Mitä Raamatussa kerrotaan maapallon ulkopuolisesta elämästä?

Evoluutioon uskovien mukaan elämän kehittyminen maapallolla merkitsee, että sama on tapahtunut lukuisilla muillakin planeetoilla. Pelkästään omassa galaksissamme on väitetty olevan 10 miljoonaa kehittynyttä sivilisaatiota.
Ihminen luotiin Jumalan kuvaksi ja Hänen kaltaisekseen, hallitsemaan luomakuntaa (1. Moos. 1:26). Jos maapallolle tulisi vieraita edistyneellä avaruusaluksella, heidän täytyisi olla ihmistä älykkäämpiä ja siis enemmän Jumalan kuvan kaltaisia. Myös ihmisen asema luomakunnassa muuttuisi. Tämä on ristiriidassa Raamatun kanssa.
Raamatun mukaan Aadamin synnistä seurasi koko maailman kiroaminen. "Avaruusoliot” olisi siis kirottu ilman että olisivat Aadamin sukua ja perineet hänen syntiään. Kun Jeesus sovitti ristillä ihmiskunnan synnit, Hän toimi ihmiskunnan sukulunastajana, ei oletettujen avaruusolentojen. Siispä avaruusoliot tuhoutuisivat nykyisen maailman hävityksessä. Kristus kuoli kerran kaikkien maan päällä asuvien edestä (Room. 6:10, 1 Piet. 3:18). Hän ei mene enää uudelleen ristille eikä nouse ylös muiden planeettojen asukkaiden takia (Hebr. 9:26).

6

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jospa se Jeesus männä viipottaa noissa muilla planeetoilla ja vääntää olemustaan kuin kameleontti kulloiseenkin tarpeeseen. Ei ehi tiällä pistäätymmään. Siinnä sitä onnii poijalla tekemistä kun isäukko suuruudenhulluuvessaan mäni luomaan yli 200 miljardia galaksia ja kaikenlaista örkkiä pukkaa siellä sun tiällä.

      Siinnäs itä onnii uskomista, tuossa pipliassa.

    • Anonyymi

      Pimeyden voimia siellä liikkuu mutta liikkuu niitä maan päälläkin. Ei niille pidä antaa valtaa omassa elämässä niin pääsee vähemmällä.

    • Anonyymi

      Lisään vielä,ettei ole mitään hätää, meillä oikein uskovilla,vaikka tulisi avaruudesta muita elämänmuotoja,meidän uskovaisuutta häiritsemään! Jumalallapa on Taivaallisia sotajoukkoja(mainitaan jo Raamatussa),jotka taistelevat noita avaruusolentoja vastaan!
      T:aloittaja

    • Anonyymi

      Ja jälleen kerran; minkä niistä monista luomistarinoista tämän pitäisi todistaa oikeaksi?

    • Anonyymi

      Aloita ensimmäisestä Mooseksen kirjasta niin sekin selviää. Ei ole mitään avaruusolioita, on vain demoneja joita emme näe paljaalla silmällä eikä ne voi toimia ilman Jumalan antamaa lupaa.

    • Anonyymi

      Mitä luulet saavuttavan tällä röyhkeällä valehtelulla?

      Evoluutioon uskoviin varmasti mahtuu vaikka ja mitä. Kuten pyöreään maapalloon uskovien keskuudessa. Todennäköisesti jopa sinä uskot maan pyöreyden, mutta sinun monilla uskomuksilla ei ole mitään tekemistä maan pyöreyden kanssa, kuten aloituksesi evoluutioon uskovien kanssa.

      Abiogenesis (yhä edelleen on eri asia kuin evoluutioteoria sinä valehteleva pahis) tosiaan antaa viitteitä, ettei elämän synty olisi mitenkään harvinaista siihen nähden mitä se vaatii. Maailmankaikkeudessa kun tuppaa olemaan paljonkin elämän synnylle otollisia olosuhteita ja palasia.

      Kuka on väittänyt omassa galaksissamme olevan 10 miljoonaa kehittynyttä sivilisaatiota? Haluan lähteen tähän, koska kukaan tosissaan oleva tieteen tekijä ei väittäisi tuota.
      Mikään ei viittaa siihen, että elämästä tulisi aina kehittynyttä sivilisaatiota. Joten väitän tämän olevan sinun puhdas valhe. Tosin sen valehtelun sinä osaat, huonosti. Mutta ole hyvä ja todista minun olevan väärässä.

      Mitä tulee avaruusoliohin maapallolla, niin en näe syytä uskoa niihin. Mutta sillä ei ole mitään tekemistä sinun paskan kanssa, vaan etäisyyksien kanssa. Tästäkään asiasta sinä et varmastikaan ymmärrä yhtään mitään sinun 6000 vuoden maan kanssa.

      Ja loppu oli uskonnollista viemärikamaa. Miten joku voi edes elää tuollaisessa fantasiamaailmassa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe