Minä uskon Rasmus Takaluoman kuolinsyyksi tapahtuneen jatketun rikoksen todennäköisin syin. Monella lapualaisella on perusteltu syy epäillä henkirikosta.
Rikostutkinta tulisi aloittaa pojan henkirikoksesta todennäköisin syin.
Tämä ei jää tähän.
Rikostutkinta tulisi aloittaa pojan henkirikoksesta todennäköisin syin.
Tämä ei jää tähän.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Onkohan käynyt niin, ettei ruumiin jäänteistä ole pystynyt päättelemään mitään? Kuinka yleisiä mahtavat olla piilevätutkimukset? Vaikea tietää. Eikä myöskään sitä, miksi tämä nuoren tapaus on ollut tapaturma? Miten tällaiseen lopputulokseen ovat päätyneet? Kukaan ei ole nähnyt mitään, ja jos onkin, niin tuskin on mitään kertonut.
Toivottavasti noissa piilevätutkimuksissa ei ole iskenyt valtion säästökuuri, nimittäin materiaalit tutkimuksiin maksavat kympeissä, rahaa toki kympitkin ja valtiolla huutava tarve säästää.
Mutta ainahan näistä pienistä puroista aloitetaan säästökuurit.
Tuskin mitään piilevätutkimuksia on tehty, kun tapausta ei ole tutkittu rikoksena missään vaiheessa.
Toki olisi rikoksena tutkittu, jos selkeitä ulkoisen väkivallan merkkejä olisi löytynyt, nyt kuitenkin tutkintaprosessi lienee ollut alusta loppuun saakka onnetomuusorientoitunuttta, kun taas rikosoriontoituneessa tutkimuksessa olisi ruumiistakin lähdetty etsimään rikoksen merkkejä.
Toivottavasti THL:n kaappeihin on jätetty luuydinnäytteitä varalle, jos joskus jatkotutkimuksiakin tulisi.
Se vain, että ei ole tietoa, millaisessa kunnossa kropan jäänteet ovat olleet? Onko voitu poissulkea oikein mitään? Tuntuu kuitenkin erikoiselta, kun lähes jokaisessa uutisessa on ollut nämä samat asiat, Rasmuksesta ei ole minkäänlaisia havaintoja ravintolasta poistamisen jälkeen. Perään tämä, poliisi ei epäile rikosta. Mistä sitten lopputulema, nuoren jokeen joutumisesta Laurilan sillan läheisyydessä? Toki senkin ymmärtää, ettei kaikkia tietoja julkisuuteen anneta.
Niin, riitaan tarvitaan Aina kaksi henkilöä.
Mutta, kun tämä Rasmus kuuleman mukaan oli mikä oli...........
tuskin kukaan on tuota listinyt, turpaansa on voinut saada ja kunnolla meni nuolemaan haavojaan kännissä kuin käki.
Oliko R koulukiusattu? Voisko ajatella teinisurmaksi ?
Arveluita, spekulaatioita. Tuskin, enpä usko, luulisin, kuuleman mukaan, tietääkseni, pahoin pelkään, on kerrottu, puhuvat sellaista jne.. Kaikilla omaisilla on oikeus saada huolellinen ja oikeudenmukainen tutkinta omaisensa menehtyessä. Noin yleisesti ottaen.
Mitä tuolla on enää väliä?
Kyllä juttu vielä selviää, antavat vaan ymmärtää että tutkimukset tässä kohta kielenkannattimet aukeavat kuten Pia surmissa kävi!
Eikö tämä juttu selvitetty jo, ei tässä rikoksesta ole ollut mitään todisteita.
Se on vaan ajan kysymys koska kielenkannattimet aukee!
Joku saa italialaisen kravatin.
Se hukkui ja sillä sipuli.
Punainen Mersu ja 4 naista.
Entäs se Valtterin tuttu, joka lähti viemään yhtä tuijottajaa Hovin edestä?
Kuka oli, minne vei, milloin palasi?
Jep. Videolla saattelee miehen ulos ja kohta lähtee auto.
