Sääntöpohjainen kansainvälinen järjestelmä kuvaa länsimaiden suhtautumista kansainväliseen politiikkaan. Se on enemmän tai vähemmän ristiriidassa kansainvälisen lain kanssa. Se on USA:n johtama, mikä tarkoittaa, että jos USA rikkoo kansainvälistä lakia, muut sääntöpohjaisen maailmanjärjestelmän kannattajat eivät vaadi USA:ta vastuuseen. Sääntöpohjaista kansainvälistä järjestelmää ei ole määritelty koskaan eikä hyväksytty missään kansainvälisissä elimissä. Sääntöpohjaiselle kansainväliselle järjestelmälle on ominaista kaksoisstandardit eli valikoivuus siinä, milloin kansainvälistä lakia vaaditaan noudatettavaksi ja milloin ei.
Suhtautumisessa Gazaan, Israelin Palestiinan miehitykseen ja palestiinalaisten oikeuksiin sääntöpohjainen kansainvälinen järjestelmä on selvästi ja systemaattisesti ristiriidassa kansainvälisen lain kanssa.
Tässä jätetään käsittelemättä nykytilanteen tausta, eli Israelin valtion perustaminen vuonna 1947 ja siihen johtaneet tapahtumat. On tosiasia, että YK hyväksyi Israelin perustamisen alueelle, jonka silloisista asukkaista valtaosa oli palestiinalaisia. YK kuitenkin edellytti, että myös palestiinalaiset saavat oman valtion. Sitä ei perustettu. Sen sijaan Israel toteutti alueellaan etnisen puhdistuksen, nakban vuonna 1948: 700 000 palestiinalaista ajettiin maanpakoon, tuhansia murhattiin.
Suhtautumisessa Gazaan, Israelin Palestiinan miehitykseen ja palestiinalaisten oikeuksiin sääntöpohjainen kansainvälinen järjestelmä on selvästi ja systemaattisesti ristiriidassa kansainvälisen lain kanssa.
Tässä jätetään käsittelemättä nykytilanteen tausta, eli Israelin valtion perustaminen vuonna 1947 ja siihen johtaneet tapahtumat. On tosiasia, että YK hyväksyi Israelin perustamisen alueelle, jonka silloisista asukkaista valtaosa oli palestiinalaisia. YK kuitenkin edellytti, että myös palestiinalaiset saavat oman valtion. Sitä ei perustettu. Sen sijaan Israel toteutti alueellaan etnisen puhdistuksen, nakban vuonna 1948: 700 000 palestiinalaista ajettiin maanpakoon, tuhansia murhattiin.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Kansainvälisen lain mukaan Israelin miehitysvallan alaisilla palestiinalaisilla on oikeus aseelliseen vastarintaan miehitystä vastaan. Vastoin kansainvälistä lakia USA:n ja Israelin sääntöpohjainen kansainvälinen järjestelmä haluaa kieltää heiltä sen oikeuden.
Israelilla on oikeus puolustautua ns. palestiinalaisten suorittamia hyökkäyksiä vastaan ja viedä heiltä mahdollisuus jatkaa hyökkäyksiä.
Miehitysvaltio EI voi vedota itsepuolustukseen. Israel miehittää laittomasti palestiinalaisalueita.
Tuo on kätevää. Luodaan omat lait toisien lakien rinnalle ja noudatetaan aina sitä lakia joka on itsellee kaikkein edullisin. Tätä oikeutta kutsutaan myös vahvemman oikeudeksi.
Koska Israelilla, tai tarkemmin sanottuna juutalaisilla on taloudellinen ylivalta Yhdysvalloissa ja monissa muissa Länsi-Euroopan maissa, ei lait tai niiden noudattaminen koske Israelia. Israel voi toimia roistovaltion tavoin, ilman että sen tarvitsee välittää ydessä sovituista säänöistä tai laeista mitään.
