Peräti erikoinen on tilanne Suomen hallituksessa 12.3.2024:
- Pääministerinä on rituaalin omaisesti kokoomuksen Petteri Orpo.
- Hallitusta johtaa kuitenkin tosiasiassa rautaisin ottein perussuomalaisten mentaaliongelmainen Riikka Purra, parin nulikan avittamana
- Hallitus puolestaan on työnantajajärjestöjen talutusnuorassa nöyrästi ja jopa kirjoituttaa hallitusohjelman työnantajajärjestön nuotittamana. (Satonen)
- Mikä ihmeellisintä, Suomen hallitus on ajautunut työmarkkinariidan osapuoleksi ja siinä asemassa toimii kaikella voimallaan työnantajajärjestöjen likaisen työn palkkarenkinä.
Ala-arvoista toimintaa kaikkineen.
- - - -
Juurisyynä tilanteen kriisiytymiseen pidän Orpon ilmiselvää johtajuusvajetta yhdessä päätöksenteon karkaamisen äärilaidan puolueelle (persut) ja erityisesti karkeaa arviointivirhettä lähteä voimalla nujertamaan ammattijärjestöjä talouden ollessa maassa muutenkin kärjistyneessä tilanteessa.
Tilanteen tulehtumista jouduttaa persupuolen kaksi rääväsuista ja ylimielistä nulikkaa, joiden nimiä en juuri nyt muista.
- Pääministerinä on rituaalin omaisesti kokoomuksen Petteri Orpo.
- Hallitusta johtaa kuitenkin tosiasiassa rautaisin ottein perussuomalaisten mentaaliongelmainen Riikka Purra, parin nulikan avittamana
- Hallitus puolestaan on työnantajajärjestöjen talutusnuorassa nöyrästi ja jopa kirjoituttaa hallitusohjelman työnantajajärjestön nuotittamana. (Satonen)
- Mikä ihmeellisintä, Suomen hallitus on ajautunut työmarkkinariidan osapuoleksi ja siinä asemassa toimii kaikella voimallaan työnantajajärjestöjen likaisen työn palkkarenkinä.
Ala-arvoista toimintaa kaikkineen.
- - - -
Juurisyynä tilanteen kriisiytymiseen pidän Orpon ilmiselvää johtajuusvajetta yhdessä päätöksenteon karkaamisen äärilaidan puolueelle (persut) ja erityisesti karkeaa arviointivirhettä lähteä voimalla nujertamaan ammattijärjestöjä talouden ollessa maassa muutenkin kärjistyneessä tilanteessa.
Tilanteen tulehtumista jouduttaa persupuolen kaksi rääväsuista ja ylimielistä nulikkaa, joiden nimiä en juuri nyt muista.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Kumpi oli äänikuninkaalinen eduskuntavaaleissa purra vai marin, demut hävisi kuten muutkin lähes 100-0, revi siitä vasukka.
Kun pääministeri Orpo perjantaina 8.3.2024 klo 15:15 saapui tippa linssissä tiedotusvälineiden eteen tiedotustilaisuuteensa, ensimmäisenä asiana oli vetoomus retoriikan suitsimisesta ja pitäytymisessä sivistyneeseen ja asialliseen kielenkäytöön.
Nähdäkseni vetoomus oli kohdistettu persujen kahteen rääväsuiseen nulikkaan, joiden nimiä en vieläkään muista.
Ei pidä persu raukkis paikkaansa. Et osaa laskea niin kuin se lasketaan. Kysy vähän viisaanmilta. Periaatteessa Marin voitti Purran. Jos et tyhmä tiedä laskutapaan niin siihen vaikuttaa myös vaalipiiri. Mutta mikä on huono juttu Purralle, meni valheella valtaan.
Eihän nyt Marin kuulu mitenkään tähän . Tämän uskomattoman tunaroinnin on ja ainostaan aiheuttanut , pääministeri, työministeri , työnatajapuoli ja persupuolueen valtiovarainministeri
itsepäisellä asenteella.
Olipa kusipäinen kommentti.
Ei persu ymmärrä. Hän ymmärtää vain halvan bensan ja kaljan (kiljun) päälle.
mutku se mariini meni ja teki niin paljon velkaa ja nyt hallituksen on sen takia tehtävä enemmän velkaa ja sit ku se mariini meni ja sai hyväpalkkasen homman muualta eikä jatkanu edustajana vaikka sen homman on jättäny kesken vain vähän alle neljäsataa edustajaa eduskunnan historiassa eikä se ole niiden syy vaan mariinin syy niinku se että kesken kautensa ihan ministerinä on jättäny katainen ja häkämies ja edustajana mäntylä ja vartiainen mut ku se siis on mariinin syy ja seki on mariinin syy kun nyt punavihervasukomudemut lakkoilee.......
Tuo johtanut suomea rautaisin ottein putinin tahtiin, monta vasunulikkaa myötäili suomen petturi, muistuuko yhtään vasua mieleen vai kerronko mölyvasulle.
https://yle.fi/a/74-20008168
Put-Put-Put-Put-Putin.....
https://vatniksoup.com/en/soups/145/
Hyvin kirjoitettu ja totta joka sana. Kokoomus ei voi enää nimittää itseään sivistyspuolueeksi. Purra ja nämä kaksi nulikkaa on pilannut jo kokoomuksenkin maineen. Miksi Orpo otit tuollaisen puolueen hallitukseen? Eivät ole saaneet mitään muuta aikaan kuin haukkumalla edellistä hallitusta. Epäpätevä hallitus!
No kun Jyri Häkämies sanoi eduskuntavaalituloksen nähtyään, että "nyt sulla Petteri on paalupaikka. Otetaan persut messiin, kootaan kunnon oikeistohallitus ja tehdään EK:n shoppailulistasta hallitusohjelma. Näin saadaan kaikki työnantajaliittojen toiveet ja unelmat laitettua käytäntöön. Jäät Petteri historiaan kaikkien aikojen oikeistolaisimpana pääministerinä".
Jää Orpo ja Purra historiaan myös Suomen tyhmimpinä pääministerinä ja ministerinä. ☹️
Miksi sinun pitää itsellesi vielä vastailla täällä!!?? Kannattaa tarkistuttaa lääkityksesi ja ainakin pitää tunti taukoa tänne kirjoittamisessa.
Eikös vain yksi voi olla Suomen tyhmin ja ne kaikki SE virat meni edellisen hallituksen "ministereille". Faktaa perusteluihin löytyy nyt netistä tuhansia sivuja...
Tyhjänpyörittäjä taas selittelemässä olemattomilla faktoillaan :)))))))
Jep jep. Jopa Sipilä jää kolmoseksi, ja se on jo paljon sanottu.
Toivottavasti puoluejohtajat ja tulevat pääministerit ottavat oppia ja ymmärtävät, mitä ainakaan ei kannata tehdä.
Niiden on pakko tehdä enemmän ja kipeämpiä asioita, näiden ay-hölmöilyjen jälkeen . . . .
Eiköhän SS hallitus 2019-2023 ollut kertakaikkinen "sattumien summa", toista yhtä surkeaa ei voi mitenkään enää Suomeen tulla?
Sinulla on paha ajoitusvirhe sattumien summassasi. SS aloitti hallituksessa 20.6.2023.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009827849.html
Heti tulee mieleen 2015-2019 ja alk. 2023. Eikä tarvitse edes hakemalla hakea.
Jäkäti jäk, plap, plap,plap laa, suu yhtä mittaan käy. Vaihtakaa jo levyä, jo tota paskaa on saanut lukea riittävästi. Meille valittiin hyvä hallitus ja pulinat pois. Nyt kun isännät laittavat kovan kovaa vasten, niin ay-pomot tekevät itsestään naurettavia. Luoja millaisia ruikuttajia suomalaisista miehistä on tullut, liekö niitä yksinhuoltaja naisten penskoja?
Miksi ruikutat, isän voi nykyisin selvittää dna-testillä?
Tarjoisin keissin keppanaa, jos joku kykenisi tuomaan näytille vaikka viisi sitä vaaleatukkaista persunulikkaa äänestänyttä henkilöä. Ei mahdu edes vilkkaaseen mielikuvitukseen, minkälainen hyypiöpolo on sitäkin reppanaa äänestänyt.
Persutollot äänestävät hillotolpille persutolloja. Sairasta Hommaa.
Näiden nuorten persukansanedustajien (Bergbom, Vigelius) suosion taustalla TikTok. He ovat onnistuneet lähestymään sosiaalisen median kautta sellaisia nuoria äänestäjiä, jotka innostuvat helposti ja joita on helppo manipuloida. Näitä on ollut maailman sivu.Ideologiat vain vaihtelevat. Yleensä se kuitenkin aina radikaalia ja äärimmäistä, minkä vuoksi lähellä poliittista keskustaa olevilla maltillisilla puolueilla (Kepulla, SDP:llä) on vaikeuksia saavuttaa tällaisten äänestäjien suosiota. Niiden kannatus on aina perustunut vanhempien ja viisastuneiden äänestäjien valintoihin. Tällaiset puolueet rakensivat Suomea maltillisesti sisällisodan jälkeen ja sotavuosien jälkeen aina 1990-luvulle saakka. Sitten alkoi poliittinen oikeistolaistumiskehitys ja nyt se on jyrkentynyt tappiin saakka.
Nyt on menossa yleiseurooppalainen laitaoikeistolaistuminen. Tämä on näkynyt uskollis-fanaattisen Nasi-nuorten kasvuna itäisessä naapurimaassa ja läntisessä Europassa on mekkejä uuden Hitler-jugendin renesanssista. Eivät nämä ilmiöt sivuuta Suomeakaan. Tästä kehityksestä ei ole syytä olla vain huolissaan vaan siitä pitää olla erittäin huolissaan. Tällainen kehitys tuo historian perusteella todella vakavia seurauksia muassaan. Historiasta ei ole opittu mitään ja ainakin minua se hämmentää. Kaiku askelten muistuttaa ihan samaa kuin 1920- ja 30-luvuilla.
Mitä iso "persu"-karju edellä, sitä pikku persuporsaat perässä?
"Trump kuvaili CNBC:lle TikTokin sisältävän ”paljon hyvää ja paljon pahaa” ja sen kieltämisen ”tekevän nuoret hulluksi”."
https://www.is.fi/digitoday/art-2000010287754.html
Ei yhteiskunnan oikeistolaistumisesta pidä olla huolissaan, vaan pitää olla äärettömän iloinen vasemmistolaisuuden hiipumisesta.
Vasemmistolla oli aatteita yhteiskunnan kehittämiseksi viime vuosisadan alussa, mutta silloin se pilasi ne radikaalilla toiminnallaan, meillä aina sisällissodaksi asti eskaloituneena.
Vasemmiston uusi tuleminen tuli Toisen Maailmansodan jälkeen. Silloin niin meillä kuin muuallakin saatiin kehitystä aikaan, ei yksin eikä etenkään vasemmiston ansiosta, vaan yhteistyöllä eri poliittisten suuntien kanssa.
Meillä Suomessa ensin ns. aseveliakseli ja sitten punamultayhteistyö nostivat meidät kehityksessä lähelle pohjoismaisia verrokkeja. Iso apu oli devalvaatiot, joilla korjattiin ylimitoitettujen etuuksien kustannusvaikutusta. 1990 luvun lama katkaisi tuon kehityksen, josta uuteen nousuun meidät sai IT sektorin nousu ja etenkin Nokia.
EU ja Euro jäsenyydet poistivat devalvaatioiden mahdollisuuden, mikä ei kuitenkaan näkynyt vasemmiston toiminnassa.
Etuuksien jako ja ay-liikkeen toimintamallit säilyivät keskeisinä vasemmiston teemoina. oikeastaan yksinomaisina. Mitään uudistuksia ei sallittu.
Muualla EU alueella, mm. Ruotsissa ja Saksassa, tehtiin tarvittavat työreformit ja muut euron vaatimat uudistukset, meillä jäätiin vanhan mallin vangiksi. Sillä pärjättiin aina 2007 vuoteen ja finanssikriisiin saakka, mutta sen jälkeen muut ovat menneet menojaan ja meillä vain velkaannuttu. Vasemmistosta tulikin kehityksen jarru ja taaksepäin tuijottaja, uudistusmieli katosi tyystin. Ikävä kyllä, myös maltilliseen oikeistoon pesiytyi samaa ajattelua, uudistuksiin ei uskallettu lähteä.
Meillä Sipilän hallitus sai jonkinmoisia edistysaskelia aikaan, mutta sen aikaansaama hyvä kehityssuunta katkesi kun "rahaa on" päämisteriksi nousi Antti Rinne. Jo hänen hallitusneuvotteluissa teemana oli, ettei rahoituskehysten pidä antaa rajoittaa mielikuvista kun menokohteita, joita hän irvokkaasti nimitti tulevaisuusinvestoinneiksi, etsitään hallituksen ohjelmaan. Lopputuloksena pysyviä menoja lisättiin 10 miljardilla vuositasolla, niitä nyt sitten joudutaan karsimaan, mutta vasemmisto ei edelleenkään näe muuta kuin lisävelkaantumisen ratkaisuna.
Vasemmisto on viimeiset parikymmentä vuotta ampunut niin itseään jalkaan kuin pysäyttänyt maamme taloudellisen hyvinvoinnin kasvun. Sivistynyt ja koulutettu väestönosa on tämän huomannut, niinpä vasemmiston kannatus hiipuu hiipumistaan, mikä on oikein hyvä asia niin kauan, kun vasemmisto ei kykene esittämään mitään uudistuksia. Uusi nousu alkaa sitten kun vasemmallakin uskalletaan uudistaan yhteiskunnan rakenteita ja luutuneita toimintamalleja etenkin työmarkkinoilla.
Orpo valitsee aina päin h:ä. Mitä persut siellä tekee? Tärkeintä oli saada työelämään rauha ja sopimukset kuntoon. Orpo haluaa jäädä historiaan Suomen huonoinpänä pääministerinä ja Persut jää historiaan mistään työelämän tietämättöminä aisankannattajina. Orpo osaa, pkle.
Vaalikoneet ennen viime eduskuntavaaleja ovat täynnä persujen jauhamaa paskaa ja valheita.
Vain persu-uskovaiset ummistavat silmänsä faktalta, että persujen eduskuntarymässä istuu nykyisin suuri joukko valehtelevia poliittisia pasgiaisia.
Sinulla on tainnut olla demareiden oma vaalikone, mistä moista olet lukenut. Ootte te "PUNANUTUT" kyllä niin lutusia, kun vaalikeplottelunne ei nyt 2023 enää mennyt läpi, suutuitte ja ilmoititte, että kyllä enää leiki Perussuomalaisten kanssa ettekä kyllä Kokoomuksenkaan. Olisiko aika uudistaa puoluejohtonne pikaisesti!?
Älähän petospersu projisoi Purran suurta vaalipetosten sarjaa muiden kontolle!
Bergbommin nimeä ei sitten saa lausua väärin.Eikös tämä nyt ole toinen näistä TikTok ihmeistä.Persuja vaikka haaveilevat Kokoomuksesta. Nenäkkäitä junnuja, jotka ovat rasittavia.Tuollaisia on kaikkialla ja luulevat olevansa fiksuja.
Oikeistopopulismiin kuuluu kaikkialla olennaisena osana demokratian halventaminen. Laitaoikeisto on aina pyrkinyt viestittämään, että demokraattiset instituutiot ovat tehotonta pelleilyä ja uudistusten este. Laitaoikeisto tähtää aina ja kaikkialla yksinvaltaan. Näin tapahtui Saksassa ja Italissa 1930-luvulla. Näin taphtui Venäjällä putlerin tsaarikaudella ja Unkarissa Orbanin valtakaudella.
