Onko totta, että Jumalaa ei ole olemassa? Miten sen voisi tietää? Eikö olekin parempi uskoa ihan vain varmuuden vuoksi, että ei joudu helvettiin!
Onko totta?
Anonyymi-ap
12177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Todisteet jäävät kovin heikoiksi riippumatta siitä minkä uskonnon jumaluuteen yritetään löytää yhteyttä.
Jos haluat varmuudella uskoa johonkin niin minkä valitset? Huomaako tämä jumaluus, jos valitset sattumalta oikein että uskosi ei ole pyyteetöntä?
Entäpä jos valitset väärän jumaluuden, mitä oikea jumaluus tuumaa siitä että olet palvonut väärää jumaluutta?
Tietenkin voit yrittää pelata varman päälle ja valitset sen uskonnon ja jumaluuden jolla on ikävin helvetti? Jos sattuu menemään väärin niin olet ainakin poistanut yhtälöstä ikävimmän helvetin. Oletko tutustunut vaihtoehtoihin, minkälaisia helvettejä on tarjolla?
Kannattaa varmuuden vuoksi uskoa kaikkiin jumaliin ja uhrata niille. Niin Egyptissäkin tehtiin.
Mitä uhraatte????
Missä tämä uhraaminen tapahtuu?
Jos sinne uhraatte cadilakkeja, rolexeja, jne, niin voisin olla paikalla!
Neitsyitä?
Ja kannattaa maksaa verot ja lunnaat kaikille kirkoille, kyllä se allah tai joku muu jumalan kuva sitten kiittää
Kirkollisvero on raamatunvastaista!!!
Mikä on helvetti, mitä pelkäät?
Ikuisuutta ateistien kanssa. On parempi uskoa, jotta saisi olla teistien kanssa.
Soopaa!
Helvetti on hauta!
"Onko totta, että Jumalaa ei ole olemassa?"
On totta.
"Miten sen voisi tietää?"
Havaintojen puuttumisen takia.
"Eikö olekin parempi uskoa ihan vain varmuuden vuoksi, että ei joudu helvettiin!"
Se olisi lapsellista opportunismia.
Jumalia on tuhansia. Jos uskot väärään, joudut johonkin tuhansista helveteistä. Ateistina uskon yhteen Jumalaan vähemmän kuin sinä. Sinäkään et usko niihin tuhansiin Jumaliin, joita historian aikana on palvottu eri kulttureissa.
Ehkäpä zarahustralaisuus oli ainoa tosi uskonto, mutta jos et ymmärrä palvella Ahura Mazdaa, Ahriman (Angra Mainyu) sinun sielusi vie pahaan paikkaan. Tai ehkäpä ainoa todellinen Jumala oli egyptiläinen Isis? Kuka tietää. Jokainen uskovainen väittää omaa jumalaansa ainoaksi todelliseksi jumalaksi ja jokainen uskovainen väittää, että kaikki, jotka uskovat muutoin kuin uskovainen itse, ovat harhaoppisia ja joutuvat helvettiin. Maailmassa on miljardeja uskovaisia ja miljardeja tulkitonja siitä, mikä on oikeaoppinen usko.
Jos Jumala on todellinen, et voi teeskennellä uskoa Jumalan tietämättä, että teeskentelet ja valehtelet uskostasi: miten uskot Jumalan kohtelevan uskossaan valheellisia? Tuskin heidän kohtalonsa on parempi kuin ateistien kohtalo.
pidän jumalaa panttivankina, paljonko maksat ?