Jos ja kun sääntöpohjainen ja- tai harkinnanvarainen järjestelmä on Yhdysvaltojen johtama, tarkoittaa se sitäkin että se on myöskin Israelin johtama. Juutalaiset hallitsevat Yhdysvaltojen varjoissa mikä tarkoittaa sitäkin että Yhdysvalloissa tehdään mitä Israelista käsketään.
Yhdysvalloilla ja Israelilla omat lakinsa. Erikoista vain se että nämä roistovaltiot vaativat muita valtioita noudattamaan kansainvälisiä lakeja, tietenkin vain silloin kun se heille sopii.. .
Israelin ei tarvitse noudattaa mitään lakeja koska juutalaiset johtavat Yhdysvaltoja ja näin ollen Yhdysvallat tukee Israelia, oli Israel miten roistovaltio tahansa.
Israel syöksee maailman kaaokseen käskemällä Yhdysvallat laittomiin sotiin kuten Yhdysvaltojen hyökkäysota Irakiin. Kun Israel ja Yhdysvallat eivät noudata yhdessä sovittuja sääntöjä ja lakeja, ei tätä voi edellyttää muiltakaan.
Niin kauan kun Israelilla on Yhdysvaltojen varaukseton sotilaallinen ja taloudellinen tuki takanaan, ei Israelin tarvitse välittää hurskastelijoista ( Haagin rikostuomioistuimesta tai esim. YK:sta ) mitään.
Israel on roistovaltio mikä ei kunnioita muuta kuin vahvemman lakia.
Voisivatko moottoripyöräjengitkin tehdä saman. Omat rinnakkaislait kansallisten ja kansainvälisten lakien rinnalle? Ai niin, mutta heillähän onkin jo sama kuin Israelilla ja Yhdysvalloilla. Omat lait.
Israel on tappanut lokakuun aluen jälkeen yli 38 000 ihmistä Gazassa, valtaosa naisia, lapsia ja vanhuksia, aiheuttaen nälänhädän ja tuhoten alueen asuinkelvottomaksi sekä saartamalla palestiinalaiset telttaleireihin joihin Israel suuntaa tykkinsä. Yhdysvaltain kongressi päätti rangaista kansainvälistä rikostuomioistuinta, koska se yrittää nostaa Israelin johtajia vastaan syytteitä dokumentoiduista massiivisista sotarikoksista Gazassa.
Siis Yhdysvallat asettaa matkustus-ja talouspakotteita Haagin kansainvälisen oikeuden tuomareille koska he tekevät työtään?!? Israel ja Yhdysvallat ovat kaikkien oikeuksien yläpuolella, koska heillä on ihan omat oikeutensa. Jos Haagin tuomarit ei Israelia mielytä, kostaa Yhdysvallat tuomareille matkustuskieloilla ja talouspakotteilla.
Juutalaiset ovat oiva esimerkki siitä kun on rahaa, on valtaa. Israel voi syylistyä mihin tahansa joutumatta vastuseen. Koska juutalaiset omistavat myöskin suurimmat mediatalot, voi Israelin tekemän palestiinalaisten kansanmurhankin vierittää palestiinalaisten omaksi syyksi. Voidaan uskotella ettei Israel miehittäisi palestiinalaisalueita jos Hamasia ei olisi mutta unohdetaan kertoa että vastarintaliike Hamas on juurikin siksi koska palestiinalaiset vastustavat Israelin laittomia palestiinalaisalueiden miehityksia, laittomia siirtokuntia, miehitysalueiden palestinalaisiin kohdistuvaa aprtheidia, väkivaltaa, tyranniaa ja tietenkin Gazan alueella tapahtuvaa palestiinalaisten kansanmurhaa.
Hamas ei ole vastarintaliike. Hamas on kansallissosialistinen terroristijärjestö, jota mm. suomalainen vasemmisto tukee sokeasti.
Israel ei suorita kansanmurhaa missään.
Tyranniaa, apartheidia, väkivaltaa, tyranniaa ja palestiinalaisten murhaamista Gazassa harjoittaa Hamas.
