Elämä voi olla paskaa ja siksi itsemurha on ymmärrettävä

Anonyymi-ap

Itsemurha-ajatukset liitetään aina masennukseen. Todennäköisesti näin tekevät ihmiset ketkä eivät mitään todellisia ongelmia ole ikinä kohdanneetkaan. Kun ihmisen terveys vaikkapa brakaa pahasti, se voi tehdä elämästä jatkuvaa kärsimystä 24/7. Se on totuus elämästä. Toki sitä voi kutsua masennukseksi jos joku vaikkapa kiduttavien fyysisten terveysongelmien vuoksi ottaa itsensä päiviltä mutta totuus on että elämässä voi olla niin vakavia terveysongelmia että ihminen voi joutua tilanteeseen jossa hän joka kärsii kokoajan ja sinnittelee tai tekee toisen valinnan. Tilaa voisi verrata niin että on kuin palavassa rakennuksessa ja vaihtoehto on joko kitua tai kuolla ja hypätä. Toki monenlaisten asioiden ja kitumisien kanssa voi oppia elämään, mutta joskus elämänlaatu on vain niin alhaista että kuolema voi olla parempi ratkaisu.

Kyseessä ei ole masennus jos elämänlaatu on alhaista terveysongelmien takia. Kaikki ei ole hoidettavissa millään masennus pillerillä.

13

3162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      totta

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        ❤️ ­­N­­y­­­m­­­f­­o­­­m­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Totta joka sana

    • Anonyymi

      Tuttua minullekin.
      Terveysongelmien kanssa on elämänlaatu mennyt huonoksi.
      Toisaalta en kuitenkaan ole miettinyt itsemurhaa, koska ajattelen, ettei se ole ratkaisu.
      Joskus tuntuu, että olisi hyvä päästä pois, mutta kun tarkemmin ajattelen, en halua.
      Fysiikka kun menee, eikä enää pysty osallistumaan mihinkään samalla tavalla kuin aiemmin, pahaltahan se tuntuu.
      Siinä vaiheessa kun elämä heittää kuperkeikan, eli lähes kaikki muuttuu toisenlaiseksi, mitä on ollut aiemmin, kyllä siinä joutuu monenlaisia tunteita käydä läpi.
      Ehkä vähän hölmönä ajattelen tilanteen mahdollisesti vielä joskus edes vähän parantuvan, vaikka sellaista ei todellisuudessa tule tapahtumaan.
      Mutta se kai se on syy siihen, että edelleen vaan jaksaa. Ja tärkeää toki on sekin, että on pystynyt pitämään pään kasassa jo monen vuoden ajan.

    • Anonyymi

      Aloittaja on aivan oikeassa. Ei minulla ole tuohon paljon mitään lisättävää. On ihan totta, että itsemurha-ajatukset, tai kuoleman toiveet voivat johtua omasta huonosta somaattisesta terveydestä, tai vaikka vaikeasta ihmissuhdetilanteesta, yksinäisyydestä ja monista muista, kuin mielenterveyssyistä, tai masennuksesta.

      Itsekin olen aiemmin ihmetellyt, kun etenkin psykiatriassa kaikkia oireita pidetään merkkinä ja oireena jostakin masennuksesta, tai mielenterveyshäiriöstä. Kertoo minusta aika hyvin sen, että alalla olevat ajattelevat ja näkevät kaiken aivan liian kapea-alaisesti, eikä heillä ole välttämättä omakohtaisia kokemuksia ei- masisperäisistä itsemurha-ajatuksista, tai halusta toteuttaa itsemurha, tai eivät pysty samaistumaan ihmisten kokemaan kärsimykseen.

    • Hei kaikille, joilla on itsetuhoisia ajatuksia tai tunnette henkilöitä, joilla on itsetuhoisia ajatuksia.

      Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Joka viikko maanantaista keskiviikkon klo 15-19 ja torstaina klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Akuutissa tilanteessa kannattaa olla yhteydessä oman kunnan psykiatriseen päivystykseen tai soittaa 112.

      Ysätävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

      • Anonyymi

        Miksi annetaan pillereitä joiden sivuvaikutus on masennus ja,sitä ei seurata.
        Kaikki ei hoksaa katsoa sivuvaikutus kohtaa kuin sen kerran kun ottavat pillerit käyttöön.
        Pitäis katsoa kun jokin vaiva alka puskea esiin.
        Lääkärin joka määrä pitää muista mainita seuraavaa näitä....


      • Anonyymi

        Hallitus toimillaan aiheuttaa kurjuutta. Tahallisesti.


    • Anonyymi

      Ei köyhyydenkään aiheuttaman puute, kärsimys ja kurjuus korjaudu masennuspillereillä.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/digi/a/201702142200070509

      DIGI & TEKNIIKKA

      Tekoäly alkaa moderoida Suomi24:ää

      Verkkoyhteisö Suomi24:ää aletaan moderoida keinoälyn avulla, kertoi Aller Media tiistaina.

      Tiistai 14.2.2017 klo 14:41

      Tekoäly hyödyntää koneoppimista ja imitoi Suomi24:n moderoijien linjaa. Rajatapauksissa keskustelu päätyy tekoälyn jälkeen vielä moderoijan tarkastettavaksi.

      Suomen suurimmassa yhteisömediassa Suomi24:ssä julkaistaan noin 16  500 viestiä vuorokaudessa.

      Yhtiö kertoo tiedotteessa, että pilotoinnin ensimmäinen vaihe on kestänyt kolme kuukautta ja tulokset ovat lupaavia.

