Aitoa sokeripepsiä ei enää saa. Sen kalorimäärä on pudonnut juuri lukumaan 18 kcal/desi, eli yli puolet sokerista (alunperin yli 40 kcal/desi) on korvattu keinotekoisilla, siis terveyden kannalta huolestuttavilla makeutusaineilla, E950 ja E955. Tuovat myös pahan sivumaun.
Sokeria vähennettiin jo muutama vuosi sitten, lukemaan 28 kcal/desi, mutta silloin se vielä maussa juurikaan tuntunut. Mutta nyt tuntuu tuo maxpepsistä tuttu ällöttävä keinotekoisen aineen maku.
Onneksi coca-cola lienee ennallaan, vain sokeri makeutusaineena, yli 40 kcal/desi. Siirryn siihen. Haikeaa on hyvästellä pepsi, kiitos kuluneista vuosista!
Nyt loppui pepsin juonti!
13
298
Vastaukset
- Anonyymi
Sokeriton 7 up on eritt hyvää.
- Anonyymi
Joo huomasin myös tuon muutoksen joskus viime vuonna, kun alkoi mennä maha sekaisin myrkkymakeasta.
- Anonyymi
Kekkosen aikana ei olisi tällaista tapahtunut!
- Anonyymi
Totta. Kekkosen aikana sai myös 100 gramman suklaalevyjä, ja monia herkullisia täytesuklaalevyjä.
Ehkäpä Stubbin valinta onkin jonkin (harhaisen) terveysmutkan kautta syynä tähän viimeisimpään 28->18 kalorijuttuun.
"...sokerista (alunperin yli 40 kcal/desi) on korvattu keinotekoisilla, siis terveyden kannalta huolestuttavilla makeutusaineilla..."
Ja sokerilimsaa lipittävän rasvamaksa on sitten terveellinen juttu? Kannattaa katsoa dokumentti Super Size Me. Kuukauden sokerilimsalla alas huuhdellun pikaruokadieetin jälkeen Spurlockin maksa-arvot nousivat alkoholistin lukemiin.- Anonyymi
Sokeria tai ei, eihän se pepsi tietenkään terveellistä ole. Mutta kun se oli niin hyvää. Kohtuus vaan sokerin käyttöön, niin sokerilimsaa voi muutamana päivänä viikossa juoda, pullon tai pari.
Juuri ostin ensimmäiset coca-colat, ne ovat ennallaan, ei keinotekoisia makeutusaineita. - Anonyymi
No eipä terveellistä kumpikaan. Oli vain niin hyvää, siis se sokerinen. Muutamana päivänä viikossa muutama sokeripullo ei ole haitannut, kun muutoin elää ja syö kohtalaisen terveellisesti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sokeria tai ei, eihän se pepsi tietenkään terveellistä ole. Mutta kun se oli niin hyvää. Kohtuus vaan sokerin käyttöön, niin sokerilimsaa voi muutamana päivänä viikossa juoda, pullon tai pari.
Juuri ostin ensimmäiset coca-colat, ne ovat ennallaan, ei keinotekoisia makeutusaineita.Aito limpska on kyllä hyvää ja virkistävää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aito limpska on kyllä hyvää ja virkistävää.
Kasvaako aspartaamista heti kasvaimia päähän
- Anonyymi
Ainoa vaihtoehto jää kototekoiset limpsat
- Anonyymi
Tänään luki jossain, että jo kaksi annosta limpskaa päivässä vie ennenaikaiseen hautaan, koska sydän sanoo poks. Oli muistaakseni lääkärin kertomaa, joten totta.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18308460
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1545029- 1914031
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1403695Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia472965Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat362307- 1441956
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441727Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.351468Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631424Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261319