Marko Nokka ja Nuorisosäätiön verokuviot

Anonyymi-ap

Paljastuuko tästä uusi haara? Loistavaa tutkivaa journalismia.

”Suurelle yleisölle Marko Nokka, 55, on varsin tuntematon nimi, mutta liike-elämässä hänet tunnetaan, ja harva ihminen herättää suomalaisissa yrityspäättäjissä yhtä ristiriitaisia tunteita.”

”Nokan ja Veronan nimet tulevat vastaan sekä krp:n että Helsingin poliisin esitutkintamateriaaleissa kerta toisensa jälkeen. Kun Nuorisosäätiön johto kokousti, kokouspaikkana oli usein Veronan toimisto”

Nokka ja muut Veronan konsultit muun muassa neuvoivat säätiötä verotusasioissa ja järjestelivät sille rahoitusta eri puolilta Eurooppaa.”

”Verona laskutti Nuorisosäätiötä sadoillatuhansilla euroilla”.

”Vuonna 2015 Viron pääministeri Taavi Rõivas otti Tallinnassa vastaan suomalaisdelegaation. Mukana olivat muun muassa kokoomuksen silloinen kansanedustaja Eero Lehti vaimoineen, Nuorisosäätiön Nousiainen ja SSR:n Wilenius – sekä Marko ja Sanna Nokka.”

”Säätiön nykyinen hallituksen puheenjohtaja Jari Laine kertoo HS:lle, että säätiöstä on kateissa edelleen kymmeniä miljoonia euroja. Kun kerran Nokka on seurannut näin likeltä Nuorisosäätiön tapahtumia, tietäisikö hän arvata, mihin Nuorisosäätiön miljoonat ovat päätyneet?”

https://www.hs.fi/visio/art-2000010105762.html

19

4064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On surkeaa tuolta kommunisti toimittajalta boostata omia kirjoituksiaan täällä kun ei saa muuten tarpeeksi klikkejä...

    • Anonyymi

      ”Tilasiko” Marko Nokka Toivasen lentoliput Portugaliin?

      ”Suomalainen vuorineuvos pakenee perintöveroa Portugaliin”

      ”Onvestin hallituksen puheenjohtaja Maria Toivanen ei halunnut kommentoida asiaa.

      Mielenkiintoisia kytköksiä Nuorisosäätiön rinnalla onko tehty keskenään kauppoja? Kiinteistöalalla kun puuhataan.

      ”HS Vision tietojen mukaan hän (Nokka) nousi lyhyessä ajassa Onvestin hallituksen puheenjohtajan Maria Toivasen luotetuksi ja käytti sitä kautta yhtiössä merkittävää valtaa. ”

      https://www.hs.fi/talous/art-2000002787522.html

    • Anonyymi

      ”Poliisin esitutkintamateriaalista selviää sekin, että Nokka toimi myös SSR:n pääomistajan, nyt jo edesmenneen Mika Wileniuksen henkilökohtaisena verokonsulttina. Nokka tosin kiistää tämän.”

      ”Tilinpäätöksistä ja poliisin papereista voi tosin päätellä muuta. Nokka istui hallituksessa, minkä lisäksi hänen Verona-yhtiönsä laskutti SSR:ää konsultoinnista Nuorisosäätiö-sotkun aikoihin.”

      ”Merisalon ja Yli-Saunamäen liikemieskumppani piilotti omistuksiaan veroparatiisiin – paljastui Panaman papereista”

      https://yle.fi/a/3-9043789

      • Anonyymi

        Katso .Liskikin herännyt jostain kommentoimaan


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ”Onvestin hallituksen puheenjohtaja Maria Toivanen ei halunnut kommentoida asiaa.

      Nokan hallituspestin aikana Onvestissa tapahtui paljon. Muu hallitus vaihtui, osa jäsenistä poistui kesken kautensa. Myös toimitusjohtaja ja muita avainhenkilöitä siirtyi sivuun.

      Vuoden 2023 alussa Onvest nousi Puurakentajat-yhtiön pääomistajaksi. Alle vuosi sijoituksen tekemisen jälkeen Puurakentajat hakeutui konkurssiin marraskuussa 2023.”

      https://onvest.fi/yhteystiedot/

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nokka on kai neuvonut myös tämän mielenkiintoisen herran yhtiöitä.

      Muistakaa Pertti Yliniemeä ja Marko Nokkaa kun ootte aamupalalla Lappland Hotellissa.

      https://yle.fi/a/74-20004068

    • Anonyymi

      Lahtelainen yrittäjä ja entinen SSR Group oy:n pääomistaja Mika Wilenius on kuollut.

      Wileniuksen vaimo Svetlana Wilenius varmisti tiedon Etelä-Suomen Sanomille keskiviikkoiltana, mutta ei kommentoinut miehensä poismenon tarkempaa ajankohtaa tai olosuhteita.

      https://www.ess.fi/paikalliset/4246304

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos käy Pertun perhetapaamisilla tiuhaa niin ehtiikö hoitaa suhdettaan Akiin?

    • Anonyymi

      Nokka on ollut myös läheisissä liikesuhteissa Kyösti Kakkosen kanssa. Toinen on saanut syytteen. Toinen ei ainakaan vielä?

      https://yle.fi/a/3-5313848

    • Anonyymi

      Siinäpä joukko liikemiehiä Jethro Rostedt ja Stefu Therman vaan puuttuvat.

    • Anonyymi

      Nokka rakensi jonkinlaisen ”salakapakan” Helsinkiin jonka Hgin kaupungin rakennusvalvonta laittoi sitten käyttökieltoon. Siellä oli kuulemma virolaisia ollut tms.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuleekohan pitkäksi aika odotella baarissa kunnes Perttu ja Aki vapautuvat? No, nyt voi saada seuraa Pasi Sydänlammista joka myös suhmuroi Fincspin kanssa. Vanhat kuopat Stefu ja Jetikin ovat vielä vapaalla.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2575
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1741
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      321
      1221
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      336
      1194
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1111
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1083
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      932
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      863
    Aihe