Esim suomen pääministeri upm kymen saa 61 milkoonaa joka vuosi yritustukeaeikä ,haluu luopua siitä vaikka köyhiltä viedään sosiaalietuutta
Myöskin yritystuki on sosiaalietuutta
Myöskin yritystuki on sosiaalietuutta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mitäs minulta voitaisi viedä ? Saan palkkaa 1882,- bruttona. Mitään tukia en ole koskaan hakenut.
Kokoomus.
Paljon on muutakin tehty upm:n liiketoiminnan tukemiseen, toiveiden mukaan on edetty palkansaajien verorahoilla ja rakennettu asioita:
- vakaat pohjoismaiset sopimiskultttuuriin perustuvat yhteiskuntaolot
-> ei kipata lehmänlantaa parlamenttien kynnyksille,
ei viikkoja jatkuvia mielenosoituksia, omaisuusrikoksia, ei väkivaltaisia mielenosoituksia, anarkiaa, tasa-arvoon pyrkivää ihmiskäsitystä, kyllä sosialidemokraatit on saanut asioita aikaiseksi
-ympäristöhallinto
-kaavoitus ja luvitus
- tiestöpääomaa, ylempää ja alempaa tieverkostoa, metsätieverkostot joka puolelle valtakuntaa
-sähköverkot, ydinvoimainvestoinnit ja infra
- maa- ja vesistöjärjestelyt, vesivoima, tuulivoima
- kone- ja laiteteknokogiaa ja klusteria tukevaa laitteistoa ja yrityksiä
-digitaalisuustta ja tekoälyä
-satamajärjestelyjä ja investointeja
-vienninedistämismatkoja valtiontukemana
-sektoriministeriöiden resurssit
- neuvola, varhaiskasvatus, peruskoulu, Ammatillinen opetus
-yliopistolaitos.....
Mitä tekee Metsäteollisuus? Nykyään markkinoiden ylitarjontaa tuotteistaan nämä pääomapiirit: ajavat alaa lakkoihin, josta seuraa asiakkaiden varastojen tyhjentyminen ja sitten kiristetään asiakkaiden tuotehintoja tällä verukkeella ylös, ja näillä voitoilla kuitataan helposti kerrasta toiseen lakkosumat. Syyt niskoilleen saavat työntekijät. Tällä toiminnallahan ne oikein kehuskelee alan johtajat. Musteet ja allekirjoitukset eivät pidä vaan halutaan avata uusia kohtia työehtosopimuksista...onkohan taas asiakkaiden varastot täynnä, tarvitaan pitkä työnseisaus, jotta voidaan kiristää hintaa asiakkaalta.
Kun painopaperin kysyntä digitaalisuuden takia länsimaissa romahti, niin ei ole oikein keksitty millä ansaintalogiikalla pohjoisen hidaskasvusta havusta saataisiin maailmanmarkkinoilta kilpailuetutuotetta isolla volyymillä ja kasvuhakuisesti esim. nopeakasvuiseen eukalyptykseen verrattuna, muutakin kuin kartonkia, saniteettituotteita jne.
Nykyään raaka-aineena kotimaisen aineskuitupuuta poltetaan kohta samalla hankintahinnalla alueellisissa lämpökattiloissa kuin vientiteollisuuden ainespuuna. Niin huonosti on investoitu tuotekehitykseen, jotain biodieseliä on kohta kehitelty 50 vuotta ja sähköautoilla huristellaan kohta ohitse. On kyllä kaikenlaista pikkunäppärää innovointia, mutta ei mitään merkittäviä päänavauksia isolla volyymillä teollisuusherroilla ole mitä tehdä havukuidusta. Tutkimus ja kehitys polkee paikallaan ja sitten käyttöikänsä käyneet tehtaat vain lopetetaan. Kun täällä pohjoisessa ei ole häävisti väestöä ja markkinoita on järkevämpää tuottaa samaa bulkkia puuplantaasitehtailla lähellä kiinan ja Brasilian jättimarkkinoita, eihän sitä kannata euroopasta laivata ja viedä, kun ihmiset on siellä paikanpäällä. Siellä on kanssa helppo veivata yritysten kun ei ole niin nöpön nuukaa ympäristötuhojen ja ihmisen arvon suhteen latino- ja kiinalaisten autoriteeri maailmoissa.
Kokoomus ja persut huuta laitaoikeistona pääpunaisena että nämä työllisyystoimet pitää tehdä niin kuin ruotsissa, muissa Pohjoismaissa ja Saksassa on tehty aikaisemmin. Näistä unohtuu ne keskeiset elementit mitä näissä muissa maissa on:
- korkeammat palkat ja sosiaaliturva
- työnantajien järjestäytymisaste on korkea -> sitoutuneisuus, pelisäännöt pitää sopimusten
mukaan, Suomessa työnantajat heikosti järjestäytyneitä
- työntekijöiden lakisääteinen edustus yhtiön hallituksessa, ei ole suomessa
- koulutuksen saanut luottamushenkilöt työntekijöillä liitoista, pentikäinen sy sanoo että jos me päätettäisiin porukalla järjestäytymättömissä, jospa joo mites ulkomaalaisten alihankkijoiden puljut, ei onnistu, kukaan ei valvo eikä resursseja ole asialle järjestää
-työntekijöillä tulkintaetuoikeus työehtosopimuksiin, ei ole suomessa
-työntekijöillä lakisääteinen kanneoikeus, ei ole suomessa
-aikuiskoulutusmahdollisuudet ja yudelleen koulutuksentuki markkinataloudessa, lopetetaan siirrytään venäjänmallliin orpopurrassa
Suomessa pääoma ei anna mitään näitä oikeuksia eikä niitä kokoomuksen äärioikeisto siiven hallitus kirjoita vahingossakaan hallitusohielmaan. Se tasapaino sopimisesta ja sen edistämisestä ontuu. Työntekijät ja työttömät ovat aina alisteisessa ja heikommassa asemassa suhteessa valtiovaltaan ja työnantajaan.
Helppo on ruotsalaisten laulaa skansenilla kesäiltana niin johtajat, duunarit kuin työttömät, kun siellä pääomapiirit Wallenbergien johdolla ovat hoksanneet että näin me saamme lite mera siivua itselle ja kansantalouteen kun edistämme työnantajien- ja työntekijöiden yhteispeliä ja edustusta. Meidän ysikytluvun pankkikriisillä rikastuneet uusrikkaat ja pamput eivät samaa sivistymättöminä ymmärrä. No johtajat sentään osaavat osakeoptio-ohjelmalla rikastuneena lähteä veropakolaisiksi Sveitsiin ym maihin eläkkeelle päästyään. Itäblokin meininkiä Suomessa.