Jos Yhdysvallat ja Israel joutuisivat vastuuseen teoistaan julistettaisi kumpainenkin valtio terroristivaltioksi, eli juuri siksi mistä muita syyttävät!
Israel toteutti alueellaan etnisen puhdistuksen, nakban vuonna 1948: 700 000 palestiinalaista ajettiin maanpakoon, tuhansia murhattiin.
Tuhansia ellei sittenkin kymmeniätuhansia palestiinalaisia murhattiin "puhdistuksen" aikana. Kaikki tieto (valhe ja propaganda) tuli israelilaislähteistä.
Puhdistus oli yhtä järjestelmällinen kuin Natsi-Saksassa mutta vieläkin huolellisemin toteutettu. Kaikki vääräuskoiset ajettiin äärimäistä ja vaihtoehdotonta väkivaltaa käyttäen pois juutalaisille myönetyltä maalta (Israel). Palestiinalaisten talot hajoitettiin puskutraktoreilla ja viljapellot poltettiin samalla kun viljelijät joutuivat katselemaan maatilan tuhoa. Vastaan hangoittelevat murhattiin matalalla kynnyksellä tai pahoinpideltiin henkihieveriin. Jopa lapsia tapettiin. Kaikki keinot olivat sallittuja kun alkuperäisasukkaat häädettiin pois isiensä mailta.
Hyvin erikoinen ja eri-arvoinen tämä maailma kun Israelin sallitaan tehdä palestiinalaisten kansanmurhaa ilman että maa ja sen kansalaiset joutuvat minkäänlaiseen vastuuseen. Natsi-Saksan upsereille langetettiin jopa kuolemantuomioita samasta syystä.
Israel ei tee palestiinalaisten kansanmurhaa, mutta Hamas tekee.
Silloin kun on omia lakeja kansainvälisten lakien lisäksi, on mistä valita. Ei syylisty milloinkaan rikoksiin. Jos siitä huolimatta rikkoo omia lakejaan vastaan voi keksiä lisää uusia omia lakeja jotka sallivat kulloisenkin toiminnan.
Siellä missä on usa soditaan
USA:ssa juutalaisilla taloudelinen valta, eli juutalaiset määrävät mitä USA pättää tai jättää päättämättä. Eli juutalaiset ovat Yhdysvaltojen sääntöpohjaisen oikeuskäytämmön spiritus Rectoreita jotka yrittävät piiloutua vallan varjoihin.
Kävin Kaivarissa katsomassa USAn lähetystöä. Missään ei näkynyt sotimista.
Mistä sinä sen tiedät? Siellähän voi olla muurien kätköissä vaikka minkälaista hybridi- ja dronesotakeskusta, josta lennätetään tappolennokkeja ympäri maailmaa.
Merijalkaväkeähän tuossa kompleksissa on, eli sotilaallinen läsnäolo.
Yhdysvallat täysin judaistien käskynvallassa. Yhdysvaltojen pääkaupunki on Israelissa Jerusalemissa. Siellä päätetään mitä Yhdysvalloissa tehdään ja miten Yhdysvallat äänestää YK:ssa jne.
Yhdysvallat uskoo sinisilmäisesti Israelin valheita joilla Israel oikeuttaa kaikki rikoksensa palestiinalaisia kohtaan, tai ei usko, mutta on uskovinaan koska on pakko. Talodellisessa vallassa olevat juutalaiset pakottavat!
Millä sinä oikeutat rikoksesi juutalaisia vastaan?
Onko rikos vastustaa Israelin tekemää palestiinalaisten kansanmurhaa? Voiko kansanmurhan vastustaminen laskea rikokseksi jossakin hurmoslahkossa?
Israel sodassa jokaiseen suuntaan Hullu koira netanjahu tuhoaa maansa
Netanjahu tietää että juutalaiset ovat USA:san vallassa ja auttavat Israelia, tekivätpä tai syylistyivätpä mihin tahansa, siis mihin tahansa, kuten esim. kansanmurhaan, USA seisoo aina seläntakana, valmiina auttamaan.
