Kellään tietoa?
Mistä Sannan yrityksen nimi MA/PI tulee?
Anonyymi-ap
25246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sen persutajista.
Puhuvat että sanoista Massia ja Piriä.
Tiedä sitte.
Vaiko Maria ja Piriä?
Matulle pillua?
Mansen Pimu?
Pi = englannin pii, eli noin 3,14159.
Perustajien sukunimien ensimmäisestä tavusta.
Osatko tavuttaa sukunimen Pitkänen?
Hmmm MAPIT, oisko MUPET ollut parempi, eikö ne olleet sellaisia hassun hauskoja hahmoja, kuten Sannakin?
Ainakin Ukkola muistuttaa ihan Mr Piggyä.
https://vignette2.wikia.nocookie.net/disney/images/2/2e/Muppets_-_Miss_Piggy_-_Render.png/revision/latest?cb=20160520205415
Malboro pimut.
Koitapa itse pähkäillä sillä kapasiteetillä mikä sinulle on annettu.
Persuporvareilla on tunnetusti alhainen ÄO joten ylivoimainen tehtävä.
Kyll täytyy taas tyhmän persujoukon olla liikkeellä. Naisviha välittyy hyvinkin selvästi ja sairas persumaalitus yltyy.
"Pääministeri Sanna Marinin (sd.) johtama naisviisikko herätti vuosia laajasti huomiota maailmalla. Viisikosta tehtiin HBO:lle dokumentti ja Marin nousi ”politiikan rokkitähdeksi”.
Viisikkoon kuuluivat Marinin lisäksi keskustan, vihreiden, vasemmistoliiton ja RKP:n puheenjohtajat Annika Saarikko, Maria Ohisalo, Li Andersson ja Anna-Maja Henriksson.
He johtivat vasta Suomea, mutta nyt tilanne on jo täysin toinen.
Viidestä ministeristä ja puoluejohtajasta on jatkamassa tehtävässään vain yksi: vasemmistoliiton Li Andersson. Hänen nykyinen puheenjohtajakautensa kestää vuoteen 2025 eikä hän aio hakea enää jatkoa. Hän pohtii myös eurovaaliehdokkuutta.
Tiistaina lähdöstään ilmoitti Henriksson, joka pyrkii EU-politiikkaan. Henriksson on myös Orpon hallituksen opetusministeri. Edellisellä viikolla puolueensa puheenjohtajuudesta kertoi luopuvansa Saarikko, joka odottaa kolmatta lastaan.
Marin jätti puheenjohtajuuden eduskuntavaalien jälkeen, luopui kansanedustajan tehtävästään viime syksynä ja lähti edistämään uraansa ulkomaille. Ohisalo halajaa nyt Henrikssonin tapaan Eurooppaan, mutta luopui puheenjohtajuudestaan jo eduskuntavaalitappion myötä. Tuolloin opposition oikeistopuolueet menestyivät ja muodostivat hallituksen.
Alkuperäiseen viisikkoon kuuluneen Katri Kulmunin (kesk.) puheenjohtajakausi jäi lyhyeksi.
Viisikko nousi parrasvaloihin alle viisi vuotta sitten, vuonna 2019. Miten joukko on jo nyt poistunut tai poistumassa estradilta? Onko urasta politiikan huipulla vain tullut entistä lyhyempi? Kysyimme asiantuntijoilta.
Hallituskausi vanhentaa kymmenen vuotta
Pääministerin tehtävästä on tullut kuormittava, mutta viisikon valtakausi oli myös harvinaisen myrskyisä, sanoo Turun yliopiston Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä.
Entisistä pääministereistä Juha Sipilä (kesk.) ilmoitti, että pääministerin pesti on ”kansakunnan kusitolppa”, presidentiksi valittu Alexander Stubb (kok.) on sanonut, että monet odottavat pääministerin epäonnistuvan.
Viisikon hallituskaudelle osuivat koronapandemia, Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan ja Suomen Nato-hakemus. Ministerisalkku ja puolueen puheenjohtajan tehtävä kuluttavat ihmistä.
– Siinä voi sanoa, että henkisesti ja fyysisesti ihminen vanhenee neljän vuoden aikana hyvinkin kymmenen vuotta, Jokisipilä sanoo."
Hitlerkin oli Time lehden kannessa.
Hyvä kommentti. Kiitos.
Pääseeköhän kokoomus Orpo noin pitkälle?
Eikös Sanna päässyt?
Se tulee nimistä.
Maailman parannus tulee pipi
PAMPI
Mannapuuroa ja piimää. Sanna on juureva kansan nainen.
No höh? Omistajien nimistä: Marin-Pitkänen.
Ma = Marin
Pi = Pitkänen
Toimisto kalliossa missä oli ennen thaikkujen hieromalaitos no ei kai sentään
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/ma-pi-oy/33737383/yleiskuva
Massi Pisnes