Kuinka johtavan fb poliitikon poika ei tiedä mitään?
Eiköhän se mene siihen suuntaan, että loppupeleissä jokainen suojelee omaa itseään?
Mun silmään lähtevä auto ei oo VW, ennemmin Ford tai joku japsi.
Rasmus oli kadonnut lapualla paininut poliisin päätynyt joen yläjuoksulle ja vahingossa joutunut jokeen ja hukkunut.
Lopeta tuo turha höpötys!
Normaali ihminen ymmärtää, että lapset eivät ole kännisinä kapakoissa tappelemassa poliisien kanssa.
Miksi tuon yksinkertaisen asian käsittäminen on sinulle ylivoimaista?
Meinaatko että sitten kuolema on jotenkin vähemmän merkittävä sellaisen kohdalla joka on ajautunut ehkä vähän kyseenalaisiin piireihin siellä on sitten tupa ollu täynnä alaikäisiä siihen aikaan vuonna 2022 tapauksen jälkeisistä ajoista en tiedä vedä pää pois hanurista ja avaa silmät äläkä ole niin sinisilmäinen tuo sun hokema kuulostaa ihan perk joltain vuonna kivi ja keppi!
Montako alaikäistä näet niillä netissä pyörivillä valvontakameravideoilla Rasmuksen lisäksi? Et ainuttakaan, joten tuo "tupa täynnä" on ihan samanlaista paskaa kuin tuo intteesi että Härsilä on hänet tappanut. Miten se muka olisi tapahtunut, kun hän jäi viettämään iltaa normaalisti.
En ole kertaakaan syyttänyt poliisia tai portsari a taposta vaan kysyin että onko tuo pojan kuolema jotenkin vähemmän merkittävä kun hän oli päässyt baariin? Miksi sotket tahallasi täällä toisten kirjoituksia?
Et vastannut varsinaiseen kysymykseen, montako alaikäistä näet videoilla?
Sinun pääsihän se siellä hanurissa on eikä minun.
Usko pois, lapset eivät ole kapakoissa ryyppäämässä ja tappelemassa poliisien kanssa, ihan naurettavaa lässyttää lapsista tässä yhteydessä.
Ja mitä kuolemaan tulee, se kohtaa jokaisen aikanaan. Toiset ennemmin ja toiset myöhemmmin.
Entä miten sinun mielestäsi henkilön kuoleman merkittävyyttä tai merkittävyyden puutetta voi arvioida tai vertailla keskenään eri henkilöiden kuolemia?
"En ole kertaakaan syyttänyt poliisia tai portsari a taposta"
Kirjoittaako Lapua-palstalle sitten muitakin hulluja kuin sinä?
Jopa hämmästyttävän suoria ja henkilöön kohdistuvia syytöksiä tällä palstalla on esitetty ja edelleenkin esitetään.
Kunnianloukkaussyytteitä odotellessa...
Sinä täällä hulluksi nytkin haukut! Ilmeisesti olet itse täällä syytellyt muita ties mistäkin?
Jotkut tietyt henkilöt vääntävät toisten kommentteja. Ehkä vika on vain luetun ymmärtämisessä? Kadonneiden kohdalla tärkeimpiä asioita ovat tutkintojen suhteen katoamisen alkupäivät. Johtolankojen ja mahdollisten todisteiden kerääminen. Kadonneen läheisyydessä ja tekemisissä olleiden kuulemiset. Unohtamatta valvontakameroiden tarkistamisia/ tallennuksia näistä.
Alottajan uskomukset. Voi v.... u!
No ei se ollut tapaturma, kyllä se siitä vielä selviää. Mutta se poliisimies ois pitänyt laittaa pois virasta tai siirtää jonnekin muualle
Yleensä tarvitaan joku syy viraltapanoon. Tässä nyt ei sellaista ole, joten näillä nyt mennään.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18311622
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Tutkikaa grillin alusta.
Rasmus on löytynyt aikoja sitten. Ei ollut grillin alla.