Jos Netanjahu ei maataan tuhoakkaan, koettaa hän tuhota ainakin Gazan ja ajaa Gazan alueen asukkaat tiehensä. Israel tekee palestiinalaisten Holocaustia Gazassa.
Silloin kun ollaan ylivoimaisia, silloin voidaan sanella mitä sääntöjä tai lakeja missäkin asiassa noudatetaan. Näin laki on aina vahvemman puolella.
Juutalaisuuteen tai eritoten siionatsismiin kuuluu vahva verkostoituminen jossa Israelia tuetaan jopa silloin kun Israel tekee palestiinalaisten kansanmurhaa.
Kierot Isrelin juutalaiset voivat juutalaisten vallassa olevan Yhdysvaltojen turvin kehitellä omia sääntöjään ja lakejaan joita voidaan soveltaa kulloisenkin tilanteen mukaan.
Tähän on tultu. Koska Yhdysvaltojen annettiin tehdä laittomat hyökäysotansa Irakiin ja Afganistaniin niin nyt myös Israel ja Venäjä voivat tehdä saman. Asia voidaan korjata kun kaikki nämä valtiot pakotetaan oikeuden eteen ja määrätään maksamaan aiheuttamansa vahingot.
Israelin hullulla koiralla on paljon valtaa. Hän käskee mm. Yhdysvaltoja Yhdysvalloissa asuvien juutalaisten välityksellä. Yhdysvalloista Eurooppaan levinneet läntisen vallan lonkerot antaa Netanjahulle suuren käskynvallan myöskin EU:ssa. Toisen maailmansodan jälkimainingeissa juutalaiset valtasivat Yhdysvaltojen ja liitoutuneiden myötävaikutuksella Saksan.
Eikö kaikkien rikollisten kannattaisi kehitellä omat lakinsa, ettei tarvitsisi potea turhia omantunnon tuskia?
Islam on diktatuurinen ja paikalleen jämähtänyt uskonto ja tämä uskomus pitää ihmisiä vallassaan ja uhreinaan!Uskomus ja todellisuus on yhtälönä ihmisen kehittyvyys joka pohjautuu ihmisen itsensä kehittyvyyteen!
Siis islamistit mielestäsi vääräuskoisia jotka pitää tappaa ajaa Suomeen pakolaisiksi? Miksi heidän ei anneta olla rauhassa omassa maasaan harjoittaen omaa uskontoaan ja kulttuuriaan?
Kaikki lähi-idässa harjoitetut uskonnot ovat samankaltaisia, fundamentalistisia ja toisiaan sietämättömiä, kuten judaismi joka on yksi "ismi" muiden ismien joukossa.
Onpa taas tyypillinen vihavasemmiston tulkinta toisen kommentista. Tuo "Olet siis sitä mieltä..." tyyppinen retoriikka paljastaa vasemmistolaisen. Tuota retoriikkaa seuraa lähes poikkeuksetta valheellinen väite kuten kävi tälläkin kerralla.
Jos USA olisi laitettu vastuuseen laittomasta ryöstöretkestään Irakiin, ei Venäjäkään olisi voinut hyökätä Ukrainaan, eikä Israel voisi miehittää palestiinalaisalueita jne. Yhdysvallat aloitti maailmassa uusvanhan aikakauden jossa voimakaammat tekevät heikomilleen mitä lystäävät, ilman että oikeus koskisi heitä ollenkaan.
Laittomia ryöstöretkiä on ollut aina ja tulee olemaan.
Israel ei miehitä palestiinalaisalueita laittomasti.
Israeli "laillisuus" on rikollisjengin tulkintaa laillisuudesta.
"Laittomia ryöstöretkiä on ollut aina ja tulee olemaan."
No miksi Venäjän tekemästä nyt ulistaan päät punaisina, jos länsimaiden vastaavat kuitataan olankohautuksella c'est la vie?
"Israel ei miehitä palestiinalaisalueita laittomasti."
Kylläpä vaan tekee, eikä ainoastaan miehitä vaan myös liittää niitä itseensä laittomasti.
