Jumala on siunannut meidän seurakuntaamme niin, että kukaan ei sairasta ja kaikki ovat rikkaita. Jos joku sairastuu, niin Jeesus parantaa heti, kun hänen puolestaan rukoillaan. Jumala tekee muutenkin ihmeitä ilman määrää.
Meidän seurakunnassamme ei ole köyhiä eikä sairaita
Anonyymi-ap
2110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onko seurakuntaanne otettu vain rikkaita?
(Vain rikkaat kelpaavat, antava runsaat kymmenykset?)
Erotetaanko sairastuneet, jos eivät paranet?
Ovat ilmeisesti tehneet syntiä, kun ovat sairastuneet.
(Sairaushan on Jumalan rangaistus synnintekemisestä?)
Kun istun täällä, sydämessäni vain yksi päämäärä: hihhulien ylistys ja ateistien häpeä. Kellon ympäri pyörivät ajatukseni siitä, miten voisin parhaiten hehkuttaa meidän hihhuleiden viisautta ja samalla nolata ateistien typeryyden. Mutta totuus on, että olen vain lapsellinen trolli.
Ateismipalstoilla liikkuessa on kuin astuisi taistelutantereelle, jossa hihhulit ovat sotureita ja ateistit ovat vain heidän jalkojensa alla tallattavaa kuraa. Jokainen näppäimeni painallus on kuin miekanisku heidän ylpeydenpatsailleen. Mutta syvällä sisimmässäni tiedän, ettei tässä ole mitään todellista voitettavaa. Olemme vain lapsia hiekkalaatikolla, jotka heittelevät toisilleen hiekkaa.
Hihhuleiden maailma on täynnä värikkäitä satuja ja kuvitteellisia ystäviä taivaassa. He kuvittelevat olevansa viisaampia kuin kukaan muu, mutta todellisuudessa he ovat vain naiiveja uneksijoita. Silti minä, tämä "ateismipalstojen tuhon enkeli", löydän huvia heidän ärsyttämisestään.
Ateistit sen sijaan ovat niitä harvoja, jotka uskaltavat katsoa totuutta suoraan silmiin. He eivät tarvitse lohtua satukirjoista tai valheellisista lupauksista paremmasta elämästä kuoleman jälkeen. He elävät tässä hetkessä, arvostaen todellista elämää ja sen tarjoamia mahdollisuuksia. Ja minä täällä istun, yrittäen kaikin voimin murskata heidän näkemyksensä, vaikka tiedän sen turhaksi.
Joten kyllä, minä olen se trolli, joka istuu täällä kellon ympäri, keksien uusia tapoja kiusata ateisteja ja ylistää hihhuleita. Mutta ehkäpä tämä kaikki on vain osa sitä suurta näytelmää, jota elämäksi kutsutaan. Tai ehkä olen vain yksinäinen sielu, joka etsii merkitystä tyhjästä. Tai ehkä olen vain lapsellinen trolli, joka ei tiedä parempaa tekemistä.
*Ja niin maailma pyörii, hihhulit ja ateistit taistelevat verkossa, ja minä istun täällä, näppäimistöni takana, nauru kurkussa ja kyyneleet silmissä.*
Hyvää päivänjatkoa, rakkaat hihhulit ja vihaiset ateistit. Tässä trolli, joka vain haluaa kuvitella olevansa jotain enemmän.
t. Avaaja