Mitäs nyt paperimiehet ja naiset?

Anonyymi-ap

Teollisuuden rattaat hiljenee lakkojen takia, kun raaka-aineita ei saa ja tuotteet eivät mene eteenpäin. Palkanmaksu loppuu tuhansilta, kun työt loppuu AKT:n ja JHL;n lakkojen takia. Heh, eikä liittojen tarvitse maksaa lakkoavustuksia! Siitähän voi vaikka työntekijät suuttua, kun ei saa palkkaa, eikä liittokaan maksa.

Suuttumusta käytetään hyväksi: paperiliitto sanoi UPM:n sopimuksen irti. Ovatko Aalto ja Vanhala keksineet, että nyt annetaan UPM:lle takaisin? Yee. Nyt näytetään, Miksi? Pari vuotta sitten lakkoiltiin koko kevät, yhteensä melkein 4 kuukautta. Ensin loppui paperiliiton rahat ja Aalto tuli teollisuusliiton kassan kanssa apuun, maksamaan paperimiehille lakkoilusta teollisuusliittolaisten rahoilla. Ne lakot eivät johtaneet mihinkään. Niillä ei saavutettu mitään, mitä ei olisi saavutettu jo ennen lakkoja, ennen joulua. Onko näin, että tämän Vanhala ja Aalto haluavat nyt kostaa? Onko se syy, miksi paperiliitto sanoi irti sopimuksen UPM:n kanssa ja kaksikko pääsi elvistelemään Ylen tv-lähetykseen? Vai pelkästään sen takia, että pääsivät taas televisioon?

Mitäs nyt paperimiehet? Tämä voi johtaa vaikka mihin. Uuteen 4 kuukauden lakkoon ja lopulta sopimuksessa vaihdetaan vain päivämäärää? Uhkana on, että palkat laskee. Yrityksen pitää saada kompensoitua jo tänä talvena lakoilla aiheutetut vahingot. Matalasuhdanne. Tuotteiden hinnat laskee. Kustannuksia pitää alentaa.

Vaihtoehto, joka voisi olla paras työntekijöille, mutta huono Vanhalalle ja Aallolle, on, että paikallisosastot sanoutuvat irti paperiliitosta ja tekevät paikalliset sopimukset yrityksen kanssa.

Kuka haluaa lakkoilla? Eikö siellä tehtaalla olla sen takia, että tehdään töitä ja hankitaan elanto? Vai eikö riitä järki paikalliseen sopimiseen? Niin Hakaniemi ainakin väittää. Jos pääluottamusmies ei kykene, niin työntekijät voivat valita keskuudestaan laissa määritellyn fiksun ja filmaattisen luottamusvaltuutetun, joka edustaa kaikkia työntekijöitä. Nyt voi todellakin syntyä jotain uutta. Ja työt jatkuu. Kysymys on myös siitä, jatkuuko työt Suomessa ja kuinka kauan.

12

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      upm tekee tuloksensa Metsäyhtiönä tunnettu UPM takoo huipputulosta sähköä myymällä – näin Jämsänkosken tehdas auttaa Suomea sähköpulan iskiessä
      UPM on Suomen toiseksi suurin sähköntuottaja Fortumin jälkeen. Paperitehtaiden tuotanto joustaa sähkön hintaennusteiden mukaan.

    • Anonyymi

      Palkanmaksun lopettaminen on bluffausta. Ei niitä raaka-aineita kaikkia laivalla tuoda. Tuotanto on pääsääntöisesti sopimuspohjaista, joten tavara menee useimmiten suoraan asiakkaalle. Nyt jos seisotetaan tehdasta, niin tuotanto jää jälkeen.

      • Anonyymi

        Ainakin JHL on ammattiliitoista puheenollen todella kaksinaamainen. Syyskuussa tuomitaan Gazan siviileihin kohdistuvat iskut, nyt Suomessa pommitetaan täysin syyttömiä yrityksiä lakoilla. Jos hallitusta vastaan tällä tavalla demokratiassa noustaan, se on terrorismia.


    • Anonyymi

      Puttini pitää ajaa lännen toimesta bunkkeriin.

    • Anonyymi

      Macron aika äijä. Venäjä täytyy ajaa omalle maalle.

    • Anonyymi

      UPM:n 112 päivän lakolla ei saavutettu mitään.
      AKT:n viime vuoden kahden viikon lakolla ei saatu ylimääräistä palkankorotusta.
      Sipilän aikaisella poliittisella lakolla ei saavutettu mitään.
      Orpon hallituksen aikaisilla poliittisilla lakoilla ei ole saavutettu mitään.

      Lakoista ei ole mitään hyötyä.

    • Anonyymi

      Olipas televisiossa hieno dokumentti, kun Kotkassa paikallisella sopimisella pelastettiin tehdas ja työpaikat.

    • Anonyymi

      Millä orja palkalla tulevat työskentemään ja onko saikku palkatonta.

    • Anonyymi

      Sanottiinkoj o monta ulos tehtaasta kun pärsvärkki ei miellyttäny.

    • Anonyymi

      Hyvät tuet kumminki yritys saanut niitä veronmaksajien rahoja.

    • Anonyymi

      Joilla johtajien palkkoja nosteltu.

    • Anonyymi

      Taitaa patruuna pikku päissään tänne postata. Mitä kun jossain tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3560
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3403
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3025
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      132
      1348
    Aihe