Kun poistetaansemantiikka ja katsotaan toimintaa sellaisenaanilman sanoja. Onko eroja?
Yhdysvallat olisi pitänyt laittaa vastuuseen niin monista ryöstöretkistään, niin moniin eri maihin ettei oikeus olisi perässä pysynyt.
Israelin sallitaan tehdä mitä vain koska juutalaiset toimivat taloudellisen vallan kapelimestareina yhdysvalloista käsin. He määrävät länttä suveneerilla ja ankaralla kädellä.
Voitko kertoa miksi esim. YK tuomitsee Israelin laittomista palestiinalaisalueiden miehityksistä mutta sinun mielestäsi Israel ei miehitä palestiinalaisalueita laittomasti?
"On tosiasia, että YK hyväksyi Israelin perustamisen alueelle, jonka silloisista asukkaista valtaosa oli palestiinalaisia."
Totta. Myös alueen juutalaiset asukkaat olivat palestiinalaisia.
Israel ei suorittanut alueella etnistä puhdistusta vuonna 1948.
Youtube Pasi Turunen- Istael nyt - vieraana eversti Richard Kemp valoittaa asiaa aivan toisella tavalla kuin yle ja muut valta mediat Is.taelin tilannetta.
Hamas uhraa omi.a kansalaisiaan probakandasod.an saamiseksi aikaan Isra.elia vastaan. Terroristit sulautuu kansan joukkoon tavallisissa vaatteissa, jottei heitä eroteta kansasta. Kuolleitten minkä Hamas ilmoittaa terroristit ilmoitetaan siviilejä.
Tutkikaa ja kuunnelkaa tuo haastattelu, joka on suomeksi tekstitetty. Älkää nielkö antisemitististä probakandaa
Naurettavaa selitystä. Totta hemmetissä sitä Ukrainassakin sotilaat asuvat siviilien kanssa. Alueelle tunkeutujat vaativat älyttömiä "moraaliaisa" vaatimuksia, kun itse ilman moraalia hyökkäävät kimppuun.
Onneksi meillä on mallivaltio naapurissa jossa noudatetaan kaikkia kansainvälisiä sopimuksia ja toimitaan kaikkein fiksuimmin kaikissa asioissa.
Venäjä demokratian mallimaa.
Ei ainakaan vähemmän demokraattinen maa kuin Suomi.
Miten fiksua on väittää maksettua mielipidekyselyä demokratiaksi ja sen perusteella liittyä naapurina olevaan suurvaltaan vihamielisesti suhtautuvaan sotaliittoon.
Kansainvälisiin sopimuksiin on fiksu suhtautumistapa olla niistä piittamatta silloin kun ne jotenkin rajoittaisivat omia toimia. Kun on pysyvä veto-oikeus ja oma laki kansainvälistä tuomioistuinta vastaan, Haagiin hyökätään jos omia siellä syytetään.
Muilta tietysti vaaditaan milloin mitäkin lakeja ja sopimuksia noudattamaan, sotavoimalla uhaten ellei sanktioilla päästä tarpeeksi nopeasti tulokseen.
Maailman sheriffinä kun on totuttu toimimaan sotilaallisen ylivoiman oikeutuksella.
Tällainen on se maa joka meillä on otettu ihanteeksi.
"Israel toteutti alueellaan etnisen puhdistuksen, nakban vuonna 1948: 700 000 palestiinalaista ajettiin maanpakoon, tuhansia murhattiin."
Ei kyseessä ollut mikään nakban tai muukaan. Kyseesä oli Holocaus, sama Holocaust joka on jatkunut tähän päivään Israelin perustamisesta lähtien. Lähi-idässä tapahtuu palestiinalaisten KANSANMURHA !!!
"Kävin Kaivarissa katsomassa USAn lähetystöä. Missään ei näkynyt sotimista."
Ettei sitten mitään näkynyt?
Kävele sitten katsomassa Naton hybridiosaamiskeskustakin, josko sielläkään ei näkyisi mitään. O sancta simplicitas.
