Jori Mäntysalo saa piispoilta huomattavaa tukea kirkostaero-agendassaan.
Piispojen esitys samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä osoittaa sen kuinka pitkälle kirkko on mennyt luopumuksessaan:
kirkko luopuu Raamatusta, Jumalan sanasta.
Jos esitys menee läpi kirkolliskokouksessa, niin Mäntysalo saa tutkittavakseen ehkä ennennäkemättömän eropiikin kirkosta, kun uskovaiset suurin joukoin jättävät porttokirkon.
YLE Uutiset 13.3.24
Päivi Räsänen pohtii kirkosta eroamista – ”Kahden avioliittokäsityksen malli on järjetön”
Piispainkokous ehdotti, että kirkko vihkisi perinteisen avioliiton ohella myös samaa sukupuolta olevia. Räsänen on pohtinut eroa aiemminkin.
Piispojen esitys samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä osoittaa sen kuinka pitkälle kirkko on mennyt luopumuksessaan: kirkko luopuu Raamatusta, Jumalan sanasta.
Jos esitys menee läpi kirkolliskokouksessa, niin Mäntysalo saa tutkittavakseen ehkä ennennäkemättömän eropiikin kirkosta, kun uskovaiset suurin joukoin jättävät porttokirkon.
Eropohdinta juontuu piispainkokouksen esityksestä, jonka mukaan kirkkojärjestykseen lisättäisiin uusi avioliittokäsitys.
Perinteisen miehen ja naisen välisen avioliittokäsityksen rinnalle tulisi kahden henkilön välinen avioliitto.
Kirkolliskokous käsittelee piispainkokouksen ehdotusta toukokuussa.
Räsäsen mukaan uusi ehdotus on järjetön.
– Kahden avioliittokäsityksen malli on järjetön. Kaksi keskenään täysin ristiriidassa olevaa näkemystä on ongelmallinen minkä tahansa organisaation kannalta, Räsänen sanoo.
Räsäsen mielestä piispainkokouksen ehdotus on Raamatun vastainen ja piispat ”johtavat kirkkoa harhaan”.
Hän kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että hänen mielestään ”piispat keikuttavat kirkkolaivaa nyt vaarallisella tavalla”.
JORI MÄNTYSALO SAA PIISPOILTA HUOMATTAVAA TUKEA
3
287
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa, tuohon YLEn uutiseen oli lipsahtanut minun omaa tekstiä, joka ei siihen tietenkään kuulu:
"Jos esitys menee läpi kirkolliskokouksessa, niin Mäntysalo saa tutkittavakseen ehkä ennennäkemättömän eropiikin kirkosta, kun uskovaiset suurin joukoin jättävät porttokirkon."
Mainittu teksti on ennen YLEn uutista. Teitä konservatiiveja on niin vähän, ettei siitä paljon tule. Vaikutus esimerkiksi kirkollisveron kertymään on pieni. Eri asia on sitten se, onko aktiivijäsenissä suhteessa niin suuri osa konservatiiveja, että vaikutus toimintaan on merkittävä. Voi olla, ettei ole enää tuotakaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934551
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2321777- 761440
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401150Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051060- 491039
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1441011- 111995
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85954