      -  Suomi24:n moderaattori ja tekoäly olivat noin 90-prosenttisesti samaa mieltä palvelun sääntöjenvastaisista viesteistä, sanooUtopia Analyticsin toimitusjohtaja Mari-Sanna Paukkeri tiedotteessa.

      Myös Yle suunnittelee tekoälyn käyttämistä moderoinnissaan. Yle on jättänyt asiasta ilmoituksen julkisten hankintojen Hilma-sivustolle.

      STT

    • Anonyymi

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asiantuntija-pegasus-ohjelmasta-mita-tahansa-puhelin-sinusta-tietaa-se-valittaa-eteenpain-tasta-voi-tunnistaa-milloin-kannykassa-tapahtuu-kummia/8780394#gs.5xe86q

      Asiantuntija Pegasus-ohjelmasta: "Mitä tahansa puhelin sinusta tietää, se välittää eteenpäin" – tunnista, milloin kännykässä tapahtuu kummia

      JULKAISTU 18.09.2023

      Kybervakoilu on noussut Suomessa otsikoihin Microsoftin tuoreen raportin seurauksena. Raportin mukaan pohjoiskorealaiset kybertoimijat ovat "vaarantaneet" tai "haavoittaneet" operaatioissaan suomalaisia puolustusalan yrityksiä.

      Kyberturvallisuuden työelämäprofessori Mikko Kiviharju Aalto-yliopistosta oli keskustelemassa MTV Uutiset Liven lähetyksessä kovan tason urkintahaittaohjelmasta, joka tunnetaan nimellä Pegasus. Muutama päivä sitten uutisoitiin, että erään Latviassa asuvan venäläistoimittajan puhelimesta löytyi kyseinen vakoiluohjelma.

      Kiviharju kertoo, että Pegasus on valtiollinen viranomaisten käyttöön tarkoitettu vakoiluohjelma, joka on suunnattu henkilöseurantaan.

      – Ohjelma on kehitetty Israelissa, hyvin todennäköisesti Israelin valtion tukemana. Tarkoitus on ollut, että vakoiluohjelmaa jaetaan vain tiettyjen maiden viranomaisille, viranomaiskäyttöön. Ei ole vielä viitteitä siitä, että se olisi vuotanut rikolliseen käyttöön.

      Kiviharju kertoo, ettei Pegasuksen kanssa ole kuitenkaan juuri tehty valintaa sen suhteen, minkä maiden viranomaisten käyttöön ohjelma annetaan. Tällöin monet viranomaiset käyttävät sitä esimerkiksi sellaisissa maissa, joissa sananvapaus on kyseenalaista tai kansalaisaktivismi kiellettyä.

      Kiviharjun mukaan Pegasus-haittaohjelmasta on tehty havaintoja monessa maassa.

      Kallis, kokonaisvaltainen ja vaikeasti havaittava seurantatyökalu
      Kiviharju luettelee mittavan listan siitä, mitä kaikkea ohjelma pystyy puhelimesta keräämään.

      – Sitä voi räätälöidä asiakkaan toiveesta aika monenlaiseen suuntaan. Periaatteessa sillä pystyy tekemään melkein mitä tahansa. Mitä tahansa puhelin sinusta tietää, se pystyy sen nauhoittamaan ja välittämään eteenpäin: Puhelut, tekstiviestit, chattilogit, sosiaalisen median sovellukset, sijaintitiedot ja videot – kaikki on mahdollista napata, Kiviharju luettelee.

      Kiviharju kertoo, että tammikuussa 2022 ulkoministeriön raportissa sanottiin, että ulkomailla toimivilla Suomen ulkoministeriön diplomaateilla oli löydetty kyseistä vakoiluohjelmaa puhelimistaan.

      Kiviharju toteaa, että Pegasusta ei ole suunnattu tavallisten kaduntallaajien seurantaan.

      – On raportteja, joiden mukaan kyseisen vakoiluohjelman lisenssi maksaa satoja tuhansia euroja. Tarkoittaa, ettei sitä ihan tavallisten pikkurikollisten seurantaan välttämättä haluta käyttöön, vaan korkean profiilin kohteisiin.

      Kiviharjun mukaan on mahdollista, että Pegasus-ohjelmaa on ollut Suomessakin, mutta asia ei vain ole tullut tietoon.

      – Kyseinen ohjelma osaa piiloutua aika hyvin. Sitä kehitetään koko ajan. Se tarkoittaa, että jos siitä on tullut räätälöity uusi versio, niin sitä ei edes havaita.

      Kiviharju kertoo, että Pegasuksen voi käyttöohjeiden mukaan tartuttaa vaikka sopivan langattoman lähettimen avulla, joten tartunnan torjuminen on hankalaa.

      Kiviharju jatkaa, että on olemassa joitakin yleisiä merkkejä, mitkä kertovat, että puhelimessa saattaa olla tapahtumassa jotakin kummallista.

      – Yleinen merkki on, että se käyttää akkua valtavan nopeasti ja kaatuilee useammin kuin normaalisti.

      • Anonyymi

        Ja arvoisa copypastaaja, miten tämä liittyy miten ketjun alkuperäiseen aiheeseen?


      • Anonyymi

        Ketä kiinnostaisi vakoilla sellaista ihmistä, jonka elämässä ei tapahdu mitään ?
        Muutenkin nuo vakoilujutut on vähän...uskoako vai ei. Ihan sama.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7160
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      198
      2528
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1967
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1527
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1079
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      959
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      863
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      718
    Aihe