Miksi hallitusta syytetään

Ay liike ne lakot toimeen panee hallitus on pyytänyt lakkojen lopettamista
16190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kokoomus on Suomen tuhopuolue nro1.

Äänestä
  • Kommari mariini viherkommariinein on se numero 1

    Äänestä

Koska hallitus ei osaa. Jos hallitus tuhlaa ja tuhlaa, vaikka järkeä käyttämällä asiat voisi tehdä paremmin niin ei siinä jää muuta vaihtoehtoa kuin lakot.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

  • Palkallista krapulapäivää ei saa menettää. Lakkoon kaikki, ja tietysti tuplapalkalla ja yli- ja yötyökorvauksella. Pakkaspäivän lisä vielä päälle. Ei tule sitten niin kusetettu olo.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Palkallista krapulapäivää ei saa menettää. Lakkoon kaikki, ja tietysti tuplapalkalla ja yli- ja yötyökorvauksella. Pakkaspäivän lisä vielä päälle. Ei tule sitten niin kusetettu olo.

    Trollonlollon porvari huutelija.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Palkallista krapulapäivää ei saa menettää. Lakkoon kaikki, ja tietysti tuplapalkalla ja yli- ja yötyökorvauksella. Pakkaspäivän lisä vielä päälle. Ei tule sitten niin kusetettu olo.

    Aseen kanssa riehunutta kansanedustajaa ei palkaton saikkupäivä koske

    Äänestä

Eikä? Tuo on kyllä mennyt monelta ohi. Taidat olla kylän terävin teini.

Äänestä

Sama systeemi kuin Venäjällä, syytetään muita omien teoista.

Äänestä

Jos Suomea yritetään saada edellisen hallituksen jäljiltä kuntoon niin miksei voisi osallistua talkoisiin yksi rokulipäivä palkatonta olisi edes pieni osallistuminen siihen

Äänestä
  • kerropas sittn se polku miten valtio säästää jos avoimella sektorilla, siis yksityisessä yrityksessä jätetään yksi päivä maksamatta kun se maksaja on se yritys? Todellisuudessa yhteikunnlta jää sen päivän tulovero saamatta, koska yhteisöveron kautta se ei kompenoidu. Samalla kysyntä samalla summalla heikkenee."
    Outo on muutenkin tuo kuvitelmasi "edellisen hallituksen jäljitä" ku n sen ottamat velat on parlamenttaarisesti yksimieleisesti eduskunnassa päätetty. Nämä ovat kornaaan, ukrainan sotaan ja Suomen omiin asehankintoihin liittyviä kuluja.
    Sen sijaan edellisen hallituksen jälkeen, nykyisen hallituksen aikana, on työttömyys lisääntynyt 30 000 lla.
    Älytöntä onm muutenkin hallitukselta luoda sitä kuvaa etä viimeisten 16 vuoden talousongelmat johtuisivat jostain "jäykistä työmarkkinoista", kään kuin ne korjantuisivat lakko-oikeuksia kaventamalla ja työttömyyskorvauksia leikkaamalla ja kehdatan vielä verat muihi pohjoismaihin, kun esim Tanskassa aniosidonnainen on yli kaksinkertainen euroissa kuin suomalisilla.
    Suomen talous notkahti 2010 nokian kaatuessa, siinä meni koko elektroniikkateollisuus mukana, eikä siinä työmarkkinat olleet minkäänlaisena tekijänä.
    Nykisen hallituksen toimet vaan heikentää kysyntää, silläkö nämä ongelmat ratkeaa? Tsiisus sentään että pitää olla tyhmää porukkaa.

    Äänestä

Palkansaajien osapuoli on pyytänyt päämisnisteriä neuvottelemaan työmarkkinoiden lakiuudistuksista, jotka heikentävät palkansaajan asemaa työmarkkinoila ja työttömän asemaa yhteiskunnassa. Pääministeri ei halua neuvotella vaan sanelulla mennään. Nyt sitten lakkoilllaan kun muukaan ei auta.

Äänestä

Millä teoilla palkansaaja järjestöt osallistuisivat Suomen talouden nostamiseen ? nyt aiheuttavat mittavat vahingot taloudelle

Äänestä
  • Hallitus sen aiheuttaa.
    Näin oikeassa elämässä. Palkansajajärjestöt pitävät selkeästi paremmin kiinni suomalaisesta työstä, mikä kustantaa viimekädessä myös tuon paskahallituksen toiminnot.

    Äänestä

  • Duunari Suomen pystyssä pitää, ei Purra

    Äänestä

Totuus on kumminkin se että Ay liikkeet aiheuttaa lakoillaan miljardien tappiot Hallitus yrittää sentään saada taloutta kuntoon mikä paha on esim vientivetoisessa palkkamallissa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ay liike ne lakot toimeen panee hallitus on pyytänyt lakkojen lopettamista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu