Loppu kuukausi makaronilla.

Onneksi alapuolella asuu pyörätuolipappa joka antaa ketsuppia ja olutta kun käyn sille kaupassa.
varmaan tähänkin etuun kohta sosku puuttuu.
32429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Aika hyvin. Minä käyn hakemassa olutta ja tupakkaa jalan murtaneelle tuttavalle päivittäin. Kiinteetä kantopalkkaa ei olla sovittu, riippuu ostosten määrästä ja joudunko palauttamaan tyhjiä tölkkejä jätesäkillisen. Palkka on noin 7€ keskimäärin mutta välillä mennyt hyväntekeväisyytenä 1 proteiinirahka ja 1 energiajuoma.

Paras palkkio on ollut 17€ mutta silloin vein yli 30€ arvosta oluttölkkejä jo palauttamisessa meni kymmenisen minuuttia.

Äänestä

Jos kerää pulloja ahkerasti, niin silloin voi ostaa erilaisia pikkulisukkeita makarooneihin. Mutta, jos on sairautta, niin silloin tilanne on paha, jos ei pääse kulkemaan. Silloin voi yrittää ottaa yhteyttää sosiaaliin tai johonkin muuhun tahoon, joka voi rahoittaa makaroonien lisukkeet.

Äänestä

Ystäviä on mahdoton sijoittaakaan säästämällä. Tosi on.
-kopkophopotilop-

Äänestä

Oikea mestari aloittaja kun kuun alusta jo kirjottaa loppukuun makaroneista no eipä rahat kauan kestäny.

Äänestä
  • Jospa ne surkeat tuntemukset ovatkin viime kuun lopulta, mutta ajatuksen
    kypsyttely on vienyt aikansa ja kirjallinen formaatti onkin syntynyt vasta tämän kuun
    alussa julkaistavaan muotoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jospa ne surkeat tuntemukset ovatkin viime kuun lopulta, mutta ajatuksen
    kypsyttely on vienyt aikansa ja kirjallinen formaatti onkin syntynyt vasta tämän kuun
    alussa julkaistavaan muotoon.

    Korvaukset meni vippeihin pääosin. Siksi ne ei montaa päivää kestänyt.
    Sama kierre päällä taas. Äidiltä kerjäsin tänään vippiä 20e.

    Äänestä

  • Oletkos miettinyt voi olla niitä laskuja.

    Äänestä

Ole onnellinen että sinulla on vielä makaroonia, kaikilla ei ole. Sota alueilla ei ole edes lapsille ruokaa, ja olisivat iloisia makaroonista, lämpimästä ruuasta.

Monissa afrikan maissa ei ole ruokaa... sinulla on vielä koko kuukaudeksi! Ole onnellinen siitä.

Sitten vasta ymmärtää mitä ei ole ja mitä on, kun kaiken menettää.

Äänestä
  • Länsimaiden pitäisi lopettaa ruoka-apu afrikkaan kokonaan niin hieman hillitsisi väestönkasvua.

    Äänestä

  • Totta

    Äänestä

Yksin asuvalle toimeentulotukea saavalle henkilölle on laskelmissa huomioitu 9eur ruokaan per päivä niin kyllä tuolla muutakin ostaa kuin makaronia. Siinähän olette persaukisia.

1Äänestä
  • 9€=9 lageria kun palautat tölkit 8 juotuasi

    Äänestä

  • Voi sua pikku beibi, miksi miksi pitää olla noin tyhmä????????????????????????????????????????????????????????

    Äänestä

En ole makaronin orja, joten pariksi päiväksi onkin tehty nakkisoppaa.
Ruokalistan vaihtelu tekee oikein hyvää. Makaroninsyojät on oma heimonsa.

Äänestä

Nakkisoppaa makaroneilla, ei juureksilla.

Äänestä

Yhtä tyhjän kanssa keskustelu siitä mitä syö kun henkilöt laittaa rahansa alkoholiin.

Äänestä
  • Sitä sanotaan alkoholismiksi usein. On kivaa JOO.

    Äänestä

Kautta aikain puliukkoja esim, autettu kun laittavat kaikki rahansa alkoholiin.

