...Ja kauhuskenaarion mukaisena, ainoa myönnytys vakuutusmeklareille on siirtymäajan pidennys kolmeen vuoteen, katsokaa www.eduskunta, sieltä eduskuntatyö, valiokunnat,talousvaliokunta,mietinnöt. Kokoomuksen ja kristillisten edustajat ryhdikkäästi jättivät vastalauseen jossa puoltavat valinnanvapautta palkkionmaksussa, mutta valiokunnan enemmistöä vakuutusyhtiöt veivät kuin pässiä narussa, mm. kuluttajan oikeudesta vähentää meklarinpalkkioita verotuksessa todetaan mietinnössä vain että: " Asiantuntijakuulemisissa esiin nousi myös yksilöllisten eläkevakuutusten verokohtelusta aiheutuva kilpailuneutraliteettiongelma. Verolainsäädännön mukaan luonnollinen henkilö ei voi vähentää verotuksessaan tällaiseen eläkevakuutukseen liittyviä meklaripalkkioita, kun taas vakuutusmaksuihin sisältyvät asiamiehestä aiheutuvat kustannukset ovat vähennyskelpoisia. Tämän ongelmakohdan todettiin kuitenkin olevan hyvin vaikeasti ratkaistavissa." Eikä sitten muuta, ja noille se toimikunta taas puuhaa palkankorotusta...Että potuttaa ihan veronmaksajanakin.
Talousvaliokunnan mietintö valmis
Meklari
71632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensin pilasi meklareiden maineen ja nyt vie
asiakkaat... Kauppa se on joka kannattaa.
Toinen hallituspuolueista möi sielunsa SVK:lle ja KT-ministeri pisti puolueensa rivit suoraksi. Tämä oli tiedossa jo viikkoja sitten eikä enää hallituspuolueidenkin ryhmistä kuulunut narina auttanut.
Kuluttajien etu meni ja edut ojennettiin kultalusikalla asiamiehille. On tämä maa tämä Suomi. Ei ihme että vakuutukset ovat mitä ovat, ja kulujen viritys vain lisääntyy kun lopullinenkin läpinäkyvyys poistuu meklareiden mukana.
Skinnarin toteamus, että tämä oli "tyydyttävä kompromissi" Kenen kannalta? Vakuutusyhtiöiden kannalta siis toivottavaa olisi ilmeisesti ollut että meklaritoiminta olisi kielletty lailla kokonaisuudessaan ja ulkomaisten yhtiöiden ei olisi sallittu toimia Suomessa (kuten TEL-vakuutuksissa todellisuudessa on tilanne)
Miksikähän asiantuntijoita edes kuultiin, kun heidän vastalauseitansa ei mitenkään huomioitu. Onnittelut Mäntyniemelle, nyt alkaa sota jossa kaikki keinot on käytössä. Ja sen jälkeen alalla ei ole enää uskottavuutta, joten hävitään sitten kaikki.
Mutta en syyttäisi niinkään Kepua kun STM:n asiantuntevaa vakuutujsosastoa. On liikaa
odotettu, että politiikot ylikävelisivät
hallituksen asiantuntijat. Jos ko. ministeriön
virkamiehet ovat säädyttömässä ja tuloa tuottavassa suhteessa vakuutusyhtiöihin, on
jo se, että näinkin paljon annettiin periksi
voitto meklarialalle. Se ei tietysti alan toimijoita paljon lohduta. Yrityksen perustaminen
ulkomaille aiheuttaa kustannuksia ja vaivaa.
Se, että näin voi lakia noudattaa, osoittaa vain
sen, että laki on perversio.
tietenkin lukuunottamatta SVKta. Vakuutusyhtiöt tietävät miten peliä pelataan ja silloin asiantuntijoiden kuulemisilla ei ole mitään merkitystä. He ostivat toisen hallituspuolueen taakseen, jolloin lausunnot sekä kritiikki heitettiin romukoppaan. Suunta oli vielä aivan toinen muutama viikko sitten kunnes tuli tieto, että ane on kirstuun kilahtanut ja lopputulema oli selvä. Vaikka julkisuudessa toisin vielä väitettiinkin toisesta hallituspuolueesta.
Varmaan traktorivakuutuksien hintoihin on sovittu 50 % alennus ja muutama milli vaalirahaa seuraaviin vaaleihin.
STM:hän vain kirjoitti mitä SVK vaati, ovathan molemmat "kirjailijat" tehneet ihan oikeita kirjojakin yhdessä, miksei lakiakin voisi kimpassa kirjoittaa.
On tämä uskomaton maa. Ei ihme miksi Suomi on kitukasvuista pankkitilisäästäjää pullollaan ja vielä suhteellisesti muihin maihin verrattuna köyhtymässä.
Vaikka ajat sijoitusmaailmassa on tässä entisessä
itäplokin maassa muuttumassa, STM:n vakuutus-
osaston virkamiehet muuttuvat viimeksi.
Markkinavoimat pakottivat sijoittajansuojan tuomisen suursijoittajille. Pikkuhiljaa sitä
on valunut piensijoittajillekin. Mutta vakuutus-
ala senkun porskutta. Tyhmä vakuutuksenottaja
saakin maksaa turhasta.
Ei se ulkomaillemuutto ole lainkaan paska ajatus.
Täälähän kansallisvarallisuus suhteellisesti senkun vähenee.
Vakuttusyhtiöt ovat kuin paperimiehet. Porsastellaan niin kauan kuin voidaan.
Mutta lyhytnäköinen pikku porsas nauttii.
Tässäpä taas kerran lisätodiste siitä, kuinka vakuutusyhtiöiden keskusliitto lahjoo/rasvaa suomalaisia poliitikkoja. Keskustelua kilpailuneutraliteetista ei juurikaan käyty, vaan laki runnottiin läpi täysin tietoisena siitä, että taas rikotaan EU-normistoa. Pikkumeklari possut nyt sitten vikisee, kun isosika panee parastaan.
Katsotaan mitä meiltä EU-puolella ollaan asiasta ja nythän tuli hyvät aseet myös kilpailukomissaarille, sillä verohaittaa ei edes yritetty ratkaista. Siitä se EU tykkää.
Ollaan sitä hallituksessa tyhmiä kun jättivät asian ratkaisematta ja antoivat ammukset meklareille. Tosin aikaa palaa mutta kuitenkin.