Suomen ulkomaanvienti ja- tuonti loppuu sitten tänään ainakin pariksi viikoksi. Kun kerran Suomen kaikki satamat ja tavaraterminaalit menevät tänään lakon vuoksi kiinni vallan kokonaan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nain-maanantain-lakkonyrkki-iskee-vientiin-ja-polttoainejakeluun-tama-vaikutuksista-tiedetaan-nyt/8894608#gs.5ohmy2
Ja kaikki tämä on nyt vain sitten tämän Suomen nykyisen täysin sinimustan fasistisen hallituksen syytä.
Aika todella kalliiksi näyttää nyt tämä Suomen nykyinen sinimusta fasistihallitus Suomelle tulevan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nain-maanantain-lakkonyrkki-iskee-vientiin-ja-polttoainejakeluun-tama-vaikutuksista-tiedetaan-nyt/8894608#gs.5ohmy2
Ja kaikki tämä on nyt vain sitten tämän Suomen nykyisen täysin sinimustan fasistisen hallituksen syytä.
Aika todella kalliiksi näyttää nyt tämä Suomen nykyinen sinimusta fasistihallitus Suomelle tulevan.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Aivan varmasti tulee nyt kaikille työnantajille todella kallis "paukku" jo ensi syksynä, kun ay-liike ottaa tulevissa TES-neuvotteluissa tämän Suomen hallituksen aiheuttaman taloudellisen vahingon takaisin korkojen kanssa.
Orpo ja Purra voivat katsella nyt vain sinne kuuluisaan peiliin jos he jotain syyllisiä tähän duunareiden lakkoiluun haluavat katsella.
Kerrankin toimitaan oikein. Jos hallitus ei ota opikseen, niin lakkoillaan sitten se pihalle! Demokratiassa ei pidä koskaan alistua esimerkiksi vääryydellä ansaittuihin poliittisiin päättäjiin, vaan toimia aina laillisesti ja oikeudenmukaisesti.
Demokratiassa enemmistö päättää. Nyt vähemmistö on sanelevinaan. Kaasukitaransoittaja joutuu hurstin leipäjonoon!
Nythän se enemmistö nimenomaan on ajamassa omia asioitaan
Rehellisesti duunissa painavat palkansaajat eivät voi, eikä koskaan edes saa yksistään olla huonon valtiovallan ministereiden tai Ek:n maksumiehiä.
Hallitus siis viis viittaa siitä, että se runnoo ideologisia intohimojaan läpi vaikka kansalaisten enemmistö antaa tukensa ay-liikkeen toimille?
Kannattaisi muistaa, ettei 49,4 %:n kannatus ja d`Hondtin vaalijärjestelmän takaama paikkajakoetu ole niin vahva mandaatti, että sillä kannattaisi jyräillä "kansan nimissä". Etenkin kun hallituksen kannatus on pudonnut vaaleista. Se tarkoittaa sitä, ettei hallitus tunnustele tippaakaan kansan tuntoja asioiden suhteen, joita se on päättänyt väkisillään runnoa läpi pienen eturyhmänsä kaikki intohimot täyttääkseen. Siinä poltellaan kaikki sillat kansan keskuudessa työmarkkinaosapuolten väliltä.
Nyt riittä.
Nyt ei anneta enää periksi valtiovallalle.
Joo, ei missään nimessä kannata luopua mistään ja kannattaa yrittää pistää hallitus ja työnantajapuoli polvilleen...mutta älkää sitten narisko kun duunit menee alta. Se kun ei paljon ulkolaista firmaa kiinnosta että Suomessa on lakko ja siksi ei saa tilaamansa tuotteita tai raaka-aineita. Tuo firma hankkii ne sitten jostain muualta halvemmalla ja varmemmalla.
Ja kun sitten Suomi-firma ei saa enää tuotteitaan kaupaksi kun työntekijöiden palkat ja etuudet + rahtikustannukset + energia jne. ovat niin kalliita ettei tavaran tuottaminen Suomessa voitollisesti enää kannata niin mitäs muuta firma voi tehdä kun muuttaa ulkomaille tai laittaa lapun luukulle. Tietysti valtiohan voisi yrittää pitää nuo firmat ja työpaikat Suomessa auttamalla noita firmoja yritystuella mutta sitähän te ette hyväksy kun siinä vaan annetaan rikkaille.
Lopuksi kun firmat ilmoittavat että lähtevät niin duunareilla on vielä pokkaa itkeä valtion suuntaan ett valtion pitäisi “pelastaa” teidänkin työpaikkanne...olisi ehkä kannattanut ajatella ennenkuin marssitte pää punaisena lakkorintamassa.
Duunarit lähtee reissu hommiin Ruotsiin ja Norjaan. Hoitajatkin ovat lähtökuopissa.
Petteri Putin ja Riikka Zaharova
Erittäin hyvin ja osuvasti ilmaistu. Heidän käytös kun on mitä on, muistuttaa muuten kovasti diktatuuria.
Kokoomusta äänestävät monet pienipalkkaisetkin, kummallista kyllä. No nyt saavat siivellä hiukan hyötyä vahvojen AY-liittojen toimenpiteistä, kun eivät itse kykene asioitaan hoitamaan.
Ei kannata kenenkään pienipalkkaisen koskaan äänestää kokoomusta minkänlaisissa vaaleissa.
Ei kokoomus todellakaan ole kiinnostunut jostain pienipalkkaisista äänestäjistä.
Näin se on, mutta suuri osa ihmisistä äänestää sen mukaan, kuin taatto aikoinaan opetti. Suurehko osa palkansaajista on maalta ja jopa maanviljelijäperheistä kotoisin.
Ottaa aikansa oppia kaupungin tavoille, eli että ei tarvitse käydä aina kysymässä kylän isoimman tilan isännältä, "mitä nyt tehdään"
Muuten tuosta palkanmuodostuksesta vielä:
Älkääs kuulkaas kukaan kuvitelko, että työpaikat säilyy palkkoja alentamalla. Automaatio, tekoäly, robotiikka jne. tulee jättämään ihmistyön jo lähivuosikymmeninä melko tarkoin harvojen palveluelinkeinojen piiriin. Liikaväestön määrä tulee olemaan iso kysymys.
Liikaväestön toimeentulokysymykset on ratkaistava muutoin, kuin markkinatalouden keinoin.
"Älkääs kuulkaas kukaan kuvitelko, että työpaikat säilyy palkkoja alentamalla."
Juuri noin.
Esimerkiksi UPM lopetti jo palkanmaksun palkatulle työvoimalleen.
Ei kannata äänestää kokkareita. Harmi kun kokoomuksen veropopulismi puree moniin pienipalkkasiin, mutta eivät ymmärrä seurauksia
Totta on että suuri osa kaikenlaisista tehdasduuneista, samoin kuin myös palvelualojen duuneista, tulee katoamaan seuraavien vuosikymmenten aikana. Kauppojen kassat, matkatoimistovirkailijat, pankkivirkailijat, metro-ja raitiovaunukuskit, tehdastyöläiset jne. kaikki ovat ammatteja jotka katoavat ainakin Suomen kaltaisista maista. Tosin tehdastyöläiset vieläkin tulevat painamaan duunia dollarin päiväpalkalla jossain Intiassa tai Vietnamissa kun se on halvempaa kuin käyttää teknologiaa. Suomessa sen sijaan duunarien palkat ovat niin kovat että kannattaa käyttää robotteja ja teknologiaa heidän sijaansa.Robotit eivät lakkoile, voivat tehdä duunia 24/7, eivät vaadi vuosilomia, sairaslomaa, eläkettä jne...
Joten, turha kuvitella että sellutehtaalla tai metalliverstaalla voi notkua hommissa eläkkeelle asti. Ne ajat ovat olleet ja menneet ja nyt kannattaa etsiä ammatti jossa on tulevaisuutta...
"nyt kannattaa etsiä ammatti jossa on tulevaisuutta..."
Missään ammatissa täällä Suomessa ei ole minkäänlaista hyvää tulevaisuutta enää olemassa.
Ei Suomi pysty muuttuvassa maailmassa enää kilpailemaan jollain metalli-tai paperiteollisuuden alueilla joten kyllä ne tavalliset duunarihommat alkaa olla historiaa.
Kannattaa panostaa palveluammatteihin kuten matkailu. Maailman rikkaat haluavat puhdasta luontoa, rauhaa, elämyksiä ja diskreettisyyttä ja niitä Suomella on tarjota. Rikkaat haluavat myös erikoisia ja kalliita tuotteita, ei kaukoidän tehdaskrääsää joten suomalaiset materiaalit ja käsityö kunniaan! Miettikää mitä etuja Suomella on ja mikä on näiden etujen markkina-arvo. Turha opiskella ammattiin joka todennäköisesti katoaa parin vuoden sisään...
Ei hyvältä näytä nyt Suomen tulevaisuus.