Oletko kateellinen jos työkaverilla pyyhkii hyvin ?

Itse olen huomannut että työkaverit muuttuivat kun sain perinnön ja rahaa on nyt mukavasti. Ei ikinä uskoisi mitenkä pahat puheet lähtivät lentämään ja normi keskustelu on vaikeaa.

Mikä ihme siinä on että pitää kadehtia. Sehän on kuin sairaus ja varmasti lyhentää elämää kun pitää miettiä miten sen toisen onnen saisi pois !
28374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Oliko pakko leuhkia perinnöllä. Olisit pitänyt suusi kiinni.

Äänestä
  • Aivan, olisi pitänyt lukea työpaikan kahvihuoneessa tarjouslehtiä ja kehua kuinka säästää kun juoksee tarjousten perässä ja saa rahat riittämään. Tuollakin voi noin halpaa niin ostan 20 kiloa kerralla 🤣

    Äänestä

Oliko pakko leuhkia. No oli koska tiesin mitenkä katellisia ovat. En kaipaa perseaukisten ystävyyttä eikä työkaveruus mitään todellista ystävyyttä ole.

Kierisikelkää kateudessanne ja asuntolainoissaan kun meikäpoika vaihtaa uutta autoa !

Kyse oli vaan siitä että oletko katellinen ja miksi ihmeessä sillä se rasittaa vain sinua eikä sitä jota kadehdit pahaa ja paskaa puhuessasi.

Äänestä
  • Vaatimattomuus kaunistaa. Olet siis ruma👺

    Äänestä

  • "eikä työkaveruus mitään todellista ystävyyttä ole"

    Ei sinänsä, mutta kyllä aika moni ystävyys tässä maassa on nimenomaan työpaikalta lähtenyt.

    Äänestä

Jokainen loton päävoiton voittanutkin on pitänyt salassa asian, juuri sentakia et ihmiset muuttuvat.

Äänestä

Koska älykyyteni on vähänlainen niin kadehdin. Toivon että työkaveri saisi potkut ja menettäsi kaikki rahansa. Minulla iso asuntolaina eikä toivoa paremmasta koska olen ääliö eikä minulle koulu maistunut !

Äänestä

Kovin sairaana ei kannata varata lentolippua. Parempi pyyhkiä sillä.

Äänestä

Tuttavani sai kunnon perinnön ja mitenkähän kävi? Hän ollut palava demari kautta aikojen. Nyt tämä perhe palava Kokomuslainen perhe ja tämä ihan tosi. Kiertävät kaukaa vasemmistolaisten tilaisuudet ilmaisten inhoa niitä kohtaan.

Äänestä

Todellisen ystävyyden tunnistaa siitä mitenkä ystävät suhtautuvat onneesi.

Anna perseaukisten kadehtia rauhassa ja nauti heidän tuskastaan. Kannattaa vielä heittäälöylyä kiukaalle vähän värikynällä värittäen siitä mitenkä on vaikeaa kun ei tiedä ostaisiko vaimolle perfomance Teslan vai itselle 100 heppaisen perämoottoriveneen vai pitäisikö vaan ostaa molemmat. Katso heidän ilmeitään sillä he huutavat päänsä sisällä elämänsä surkeutta ja osattomuuttaan.

Äänestä

Aina on niitä joita on mahdollisuus kadehtia, jos haluaa elämäänsä kadehtimiseen käyttää. Aina jollain on enemmän rahaa, fiksummat lapset, kauniimpi vaimo, suuremppi heppi, isommat lihakset jne.

Kai sitäkin joku voisi kadehtia, joku ei näe syytä kadehtia ketään?

1Äänestä

Kadehtijat ovat pohjimmiltaan vihervassareita ja väistivät luodit v 17. Tuollaiset kateet pitäisi laittaa multiin ja viimeistellä se mikä jäi kesken 1917. Eli kommarigeenit jyllää.

Äänestä

Elämä on nollasummapeliä. Jos jollakin pyyhkii hyvin, se on kaikki itseltä pois.

Äänestä

Ei ollut kovin suuri perintö kun yhä olet töissä.

Itse ottaisin heti lopputilin jos rahaa tulisi.

Äänestä
  • Sulla on sitten aika paska työpaikka?

