Syy lasten kuolemiin lastensuojelun valvonnassa

Syy siihen, miksi eduskunta säätää lastensuojelulait ylimalkaisiksi: Sosiaalitoimen tarkoitus on tehdä poliittiset päätökset perheiden asioissa. Lastensuojelun tuki sotkeutuu yhteiskuntapolitiikkaan. Elina Pekkarinen Yle Areena, 1.3.2024 youtu.be/WhFP0TnNgj0?si… @YouTube

Syy siihen, miksi lastensuojelu pitää kieltäytymistä pakottavana asiana huostaanottoon
erimielisyys on riski, koska väkivaltaisen ja vaarallisen ihmisen erimielisyys on riskin kieltämistä ja siksi erimielisyydestä sossu vie lapsen pois ja vetoaa huoleen. Väkivalta on olettamus

Syy siihen, miksi kirjaukset tehdään salaa eikä kasvateta vanhempia. sairas ja epävakaa, vastuuton. Siksi tietojen näyttäminen, asioiden läpikäyminen on mahdotonta ja ammattilaisten täytyy pohtia niitä keskenään ja vanhemman täytyy vain noudattaa päätöksiä. Sairaus on olettamus

Syy siihen, miksi huostaanottoja ei koskaan lopeteta: Lapsen ei täydy kärsiä yhteydenpidosta sairaaseen vanhempaan tai tulla muistutetuksi epävakaasta läheisestä näkemällä vanhaa sukuaan. Sairaus on sosiaalityöntekijän olettamus

Syy siihen, että jotkut lapset kuolevat ja on turhia huostaanottoja: Sossut eivät keskity pahoinvoinnin tai pärjäämisen havainnointiin ja ratkaisuun vaan sossun totteluun. Sosiaalityöntekijäkeskeisyys
34955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat
Aloittaja

@Huostaanotto on kiellettävä ja korvattava perhelaitoksella

Äänestä
  • Teemuilun kieltäminen on alistumista auktoriteeteille! Alistua ei saa ja inttämistä pitää jatkaa, vaikka siitä ei saisi muuta kuin inttämisen ilon! Kaikkien oletettujen auktoriteettien kanssa pitää pyrkiä aina ja kaikkialla konflikteihin kustannuksista välittämättä!

    Äänestä

  • Millä perhe laitoksella. Kokemuksesta voin sanoa ettei aikuisten ihmísten luonnehäiriöinen muuta mikään hoito , laoset pois ja katsoa etteivät tee enempää lapsia kärsimään heidän pahuuttaan .
    Se joka jo syntymästä asti on ollut kiero ei tule muuttumaan vaikka millaisessa opissa olisi

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00002 kirjoitti:

    Teemuilun kieltäminen on alistumista auktoriteeteille! Alistua ei saa ja inttämistä pitää jatkaa, vaikka siitä ei saisi muuta kuin inttämisen ilon! Kaikkien oletettujen auktoriteettien kanssa pitää pyrkiä aina ja kaikkialla konflikteihin kustannuksista välittämättä!

    En minä ole väkivaltainen eikä poikani ole huonosti hoidettu siksi, etten minä alistu auktoriteetille.

    Äänestä

  • ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

    En minä ole väkivaltainen eikä poikani ole huonosti hoidettu siksi, etten minä alistu auktoriteetille.

    Et ole väkivaltainen, mutta luot verbaalisia konflikteja ja problematisoit arkielämän tilanteita.

    Äänestä

  • ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

    En minä ole väkivaltainen eikä poikani ole huonosti hoidettu siksi, etten minä alistu auktoriteetille.

    "..ei ole huonosti hoidettu siksi.."
    Vaan miksi ? Viittaat tuossa siihen, että poika on huonosti hoidettu kuitenkin jostain syystä.
    Huostaanotoille on paljon muitakin syitä, kuin mahdollinen vanhemman väkivaltaisuus.

    Äänestä

Kuitenkin on varmaan monet lapset myös pelastuneet juurikin lastensuojelun olemassaolon ansiosta.
Lapsia ei oteta huostaan ilman syytä, aiheetta.

Äänestä
  • Lapsia ei oteta huostaan ilman syytä, mutta syy saattaa olla liioiteltu tai väärinkäsitetty. Lapsiin suhtaudutaan aina niin kovalla tunnelatauksella että järki unohtuu, jolloin päätöksistä tulee kärjistettyjä ja liian äärimmäisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Lapsia ei oteta huostaan ilman syytä, mutta syy saattaa olla liioiteltu tai väärinkäsitetty. Lapsiin suhtaudutaan aina niin kovalla tunnelatauksella että järki unohtuu, jolloin päätöksistä tulee kärjistettyjä ja liian äärimmäisiä.

    Aloittajan tapauksessa syy ei ole liioittelussa eikä väärinkäsityksestä, vaan huostaanotolle on painavat syyt!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aloittajan tapauksessa syy ei ole liioittelussa eikä väärinkäsityksestä, vaan huostaanotolle on painavat syyt!

    Mitkä syyt? Ai se että aloittaja on sekaisin?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mitkä syyt? Ai se että aloittaja on sekaisin?

    En väitä, että aloittaja tai kukaan muukaan olisi sekaisin.
    Mutta yhdeksi syyksi huostaanotolle riittää, että lapsen huoltaja on sekaisin.
    Sekaisin oleva ihminen ei usein osaa ottaa vastuuta edes itsestään, niin miten voisi huolehtia lapsestaan ?

    Äänestä

  • Muissakin Pohjoismaissa on samoja ongelmia lapsi annetaan takaisin ihmisille joita hön ei edes tunne , ja menee patåri viikkoa niin on otettu hengiltä,. Ei ilmeisesti oikein omata psykologista silmää kun näin tehdään

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    En väitä, että aloittaja tai kukaan muukaan olisi sekaisin.
    Mutta yhdeksi syyksi huostaanotolle riittää, että lapsen huoltaja on sekaisin.
    Sekaisin oleva ihminen ei usein osaa ottaa vastuuta edes itsestään, niin miten voisi huolehtia lapsestaan ?

    Luonnehäiriöinen ihminen ei myöskään ole kelvollinen vanhemmaksi.
    Niitäkin on nähty lapset aina mustelmilla ja arkoja pelkääviä. Ja sosiaalinvaan kateselee ymmärtämättä mitään

    Äänestä

Eiköhän ne vanhemmat ole sen luontoisia kun ovat, ei niihin kasvatuksen tehoa.
Lasten elämä ei ole helppoa sellaisten hirviöiden kanssa . Ja miksi lastenhuoltajat luottavat valehtelevien vanhuksiin koska mustelmat ja lapsen pelko kertovat siitä että hän ei voi hyvin heidän kanssaaan
Sitä se tekee kun hienohelmat lukee siihen ammattiin ja eivät tiedä yuon taivaallista miten sellainen väki elää , vaan uskovat kaiken mitä he valehtelevat.
Lasten hoitajia pitäisi ottaa ihmisistä joilla on henkilökohtaisia kokemuksia niistä asioista sillä he pystyvät näkemään valheet .

Äänestä
Aloittaja

Sosiaalityöntekijän ennakkoluulo erilaisia vastaan kätketään salassapitovelvollisuuden ja virkamiesvallan taakse

Äänestä
Aloittaja

Nita: "Mua voi tosiaan kysyä lastenvahdiksi tai muutenkin hengailemaan lasten kanssa ❤ Moni ihminen pitää meitä lasuhelvetissä eläviä ö-luokan kansalaisina ja varmaan mielellään kiertävät kaukaa. Mutta tää ei oo mikään rutto mikä tarttuu eikä me kaikki hakata lapsia niinku siellä Joensuussa, vaan monille meistä meidän lapsi/lapset on maailman rakkaimpia. Vaan nimenomaan monien meistä lapsia just siellä sijaishuodolla kohdellaan huonosti.. Tää on toki todella vaikea monille ymmärtää, koska lastensuojelua hehkutetaan niin kovasti ja moni alalla työskentelevä on siellä omine lapsuustraumoineen peilaamassa asioita ja kuvittelemassa omiaan.. Kun saan lisää lapsia, niin valitsen rinnalleni oikean miehen joka puolustaa omaa perhettä ja lapsia, sillä pääsee jo pitkälle. Suojelee ja kaikkea muuta mikä kuuluu miehen tehtäviin. Ja tukiverkostot oltava kunnossa ylipäätään. Hei miks pitää aina selitellä et mä en oo mikään hirviö kelpuuttakaa mut jonnekin? Jos näkisitte mut mun tytön kanssa, niin ymmärtäisitte kyllä.. Elämä on. Voin kertoo että enää ei mitkään pikku jutut mua elämässä kaada ja vastoinkäymisiäkin kestää paljon enemmän. Joka päivä vahvempi 💪

(Juu oikeesti en kovin helposti vois viettää montaa tuntia joka päivä toisten lasten kanssa, koska ikävä niin suuri omaa tyttöä ja tuntuis jotenkin väärältä sitten se..)"

Teemu Kun saat uuden lapsen, sosiaalityöntekijä ei välitä siitä. Hän jatkaa teeskentelemistä, että ensimmäisen lapsesi kanssa sinulla oli ongelmia oman auktoriteettinsa suojelemiseksi: "Hänen on hyvä jatkaa vankilassaan". Hän ei tosiasiassa ole varmentanut sinun kuntosi kohenemista. Häntä ei kiinnosta lapsen vointi tai tuki

Äänestä

Kun kumpikin vanhempi kohtuullisen kelvoton muttei kuitenkaan ole (vielä) syyllistynyt juuri lasista lapsuutta pahempaan, muunneltuihin totuuksiin tai valheisiin oman elämänsä kysymyksissä niin lastensuojelu siinä sitten siirtelee lasta näiden välillä ja myös etsien sukulaisista pelastusrengasta. Tähän jos tulee tai on ehtinyt jo tulla ennen lasun kuvioihin astumista uudet suhteet niin näistä voi syntyä se primus motor tai katalysaattori hirveykdiin jos biologisissa vanhemmissa tarvittavaa heikkoluontoisuutta. Uusilta puuttuu se tunneside vielä varmemmin kuin lapsen maailmaan saattajilta.Heilläkin sen muodostumnen tosin monen tekijän summa eikä todellakaan mikään itsestäänselvyys. Pitää hyvää huolta jälkeläisestään. Hänet voi nähdä kilpailijana, tunkeilijana, kiusankappaleena, ahneena, mitä ikinä. Ranskassa äiti lähti uuden kanssa asumaan ja jätti 9 vee omilleen satunnaisten visiittiensä varaan. Tämä oppi varastaminen jalon taidon ja pärjäilikin pari vuotta itsekseen. Ja tätä voinee pitää hyvänä kohtalona näissä tapauksissa. Kun ei hakattu, tapettu, hyväksikäytetty.

Äänestä
Aloittaja

Kari "taitaa olla niin että lastensuojelu järjestöt ,ploppaa näitä lakeja toki eduskunta säätää lait,kyllä näitten asiantuntia /etujärjestöjen sormenjälki näkyy ,kysynkin kuinkamoni edustaja todellisuudessa tietää mitä mämä lait pitää sisällään,ainakin vanhempien oikeudet on karsittu minimiin"

Äänestä
  • Aloittaja

    ei, laki määrää sosiaalityöntekijän tekemään arvion ja kunnan toteuttamaan arvion. Laki on suuripiirteinen. Oikeistopoliitikot olettavat meidän tehneen jotain pahaa ja pahaa ja palkkaavat lastensuojelujärjestön tunnistamaan pahanteko. Lapsen vointia ei tarkisteta vaan pelkkä lastensuojeluilmoituksen tekijän ja sosiaalityöntekijän asenne leimaamis- ja sortojärjestelmässä. Eduskunnan oikeistolaisiin kuuluu lastensuojelun sosiaalialan asiantuntijoita, joilla on pitkä perinne vanhempien syrjinnässä ja lapsen edun asettamisesta edelle. Ongelmana on vain se, että he tekevät arviot keskenään lasta näkemättä. 2020 oikeuskanslerin mietintö sanoo, että huostaanottopäätökset pitää perustua todisteisiin, mutta ei rankaise valheista. 2023 uusi laki määrää, että koko lastensuojeluorganisaatio on rankaisun edessä valheita esittäessään. Silti ilmoitukset ja phuostat jatkuvat suljetussa järjestelmässä, jota ei voi haastaa