Sotiiko Nato jossakin?
Johtaako Yhdysvallat nato-maita? Johtaako juutalaiset Yhdysvaltoja?
USA:n suhtautuminen Haagin oikeuteen on aivan jakomielitautista. Vastahan he uhkailivat tuomioistuinta ankaralla kostolla, kun siellä aiottiin alkaa tutkia amerikkalaisten tekosia Afganistanissa. Taisivat jopa asettaa pakotteita tuomareita ja syyttäjiä vastaan.
USA on myös antanut itselleen "luvan" hyökätä tuomioistuimeen sotilaallisesti, mikäli siellä olisi amerikkalaisia syytteessä (Hague Invasion Act 2002). Asian tekee entistä härskimmäksi se, että Haag sijaitsee Nato-maa Hollannissa.
Muistaakseni USA myös vastusti Israelin suorittaman kansanmurhan käsittelyä kansainvälisessä tuomioistuimessa, tuomitsemisesta puhumattakaan.
Nyt sitten tämä samainen USA ulvoo pää punaisena Venäjää tuomiolle Haagiin.
"Vastahan he uhkailivat tuomioistuinta ankaralla kostolla"
Eikä pelkästään tuomioistuinta, vaan uhkailivat suoraan myös sitä tukevia valtioita. Näihin lukeutui tuolloin myös Suomi.
En ymmärrä miksei päämedia ja poliitikot tee tästä isoa juttua. Mielestäni Nato jösenyys oli iso virhe.
Kyllä noista USA:n sekoiluista Haagin suhteen uutisoitiin näkyvästi silloin 2018 Suomessakin.
Mutta tosiaan, olisi hyvä jos nämä nostettaisiin nyt muistinvirkistykseksi esille ja ruodittaisiin mediassa ja poliitikkojen toimesta ihan kunnolla. Todelllisuudessahan näin ei tapahdu, koska sotahysteria ja USA:n orjamainen totteleminen. Venäjää pelätään Suomessa nyt niin hysteerisesti ettei kukaan valtaapitävä uskalla astua USA:n varpaille, ja ollaan valmiit hyväksymään kaikki sikailut mitä USA ja sen päällikkö Israel saa päähänsä.
länsi globalistit alkoi 2000 -2022 omin luvin edetä itään,, ukrainan ristiretkeä pedattiin, sitten aseistettiin ukrainan natseja tekemään likainen työ -- ovelasti edettiin -- mutta 2022 tuli stoppi lännen ristiretkelle itään !!
ja nyt länsi yrittää syyllistää muita tästä omasta itään etenemis hankkeesta...
Mutta ei länsirahalla ole omaa "oikeutta" kun on vain oma ahneus.
Keskustelua yritettiin aloittaa Israelia kritisoivana, mutta nopeasti aloittaja paljasti, että kaiken takana onkin viha juutalaisia vastaan.
"TALMUD-AAVIKKOROSVON KÄSIKIRJA"!!!
Kaikilla demoreilla on. Ne alkaa ja loppuu. Lait siis.
Outo avaus yrittää syyllistää Yhdysvaltoja ja Israelia siitä, että niissä toimii vallan kolmijako.
Venäjällä ja Kiinalla on ihan omansa:
Venäjä on ominut oikeuden hyökkäyssotimiseen: Neuvostoliiton hajottua Venäjä syntyi 1991 ja sen jälkeen se on hyökkäyssotinut koko ajan: Abhasia, Dagestan, Tadžikistan, Kaukasus, Tsetsenia, Pohjois- ja Etelä-Ossetiat, Moldova, Georgia, Ukraina, Syyyria, Keski-Afrikan tasavalta, Libya, Mali.... hyytävä lista!
Kiina on taas kahtia jakautunut valtiö:
Taiwanilla on demokraattinen oikeusvaltio ja mantereella orwellilainen kommunistidiktatuuri, joka teloittaa eniten maailmassa ja syyllistyy kammottaviin ihmisoikeusrikoksiin.