Persuille on ollut tyypillistä syyllistää esim. oikeistoimijoita ja sivuuttaa lainsäädäntöä. Tämä on osa sitä samaa demokratian ja oikeusvaltioperiaatteen vastaista toimintaa, mistä EU haluaa panna Unkarin kuriin. Persuthan on ollut ainoa puolue, joka puolustanut Unkarin hallinnon toimia Suomessa. Taudinkuvaan kuuluu olennaisena osana tutkimus- ja asiantuntijatiedon mitätöinti, koska se perustuu järjestelmällisesti eri narratiiviin kuin persujen ja laitaoikeiston poliittisest tavoitteet.
PeriPummi? Päripommi? Piripummi?
Miten se nyt sitten on mouhijärveksi?
Mietipä kuinka erikoinen tilanne olisikaan ollut, jos äärivasureiden vaalikeplottelu olisikin onnistunut!? Demareilla olisi ollut "kauppojen" seurauksena 70-80 kansanedustajan paikkaa ja muilla viisikkoon kuuluvalla yhteensä noin 30. Onneksi Saarikko heräsi punaisesta koomasta ajoissa, eikä lähtenyt enää tuohon leikkiin mukaan.
Persut eivät osaa lukea edes vaalikoneiden vastauksia. Ja nekin jotka osaavat, eivät ymmärrä niiden sisällöstä mitään. Siinä eräs syy persujen kannatukseen. Persuäänestäjien tietämättömyys, osaamattomuus ja umpitollous.
Eihän yksikään täysipäinen äänestäjä, perusta äänestämistään mihinkään idioottien kokoamaan vaalikoneeseen.
Totta. Idioottisilta nuo persujen vaalikonevastaukset kuulostivatkin.
Koko demokratian toimintaperiaate on "äänestäjien tietämättömyys, osaamattomuus ja umpitollous". Eihän sitä moukkalaumaa muuten voisi hallita. Pidetään pimeässä ja ruokitaan paskalla...
Se 1 sadasta, korkeintaan.
Jos ei ihan"perusta" valintaansa niin uskon kuitenkin monen etsivän vaalikoneesta tiivistettyjä mielipiteitä keskeisimpiin kysymyksiin.
Petteri Orpo on EK:n käsinukke. Todellisuudessa hallitusta johtaa EK:n Jyri Häkämies.
Näinhän se on.
"Kerran elämässä"-tilaisuus purkaa palkansaajien oikeudet lainsäädäntöteitse. Siksi hallitus ei luovuta ennenkuin on pakko.
EK:n näkökulmasta tilanne on auki, aiotaan katsoa, tuleeko seinä vastaan. Jos ei tule, päästetään vaikka kaikki firmat nurin, kunhan saadaan lainsäädäntö mieleiseksi.
Tosin, vaikka palkansaajat saataisiin syväkyykkyyn, se ei vielä tekisi Suomesta Pohjolan Japania, koska se toinen elementti, innovatiivisuus, tuotteistaminen, johtaminen, ei tuosta lainsäädännöstä parane, vaan huononee. Älypääinnovaattorit häipyvät Piilaaksoon vielä varmemmin kuin aiemmin.
Kykenevä, kielitaitoinen älypääoma kaikilla tasoilla suuntaa maailmalle , kun yhteiskunnan palvelut ajetaan alas ja ylihintaisiksi .
Ihminen vain toimii niin, että joka voi valita, valitsee jo nyt hyvän ilmaston ja miellyttävän, vapaan, terveellisen ilmapiirin ennemmin kuin puolidiktatuurin räntäsateessa.
EK:lla on sinimusta kumileimasin, Orpon-Purran hallitus. Hallitusohjelma on laadittu EK:n vaatimusten pohjalta, kirjoitusvirheineen kaikkineen. Suomessa ei ole vielä koskaan ollut vastaavaa tilannetta, että hallitus luovuttaa valtansa ulkoparlamentaariselle taholle, EK:lle, ja antaa samalla sille veto-oikeuden ja viimeisen sanan kaikkiin työmarkkinoita koskeviin päätöksiin.
Meill on erinomainen tekoalylla tehty ohjelma.
Petteri Lama hämmästyi .