Asiantuntija: SDP:ltä puuttuu ideat

Johtavaksi oppositiopuolueeksi noustaan ideoilla, joita nyt puuttuu.

Kokonaisuudessaan puolueen kannatus on laskenut jo neljässä peräkkäisessä kannatusmittauksessa.

SDP on nyt suosiossaan alle eduskuntavaalien tason, eikä puolueella tunnu olevan vastausta siihen, miten tulpata laskutrendi.

Manninen epäilee, ettei SDP:n edustajien pitämien puheiden referointi tiedotteissa ole nykymaailmassa kovinkaan tehokas viestintäkeino.

– Mediamaiseman muutos lienee vienyt sen vähänkin tehon, mitä tällaisella refarallilla on ollut. Paremmin purevat leikkuulauta- ja saksimeemit.

Näihin ei palstademarit vastaile.
24203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Demarit räksyttää, mutta muuten mitään sanottavaa, mitään annettavaa ei ole. Turha puolue.

Äänestä
  • Suomettuneita edelleen.

    Äänestä

  • Antti on ay-pomojen juoksupoika.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Antti on ay-pomojen juoksupoika.

    Hajuton ja mauton.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Antti on ay-pomojen juoksupoika.

    Aivan totta. Demariprinsessan, voi, voi, jälkeen demarit aivan pihalla. Puheenjohtaja aika vähän edustettuna tärkeissäkin studio-ohjelmissa. Lyly ja Mäkynen (M aika helposti hermostuva, kävisi Vaasassa yökerhoilemassa, helpottaisi ehkä?) ym. edustaneet. Kissantappajaa ei kyllä moni haluaisikaan kommentoimaan mitään, mitä hän muuten yleensä tekee?

    Äänestä

Demareilla on se vika, että paatoksella ja hälynpölyllä yritetään epätoivoisesti kerätä kansalaisten ääniä. Hälynpölyihin kansa äkkiä kyllästyy.

Äänestä
  • Suomen demarit ovat tyhmiä verrattuna muiden Pohjoismaiden demareihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Suomen demarit ovat tyhmiä verrattuna muiden Pohjoismaiden demareihin.

    Mistä johtuu.

    Äänestä

Kun siellä johtoportaassa tuollaiset Mäkyset öyhöttää, niin ei tarvi ihmetellä.

Äänestä
  • Tai Tytti....

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Tai Tytti....

    Sanna takas....tirsk....

    Äänestä

SDP:n "ideat": Rahaa saa seinästä.

Äänestä
  • Kyllä rahaa on, tykkäsi Rinne ja Marin.

    Äänestä

  • heheheeee!!!

    Äänestä

Sosialismi ideologina ei olekaan enään hyvä aate, sitä ai ainakaan julkisesti ääneen tunnusteta. Haukutaan porvarit ja rikkaat töissä toimeentulevat. Muuta ideologiaa ei sitten löydykään.

Äänestä
  • Haukkumiseen se perustuukin.

    Äänestä

Sosialismi sosialidemokratian muodossa toimii kahdessa lähinaapurissamme, Tanskassa ja Ruotsissa. Molemmissa on valtiontaloudet hyvässä kunnossa, sairaat saadaan hoidettua, ja valtion velka alenee.

Nyt Suomessa tekeillä olevat työmarkkinauudistuksetkin on saatu molemmissa noissa maissa tehtyä sosialidemokraattisten hallitusten toimesta jo 20 vuotta sitten.

Ongelma on täsmennettynä suomalaisessa versiossa sosialidemokratiaa, ja sosialidemokraattisessa johdossa. He eivät ole kyenneet edellisellä 4-vuotiskaudella, eikä nyt sen paremmin oppositiostakaan Suomea ja suomalaisia auttamaan tai johtamaan.

SDP tekee Suomessa aivan vääriä asioita. Se lisää täysin sumeilematta valtion velkaa kaikenlaisiin uusiin keksittyihin sosiaalisiin lisämenoihin.

Suoraan voidaan luetella nimilistaa SDP:n johdosta. Antti Lindtmannista ja eduskuntaryhmän johtaja Tytti Tuppuraisesta, ja ex-pääministeri Sanna Marinista lähtien. He tekivät ja edelleen tekevät aivan vääränlaista ja väärille talouden oletuksille rakennettua "hyvnvointi" -politiikkaa.

Suoraan ei voi tosiaan sanoa, että sosialidemokratia olisi se nimettävissä oleva ongelma meillä nyt.

Mutta suomalainen sosialidemokraattisen johdon ajatusmaailma ja toimintatavat ja tavoitteet, jotka ovat pesiytyneet vankasti myös AY-puolelle. Ne asiat ovat tässä se ongelma.

Äänestä
  • Asiaa asiaa!

    Äänestä

SDP:n johto on munattomien käsissä.

Äänestä
  • Kyvyttömien.

    Äänestä

SDP on surkeassa jamassa, ilman aatetta ja ilman johtoa.

Äänestä

Onhan SDP:llä vielä aatteita vaikka muille jakaa.

Sukupuolineutraalisuus, seksuaalinen tasa-arvo kaikkien suuntauksien suhteen. monisukupuolisuus, edistyksellisyys, antifasistisuus, metsien säilyttäminen, maajussien etujen leikkaaminen, hyvinvoinnin hallinnon kehittäminen, sairauksien kustannuksella tapahtuvan rikastumisen estäminen lattiatason porukalta, yksityisen toimivan työterveyshoidon lopettaminen, koulujärjestelmän toiminnan tehostaminen yhteiskunnallistetun tuotantotalouden opein jne.

Sitten on takataskussa vielä vappusatanen köyhille eläkeläisille:
SDP takaa, että jos pääsee hallitukseen, pieneläkeläisille tulee 100 euroa nettona kuussa lisää eläkettä.

Äänestä

SDP:n "ideat" ovat pelkkiä viholliskuvia persuista ja kokoomuksesta. Tämä on sinällään luonnollista, sillä onhan SDP perustettukin porvari-viholliskuvien varaan.

Pelkillä viholliskuvilla voi kuitenkin päästä vain rajallisen matkan, ellei omia, muita ideoita ole.

Äänestä

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

😋 ­V­­i­t­­t­­­u­­ ­­t­­­ä­­m­­­ä­­­ ­­­k­u­­u­m­­a­ ­­­n­­a­r­­­t­t­­­u­­­ -> https://siz.la/hotcat21

🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Johtavaksi oppositiopuolueeksi noustaan ideoilla, joita nyt puuttuu.

Kokonaisuudessaan puolueen kannatus on laskenut jo neljässä peräkkäisessä kannatusmittauksessa.

SDP on nyt suosiossaan alle eduskuntavaalien tason, eikä puolueella tunnu olevan vastausta siihen, miten tulpata laskutrendi.

Manninen epäilee, ettei SDP:n edustajien pitämien puheiden referointi tiedotteissa ole nykymaailmassa kovinkaan tehokas viestintäkeino.

– Mediamaiseman muutos lienee vienyt sen vähänkin tehon, mitä tällaisella refarallilla on ollut. Paremmin purevat leikkuulauta- ja saksimeemit.

Näihin ei palstademarit vastaile.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu