, että on yksi.

11

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä ihme, kyllä se uskovan elämä on silkkaa Raamatulla päähän lyömistä tai sitten jos ei lyödä Raamatulla, niin muutoin vain herjataan oman mielen ja tahdon mukaan.

      Että jotain aivan käytännön elämässä ja vielä rakkautta. KÄÄK sanoisi jo Aku Ankkakin siihen.

      Aivan utopinen elämänalue käsitellä asiallisesti.

      • Hyviä liittojakin on . Rakkautta pitää hoitaa.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😍 ­­­N­y­­m­­­f­­o­­­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tietenkin on ja hyviä uskovia, jotka virkistäytyvät yhteisestä uskosta, joiden Henki sykkii samaan tahtiin ja joita ohjaa pyhyyden Henki.

      Eri asia on sitten se löytyykö siihen paikka ja aika täältä ymmärtää miten sellainen voi edes olla mahdollista tai edes halua ymmärtää että ihmiselle voisi koskaan niin käydä. Tai yleensä mitään kokemusta siitä mitä uskonelämä on.

      • Minulle riittää joka paikasta kun saisi edes yhden pohtimaan Jumalan olemassaoloa ja jos joku siitä tekisi kysymyksen Jumalalle olisi vieläkin hienompi asia ja jos joku pelastuisi se yksikin niin JUHLAT PYSTYYN.


      • Anonyymi
        MrHyvis kirjoitti:

        Minulle riittää joka paikasta kun saisi edes yhden pohtimaan Jumalan olemassaoloa ja jos joku siitä tekisi kysymyksen Jumalalle olisi vieläkin hienompi asia ja jos joku pelastuisi se yksikin niin JUHLAT PYSTYYN.

        Lapsesi kastajana olet luterilaisten oppien valheellisten oppien edustajana kristittyjen Paavalin tekstien Saatanaa ja Barjeesusta KRISTILLISTEN KAIKKIVALTIAIDEN JA HEIDÄN PYHÄN HENGEN MUKA ESIINTYVÄNÄ EKSYTTÄJÄNÄ.

        Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
        24:23 "Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
        24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin."
        ((( viitaten mm Apostolien teot:13:6 tekstiin.)))
        24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
        24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
        25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
        https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
        "Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
        LAITTOMUUKSISTA, näitä rikoksia ei kristillisten Kaikkivaltias Jeesus ole käskenyt tekemään, joten kristittyjen Saatana jumalana tai Barjeesus antoi palvelijoineen käskyn:

        ## Miten Jeesus on "totuus"?
        Hän ei valehdellut koskaan. Kaikki yli 320 messiasennustusta täyttyivät hänessä.
        2.kor.1 "Kristuksessa toteutui "kyllä". Ovathan Jumalan lupaukset, niin monta kuin niitä on, saaneet hänessä vahvistuksen. Siksi mekin vastaamme hänen kauttaan: "Aamen", Jumalan kunniaksi." ##

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
        Johanneksen evankeliumi: 14:15 Jos te minua rakastatte, niin te pidätte minun käskyni."
        Jeesuksen evankeliumia; Matteuksen mukaan:
        25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."


    • Anonyymi

      jeeeeeeeeeeesuuuuuuuuuuuuuus

    • Anonyymi

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Saatananpalvonta
      "Suomalaisissa tiedotusvälineissä rakentunutta kuvaa saatananpalvonnasta on tutkinut muun muassa uskontotieteilijä Titus Hjelm vuonna 2005 ilmestyneessä väitöskirjassaan Saatananpalvonta, media ja suomalainen yhteiskunta. Hjelmin väitöskirjassa käy ilmi muun muassa, kuinka herätyskristilliset piirit olivat mukana yhdessä median kanssa synnyttämässä 1990-luvun alun saatananpalvontailmiötä: suurin osa median haastattelemista saatananpalvonnan asiantuntijoista olivat herätyskristillisiä.[3]"
      Lisää tietoa yllä olevan linkin SIVULLA.

    • Anonyymi

      https://www.studio55.fi/hyvinvointi/article/nama-ammatit-vetavat-puoleen...
      Narsistit hakeutuvat ammatteihin, joissa he saavat nauttia vallasta ja ihailusta.
      Narsisteista kirjan kirjoittanut Drew Keys kertoo lighthouse.org-nettisivustolla, mitkä ammatit houkuttavat narsisteja. Yhteistä niille kaikille näyttää olevan tarkoitus suojella, auttaa ja johtaa ihmisiä. Tällaisia ammatteja arvostetaan niin paljon, ettei niissä työskenteleviä ihmisiä ymmärretä, haluta tai uskalleta kyseenalaistaa. Se sopii vallanhimoiselle narsistille hyvin.

      – Lääkäri
      – Sairaanhoitaja
      – Lakimies
      – Uskonnollinen johtaja
      – Opettaja
      – Psykoterapeutti
      – Poliisi
      – Elämänvalmentaja
      – Esimies
      – Poliitikko
      – Lippukunnan johtaja
      – Sosiaalityöntekijä
      – Vartija
      – Urheiluvalmentaja
      – Vapaaehtoistyöntekijä

    • Anonyymi

      Monella uskovaisella on lammas kumppanina.

    • Anonyymi

      😍😋😍😋😍😋😍😋😍

      🍒 ­­V­i­t­­­t­­­u­­ ­­­t­­ä­­­m­­ä­ ­­k­u­­u­­­m­­a­ ­­­n­­a­­­r­­t­t­­u­ -> https://siz.la/hotcat21

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      40
      5218
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3122
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      16
      2968
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2871
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      34
      1675
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1596
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1594
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      420
      1289
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1140
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      226
      1114
    Aihe