Äänestä
  • Onko niille ostettu toppa tupakkaa niin pärjäävät.

    Äänestä

Juu kyllä käryytettävää täytyy olla.

Äänestä

Alkukuusta jo kirjoittaa että loppukuukausi pärjättävä makaronilla ni eipä ne raha kauaa kestäny.

Äänestä
  • Mennyt suurin osa velkoihin juoppoköörille

    Äänestä

kohta on kesä ja päässe istuttamaan syötävää talven varalle.

Äänestä
  • Hyvät sadot riisikakkuja, ahvenia, punaista maitoa ja makaroonia?

    Äänestä

Täytyy olla melkoinen mestari, jos tuhlaa rahansa jo heti alkukuusta! Ruoka on niin edullista, että tuolla toimeentulotuen 9€/päivä ruokkii koko perheen hyvin. Ryyppäätkö rahasi vai käytät muihin päihteisiin vai oletko pahasti peliriippuvainen, kun olet jo rahasi hävittänyt?

Suosittelen hakeutumaan edunvalvontaan, jos taloutesi ei pysy lainkaan kunnossa!

Äänestä
  • Noi ihan tosia ongelmia,alkoholi ja nykypäivänä myös huumeet,ja yks paha on pelaaminen.Jos kuukauden rahat menee muutamassa päivässä ni mihin ihmeeseen.Loppukuukauden sitten notkuu sitten taas uus kierros.Tuolle on nimitys venkula.

    Äänestä

Monen päivän ruuan saa kun paistaa pannulla jauhelihakötäleen ja kuorii hinkillisen perunoita. Pienii ne ja laittaa kiehumaan. Lisää keitokseen jauheliha ja lihaliemikuutio ja sekavihannespussi ja himppu suolaa, jos tarvii ja anna muhia.
Kattilallisesta keittoa syö monta päivää näkkärin kanssa ja eiku paranee vanhetessaan.
Kun keitto alkaa vähetä, lisää joukkoon nuudeleita.

Äänestä
  • Onko sinulla ymmärryksessä vikaa?Jos rahat ovat loppu ja menee makaronilinjalle niin ei silloin jauhelihaa, sekavihanneksia tai nuudeleita ostella. Ja jos aloittajalla olisi ollut ns reservissä moisia gourmetihmeellisyyksiä niin tuskin hän makarooneja mainostaisi.

    No, aloitus lienee puutaheinää, ei kukaan tervejärkinen anna viinamäen miehelle kaupparahoja jos ei luottamus ole todella kunnossa.

    Äänestä

Sammakoitten kurnutus alkaa olla käsillä. Että soteeraamaan vaan......

Äänestä

Viime viikolla lähi-Prismassa oli kotimainen-merkin uunilenkkiä tarjouksessa 49 senttiä paketti. Ostorajoitusta ei ollut ja päiväyksetkin oli pitkät, 25.3. saakka.
Ostin samantien 10 pakettia, eli maksoi 4,90€ se satsi.
Eihän makkarassa, noissa halvimmissa varsinkaan, ole juuri mitään ravintoarvoa. Hyvää ainakaan, mutta saapahan sentäs syödä joka päivä vatsansa täyteen nyt pitkän aikaa.
Ostin vähän perunoita sekä keittojuureksia lisäksi, teen makkarasopan ja muusijauhettakin ostin, joten voi pottumussin kanssakin syödä lenkkiä.
Perunatkin oli tarjouksessa sittarista, 46snt/kg ja juurespussikaan ei maksanut paljon mitään. Vajaalla kympillä puolentoista viikon ruuat.

Äänestä
  • Jääpähän sitten rahaa rainbow lageriin, tupakkaan ja pelikoneisiin.

    Äänestä

  • Nälkä auttaa kummasti asiassa vaikka olis halpaa makkaraa niin saa siitä soppaa,kastikkeen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onneksi alapuolella asuu pyörätuolipappa joka antaa ketsuppia ja olutta kun käyn sille kaupassa.
varmaan tähänkin etuun kohta sosku puuttuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu