Voiko Raamattua ja sen uskomattomia tarinoita lukea vain niin, että nostaa siksi aikaa aivot pahvilaatikkoon?
Raamattu on täynnä uskomattomia tarinoita: Kävelevä käärme keskustelee alkuihmisten kanssa, ja sedät elävät lähes tuhat vuotta. Yksi heistä veneilee kaikkien eläinten kanssa, toinen veisaa kolme päivää kalan vatsassa, kolmannelle puhuu aasi. Puut valitsevat itselleen kuningasta, ja enkeli karkottaa yhdessä yössä suurvalta-armeijan, joka piirittää Jerusalemia.
Jos nämä ja monet muut uskomattomat jutut kuittaa Vanhan testamentin erikoisuuksina, ei Uusi testamentti päästä lukijaansa helpommalla. Vai noudattaisitko Jeesuksen neuvoa ”Jos oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki”?
Jeesuksen mukaan ihminen pelastuukin siis amputaation avulla! Muitakin aivan poskettomia vaatimuksia hän esitti seuraajilleen: Isäukon hautaaminen piti jättää kuolleiden tehtäväksi ja koko omaisuus panna lihoiksi. Galilean pitkälle vaellukselle ei saanut ottaa mukaan leipää, varapaitaa, laukkua, rahaa eikä jalkineita.
Itse Jeesus selviää tiukoista tilanteista taianomaisesti: Kun alle piti saada aasi, hän lähettää pojat hakemaan sellaisen lähikylästä. Sieltä löytyisi ratsastamaton yksilö kiinni sidottuna, ja omistajat luovuttaisivat sen salasanaa vastaan. Kun täyteen buukatusta Jerusalemista tarvitaan juhlasali, se löytyy seuraamalla vastaantulevaa, vesiruukkua kantavaa miestä. Veneen puuttuessa Jeesus oikaisee järven poikki pelkillä sandaaleilla, ja temppelivero hoituu poimimalla hopeakolikko kalan suusta.
Voiko Raamattua lukea vain niin, että nostaa siksi aikaa aivot pahvilaatikkoon? Onko se tarkoitettu vain alle kouluikäisille? Jos nämä pienemmät ihmeet ovat legendaa, miksei myös ylösnousemus ja kuoleman jälkeinen elämä? Onko uskossa järkeä, onko järkeä uskoa?
Raamattu on kirjoitettu aikuisille, oman aikansa järkeville ja koulutetuille ihmisille.
Raamattu haastaa käyttämään järkeä
Oikeasti Raamattu nimen-omaan haastaa ihmistä käyttämään omaa järkeä, tolkkua ja tyylitajua. Se on kirjoitettu aikuisille, oman aikansa järkeville ja koulutetuille ihmisille. Vieläkin lähes kaikki ammatit ja harrastukset antavat ihmiselle erityisosaamista, jota tarvitaan Raamatun ymmärtämiseen. Näin lukija välttyy väärinkäsityksiltä ja hölmöiltä tulkinnoilta. Olennaista on myös unohtaa keinotekoiset ”raamattunäkemykset” ja antaa tekstin puhua omilla ehdoillaan.
Tiede ei kumoa eikä vahvista enkeleiden liikkeitä
Jotkin kertomukset on tarkoitettu alun perinkin vertauksiksi tai kuvakieleksi. Jotkut ovat Raamatun versioita yleisesti tunnetuista kertomuksista. Monet, kuten Sanheribin piiritysjoukkojen äkillinen vetäytyminen vuonna 701 eKr. Jerusalemista, ovat muistakin lähteistä varmistettuja tositapahtumia. Sen sijaan Jumalan osuus niissä on uskon asia. Tiede ei Herran enkeleiden liikkeitä kumoa eikä vahvista.
Vuorisaarnassa Jeesus sanoo tarkemmin käännettynä näin: ”Jos juutut oikeasta kädestäsi ansaan, hakkaa se irti…” Juuri näin kerrotaan erään amerikkalaisen eräretkeilijän tehneen, kun hänen kätensä juuttui kivien väliin eikä apua ollut saatavilla.
Jeesus oli etukäteen valmistellut saapumisensa Jerusalemiin, taikuutta siihen ei tarvittu. Galilean kyliin hän lähetti oppilaansa ilman varusteita, jotta nämä turvautuisivat paikallisiin asukkaisiin. Näin luotiin verkostoa tulevaa kirkkoa varten.
Jeesuksen lähimmät seuraajat kulkivat hänen matkassaan kolmen vuoden ajan. Samaan aikaan ei olisi voinut hoitaa bisneksiä tai sukujuhlia. Muilla Jeesuksen kannattajilla, kuten Martalla ja Marialla, oli kyllä suuriakin kiinteistöjä, joihin mahduttiin tarvittaessa majoittumaan.
Mitä kertomus haluaa sanoa ja saada aikaan omassa elämässäni?
Olennaista on tunnistaa tyylilajit
Olennaista on tunnistaa kunkin kertomuksen tyylilaji ja miettiä, mitä se haluaa sanoa ja saada aikaan. Silloin Raamattu voi vaikuttaa myös omaan elämään. Tähän tarvitaan uskoa – ja järkeä.
Onko järkeä uskoa?
2
217
Vastaukset 2
- Anonyymi
Raamatussa on paljon vertauksia UT.
VT ei ole sellainen! - Anonyymi
Mitä kertomus haluaa sanoa ja saada aikaan omassa elämässäni?
Moni asia on vertauskuva mutta tärkein sanoma on RAKKAUS !
Se,että uskot hyvään ja Rakkautteen !
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511269Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1191048Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215798En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58772Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä29760- 64752
- 139716
- 45641
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss60571