    Äänestä

  • Aloittaja

    ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

    ei, laki määrää sosiaalityöntekijän tekemään arvion ja kunnan toteuttamaan arvion. Laki on suuripiirteinen. Oikeistopoliitikot olettavat meidän tehneen jotain pahaa ja pahaa ja palkkaavat lastensuojelujärjestön tunnistamaan pahanteko. Lapsen vointia ei tarkisteta vaan pelkkä lastensuojeluilmoituksen tekijän ja sosiaalityöntekijän asenne leimaamis- ja sortojärjestelmässä. Eduskunnan oikeistolaisiin kuuluu lastensuojelun sosiaalialan asiantuntijoita, joilla on pitkä perinne vanhempien syrjinnässä ja lapsen edun asettamisesta edelle. Ongelmana on vain se, että he tekevät arviot keskenään lasta näkemättä. 2020 oikeuskanslerin mietintö sanoo, että huostaanottopäätökset pitää perustua todisteisiin, mutta ei rankaise valheista. 2023 uusi laki määrää, että koko lastensuojeluorganisaatio on rankaisun edessä valheita esittäessään. Silti ilmoitukset ja phuostat jatkuvat suljetussa järjestelmässä, jota ei voi haastaa

    Pirjo Ei ainoastaan oikeisto. Kaikki "olettaa" vaikka tietävät, että lastensuojelu on mielivaltainen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

    Pirjo Ei ainoastaan oikeisto. Kaikki "olettaa" vaikka tietävät, että lastensuojelu on mielivaltainen.

    Kaikki ovat määritelmän mukaan oikeistoa. Vanhempia syrjitään, uhkakuvia levitetään. Kaikki pitävät lastensuojelun hierarkiaa ansaittuna, koska vanhemmat ovat uhka ja siksi mielivalta onkin oikeistolaisen näkökulmasta oikeutettua valtaa

    Äänestä

  • ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

    Kaikki ovat määritelmän mukaan oikeistoa. Vanhempia syrjitään, uhkakuvia levitetään. Kaikki pitävät lastensuojelun hierarkiaa ansaittuna, koska vanhemmat ovat uhka ja siksi mielivalta onkin oikeistolaisen näkökulmasta oikeutettua valtaa

    Asiayhteyksistä irrotetut karien ja pirjojen copypaste-kommentit eivät tuo pienintäkään lisäarvoa keskusteluun vaan herättävät korkeintaan kysymyksiä spämmääjänsä diagnoosista.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Asiayhteyksistä irrotetut karien ja pirjojen copypaste-kommentit eivät tuo pienintäkään lisäarvoa keskusteluun vaan herättävät korkeintaan kysymyksiä spämmääjänsä diagnoosista.

    teemunideapaja ei tule tähän vastaamaan.

    Äänestä

Aloittaja

Syy siihen, miksi uutta lasta ei oteta lastensuojeluun. Sosiaalityöntekijä ei tarkasta vanhemman voinnin kohentumista ja sanoo, että "vain osa lapsista voi olla huostassa", koska sairaus oli valhe, jolla oikeutettiin vanhan lapsen huosta kontrollina virkavallan puolesta

Äänestä
  • Uutta lasta ei oteta huostaan, koska olisi oikeustajun vastaista, että huostaanotto jotenkin "periytyisi" kaikille vanhemman tulevillekin lapsille vaikka näiden lasten hoidossa ei olisi nähty minkäänlaista ongelmaa. Jos näin tehtäisiin, se tarkoittaisi että vanhempi itsessään on fundamentaalisesti kykenemätön hoitamaan lapsia ja se oikeus olisi häneltä kokonaan kielletty. Näin ei tehdä, koska Suomessa ei pyritä leimaamaan yksilöä vanhemmuuteen kyvyttömäksi.
    Ymmärrän, että on sekavaa, kun osa lapsista on huostassa ja osa ei.

    Äänestä

Aloittaja

Epävakaaksi haukkumisviestit pidetään, mutta kansalaisaloitteeni mainos ja kuvaus poistetaan

Äänestä
  • Koska spämmäät koko ajan samaa.

    Äänestä

Aloittaja

Syy siihen, miksi lapsen pitää kiinnittyä sijaisperheeseen on se, että vanhempien ongelmia ei voida ratkaista nopeasti ja lapsen tulee kokea kiintymystä ja turvallisuutta kasvattajaansa. Vanhempien ongelmat ovat olettamus

Varatuomari Leeni Ikonen kirjoitti 27.3.2024 "Pesäpuu ry
ryhtyi selittämään Suomen lakia STEA:n rahoittamassa #Munperheet-hankkeessa (”perheen jälleenyhdistämisten lisäämiseen lastensuojelun perhehoidossa”). Lastensuojelun kehittämisyhteisö kirjasi koulutusmateriaaliin: ”Lapsella on oikeus ensisijaisesti tarpeidensa mukaiseen sijaisperheeseen ja sijaisperhe tulee ymmärtää lapsen pysyvinä ihmissuhteina.” Koulutusmateriaali hävisi yhdistyksen sivuilta kanneltuani asiasta oikeuskanslerille. Tiedossa ei ole, onko Pesäpuu ry ryhtynyt mihinkään korjaaviin toimiin uudelleen kouluttaakseen toimijoita huomioimaan myös Euroopan ihmisoikeussopimuksen säännökset. Sijaisperhe ei ole lain mukaan lapselle ensisijainen eikä lasta tule pyrkiä kiinnittämään sijaisperheeseen, vaan huostaanoton aikana tulee toimia suunnitelmallisesti ja tavoitteellisesti perheen jälleenyhdistämiseksi.

Äänestä
  • Saakelin Teemu voisitko herätä tosta psykoosista ja lukea näitä vastauksia joskus? Aloitetaan dialogi. Nyt sinä pidät monologia.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Saakelin Teemu voisitko herätä tosta psykoosista ja lukea näitä vastauksia joskus? Aloitetaan dialogi. Nyt sinä pidät monologia.

    Jos Meemu kykenisi dialogiin, niin hänen elämänsä olisi paremmalla tolalla! Mutta kun ei pysty, niin konfliktista toiseen mennään koko elämä!

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Jos Meemu kykenisi dialogiin, niin hänen elämänsä olisi paremmalla tolalla! Mutta kun ei pysty, niin konfliktista toiseen mennään koko elämä!

    Täysin kykenemätön itsereflektioon tuo mies.

    Äänestä

Aloittaja

Syy siihen, miksi sosiaalityö käy suljettua neuvottelua vanhempien kanssa on se, että jokainen tukihenkilö edustaa valtiota. He pitävät asiakkaansa kortit piilossa, jotta kontrolli ja toimenpiteet näyttäisivät oikeutetuilta

Äänestä
  • Niin, syynä kaikkeen on aina valtio ja yhteiskunta...
    Ihanko tosi ?

    Äänestä

Aloittaja

Lastensuojeluviraston diktatuuri johtaa vanhemman rankaisuun tottelemattomuudesta sosiaalityöntekijää kohtaan ja tuen antamatta jättämiseen totteleville. Siksi syyttömät otetaan huostaan ja sairaat kuolevat lastensuojelun valvonnassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ajatuksetovatilmaisia kirjoitti:

Syy siihen, miksi eduskunta säätää lastensuojelulait ylimalkaisiksi: Sosiaalitoimen tarkoitus on tehdä poliittiset päätökset perheiden asioissa. Lastensuojelun tuki sotkeutuu yhteiskuntapolitiikkaan. Elina Pekkarinen Yle Areena, 1.3.2024 youtu.be/WhFP0TnNgj0?si… @YouTube

Syy siihen, miksi lastensuojelu pitää kieltäytymistä pakottavana asiana huostaanottoon
erimielisyys on riski, koska väkivaltaisen ja vaarallisen ihmisen erimielisyys on riskin kieltämistä ja siksi erimielisyydestä sossu vie lapsen pois ja vetoaa huoleen. Väkivalta on olettamus

Syy siihen, miksi kirjaukset tehdään salaa eikä kasvateta vanhempia. sairas ja epävakaa, vastuuton. Siksi tietojen näyttäminen, asioiden läpikäyminen on mahdotonta ja ammattilaisten täytyy pohtia niitä keskenään ja vanhemman täytyy vain noudattaa päätöksiä. Sairaus on olettamus

Syy siihen, miksi huostaanottoja ei koskaan lopeteta: Lapsen ei täydy kärsiä yhteydenpidosta sairaaseen vanhempaan tai tulla muistutetuksi epävakaasta läheisestä näkemällä vanhaa sukuaan. Sairaus on sosiaalityöntekijän olettamus

Syy siihen, että jotkut lapset kuolevat ja on turhia huostaanottoja: Sossut eivät keskity pahoinvoinnin tai pärjäämisen havainnointiin ja ratkaisuun vaan sossun totteluun. Sosiaalityöntekijäkeskeisyys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu