Teollisuuden rattaat hiljenee lakkojen takia, kun raaka-aineita ei saa ja tuotteet eivät mene eteenpäin. Palkanmaksu loppuu tuhansilta, kun työt loppuu AKT:n ja JHL;n lakkojen takia. Heh, eikä liittojen tarvitse maksaa lakkoavustuksia! Siitähän voi vaikka työntekijät suuttua, kun ei saa palkkaa, eikä liittokaan maksa.
Suuttumusta käytetään hyväksi: paperiliitto sanoi UPM:n sopimuksen irti. Ovatko Aalto ja Vanhala keksineet, että nyt annetaan UPM:lle takaisin? Yee. Nyt näytetään, Miksi? Pari vuotta sitten lakkoiltiin koko kevät, yhteensä melkein 4 kuukautta. Ensin loppui paperiliiton rahat ja Aalto tuli teollisuusliiton kassan kanssa apuun, maksamaan paperimiehille lakkoilusta teollisuusliittolaisten rahoilla. Ne lakot eivät johtaneet mihinkään. Niillä ei saavutettu mitään, mitä ei olisi saavutettu jo ennen lakkoja, ennen joulua. Onko näin, että tämän Vanhala ja Aalto haluavat nyt kostaa? Onko se syy, miksi paperiliitto sanoi irti sopimuksen UPM:n kanssa ja kaksikko pääsi elvistelemään Ylen tv-lähetykseen? Vai pelkästään sen takia, että pääsivät taas televisioon?
Mitäs nyt paperimiehet? Tämä voi johtaa vaikka mihin. Uuteen 4 kuukauden lakkoon ja lopulta sopimuksessa vaihdetaan vain päivämäärää? Uhkana on, että palkat laskee. Yrityksen pitää saada kompensoitua jo tänä talvena lakoilla aiheutetut vahingot. Matalasuhdanne. Tuotteiden hinnat laskee. Kustannuksia pitää alentaa.
Vaihtoehto, joka voisi olla paras työntekijöille, mutta huono Vanhalalle ja Aallolle, on, että paikallisosastot sanoutuvat irti paperiliitosta ja tekevät paikalliset sopimukset yrityksen kanssa.
Kuka haluaa lakkoilla? Eikö siellä tehtaalla olla sen takia, että tehdään töitä ja hankitaan elanto? Vai eikö riitä järki paikalliseen sopimiseen? Niin Hakaniemi ainakin väittää. Jos pääluottamusmies ei kykene, niin työntekijät voivat valita keskuudestaan laissa määritellyn fiksun ja filmaattisen luottamusvaltuutetun, joka edustaa kaikkia työntekijöitä. Nyt voi todellakin syntyä jotain uutta. Ja työt jatkuu. Kysymys on myös siitä, jatkuuko työt Suomessa ja kuinka kauan.
Mitäs nyt paperimiehet ja naiset?
12
372
Vastaukset
- Anonyymi
upm tekee tuloksensa Metsäyhtiönä tunnettu UPM takoo huipputulosta sähköä myymällä – näin Jämsänkosken tehdas auttaa Suomea sähköpulan iskiessä
UPM on Suomen toiseksi suurin sähköntuottaja Fortumin jälkeen. Paperitehtaiden tuotanto joustaa sähkön hintaennusteiden mukaan. - Anonyymi
Palkanmaksun lopettaminen on bluffausta. Ei niitä raaka-aineita kaikkia laivalla tuoda. Tuotanto on pääsääntöisesti sopimuspohjaista, joten tavara menee useimmiten suoraan asiakkaalle. Nyt jos seisotetaan tehdasta, niin tuotanto jää jälkeen.
- Anonyymi
Ainakin JHL on ammattiliitoista puheenollen todella kaksinaamainen. Syyskuussa tuomitaan Gazan siviileihin kohdistuvat iskut, nyt Suomessa pommitetaan täysin syyttömiä yrityksiä lakoilla. Jos hallitusta vastaan tällä tavalla demokratiassa noustaan, se on terrorismia.
- Anonyymi
Puttini pitää ajaa lännen toimesta bunkkeriin.
- Anonyymi
Macron aika äijä. Venäjä täytyy ajaa omalle maalle.
- Anonyymi
UPM:n 112 päivän lakolla ei saavutettu mitään.
AKT:n viime vuoden kahden viikon lakolla ei saatu ylimääräistä palkankorotusta.
Sipilän aikaisella poliittisella lakolla ei saavutettu mitään.
Orpon hallituksen aikaisilla poliittisilla lakoilla ei ole saavutettu mitään.
Lakoista ei ole mitään hyötyä. - Anonyymi
Olipas televisiossa hieno dokumentti, kun Kotkassa paikallisella sopimisella pelastettiin tehdas ja työpaikat.
- Anonyymi
Millä orja palkalla tulevat työskentemään ja onko saikku palkatonta.
- Anonyymi
Sanottiinkoj o monta ulos tehtaasta kun pärsvärkki ei miellyttäny.
- Anonyymi
Hyvät tuet kumminki yritys saanut niitä veronmaksajien rahoja.
- Anonyymi
Joilla johtajien palkkoja nosteltu.
- Anonyymi
Taitaa patruuna pikku päissään tänne postata. Mitä kun jossain tapahtuu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3173092Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka642374- 1282080
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3512057Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671419
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2141408- 661357
- 711329
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811288