    Äänestä

  • Ei 800 000€ vielä eläkkeelle oikeuta mutta kyllä sillä mukavasti verokirjalaisen velkoja makselee.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ei 800 000€ vielä eläkkeelle oikeuta mutta kyllä sillä mukavasti verokirjalaisen velkoja makselee.

    Olet aika surkea taloudenpitäjä jos et 800 000 eurolla pysty jäämään työelämästä pois. Tuon rahasumman pitäisi riittää loppuelämän loikoiluun jo itsessään ja jos edes vähän ymmärtää jotain sijoittamisesta, niin voi jopa elellä varsin leveääkin elämää.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Olet aika surkea taloudenpitäjä jos et 800 000 eurolla pysty jäämään työelämästä pois. Tuon rahasumman pitäisi riittää loppuelämän loikoiluun jo itsessään ja jos edes vähän ymmärtää jotain sijoittamisesta, niin voi jopa elellä varsin leveääkin elämää.

    Tuolla rahalla asuisin jo Thaimaassa

    Äänestä

Suomalaiselle punikille raha on paha silloin kun se ei ole omaa.

Äänestä

Jo se että ketjun aloittajalle on syntynyt ongelma ko asiasta kertoo aloittajan hölmöydestä ja siitä että hän on itse ollut kade ja perinnön saatuaan alkanut leveilemään. Tyypillinen kade nousukas joka kuvittelee nyt olevansa jotain. Todennäköisesti vasemmistolainen joka on aina katkerana ollut kade ja vaatinut vauraita maksamaan hänen elämänsä verovaroista.

Olen keskituloinen enkä kadehdi ketään koska en halua olla kukaan muu.

Ympärilläni on vauraampia ja rikkaita. He eivät leveile. Lisäksi olen arvioinut perhe elämäni selvästi paremmaksi kuin heidän, sitä et saa rahalla vaan järjellä.

Äänestä

Olisiko syytä vilkaista peiliin jos sellaisen omistat.
Olet todennäköisesti itse muuttunut vaurastumisen myötä enemmän kuin ne työkaverit. Varmasti on niitä kateellisia joukossa , mutta itse olet käytökselläsi enemmän negatiivisuutta saanut aikaan.
Periminen on osa luonnollista kiertokulkua elämässä, toiset perivät enemmän toiset vähemmän , mutta se on osa elämää. Se miten itse suhtaudut siihen merkitsee paljon.

Äänestä

Kuka hullu arvioi perinnön noin suureksi ja maksaa turhaa perintöveroa.

Äänestä
  • Kuvitteellinen alotus

    Äänestä

Olen erittäin kateellinen, jos työkaverilla on vähemmän karkeaa wc-paperia.

Ärtyneellä takamuksella ei ole mukavaa istumatöissä.

Äänestä

En ole koskaan ollut kateellinen. Enkä edes tiedä miksi. Nautin elämästä ja ympärillä olevasta kauneudesta. Tuen lahjakkuutta, jos siihen on mahdollisuus. En siksi, että tuntisin itseni "hyväksi", vaan siksi että lahjakkuus ihastuttaa. Amerikkalaiset ihmettelivät aina, kun raha ei tehnyt minuun erityistä vaikutusta. Olen yhtä kotonani torpassa kuin kartanossa. Halusin jo nuorena oppia mahdollisimman paljon maailmasta ja sillä tiellä olen edelleenkin.

Äänestä

Ei se suuri perintö ollut, kun täytyy vielä työssä käydä.

Äänestä
  • Kateellisen mielipide

    Äänestä

persujoukoissa myös koulutus on kateuden aihe, olen huomannut, ei kannata esittää tietävää. Parasta on vaan sanoa öyh öy jytkyn jytkynjytkyn matu ulos, niin saa "hyväksynnän". Muuten ne supisee selän takana että tuokin koettaa olla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itse olen huomannut että työkaverit muuttuivat kun sain perinnön ja rahaa on nyt mukavasti. Ei ikinä uskoisi mitenkä pahat puheet lähtivät lentämään ja normi keskustelu on vaikeaa.

Mikä ihme siinä on että pitää kadehtia. Sehän on kuin sairaus ja varmasti lyhentää elämää kun pitää miettiä miten sen toisen onnen saisi pois !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu