Marko Nokka ja Nuorisosäätiön verokuviot

Anonyymi-ap

Paljastuuko tästä uusi haara? Loistavaa tutkivaa journalismia.

”Suurelle yleisölle Marko Nokka, 55, on varsin tuntematon nimi, mutta liike-elämässä hänet tunnetaan, ja harva ihminen herättää suomalaisissa yrityspäättäjissä yhtä ristiriitaisia tunteita.”

”Nokan ja Veronan nimet tulevat vastaan sekä krp:n että Helsingin poliisin esitutkintamateriaaleissa kerta toisensa jälkeen. Kun Nuorisosäätiön johto kokousti, kokouspaikkana oli usein Veronan toimisto”

Nokka ja muut Veronan konsultit muun muassa neuvoivat säätiötä verotusasioissa ja järjestelivät sille rahoitusta eri puolilta Eurooppaa.”

”Verona laskutti Nuorisosäätiötä sadoillatuhansilla euroilla”.

”Vuonna 2015 Viron pääministeri Taavi Rõivas otti Tallinnassa vastaan suomalaisdelegaation. Mukana olivat muun muassa kokoomuksen silloinen kansanedustaja Eero Lehti vaimoineen, Nuorisosäätiön Nousiainen ja SSR:n Wilenius – sekä Marko ja Sanna Nokka.”

”Säätiön nykyinen hallituksen puheenjohtaja Jari Laine kertoo HS:lle, että säätiöstä on kateissa edelleen kymmeniä miljoonia euroja. Kun kerran Nokka on seurannut näin likeltä Nuorisosäätiön tapahtumia, tietäisikö hän arvata, mihin Nuorisosäätiön miljoonat ovat päätyneet?”

https://www.hs.fi/visio/art-2000010105762.html

19

5594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On surkeaa tuolta kommunisti toimittajalta boostata omia kirjoituksiaan täällä kun ei saa muuten tarpeeksi klikkejä...

    • Anonyymi

      ”Tilasiko” Marko Nokka Toivasen lentoliput Portugaliin?

      ”Suomalainen vuorineuvos pakenee perintöveroa Portugaliin”

      ”Onvestin hallituksen puheenjohtaja Maria Toivanen ei halunnut kommentoida asiaa.

      Mielenkiintoisia kytköksiä Nuorisosäätiön rinnalla onko tehty keskenään kauppoja? Kiinteistöalalla kun puuhataan.

      ”HS Vision tietojen mukaan hän (Nokka) nousi lyhyessä ajassa Onvestin hallituksen puheenjohtajan Maria Toivasen luotetuksi ja käytti sitä kautta yhtiössä merkittävää valtaa. ”

      https://www.hs.fi/talous/art-2000002787522.html

    • Anonyymi

      ”Poliisin esitutkintamateriaalista selviää sekin, että Nokka toimi myös SSR:n pääomistajan, nyt jo edesmenneen Mika Wileniuksen henkilökohtaisena verokonsulttina. Nokka tosin kiistää tämän.”

      ”Tilinpäätöksistä ja poliisin papereista voi tosin päätellä muuta. Nokka istui hallituksessa, minkä lisäksi hänen Verona-yhtiönsä laskutti SSR:ää konsultoinnista Nuorisosäätiö-sotkun aikoihin.”

      ”Merisalon ja Yli-Saunamäen liikemieskumppani piilotti omistuksiaan veroparatiisiin – paljastui Panaman papereista”

      https://yle.fi/a/3-9043789

      • Anonyymi

        Katso .Liskikin herännyt jostain kommentoimaan


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ”Onvestin hallituksen puheenjohtaja Maria Toivanen ei halunnut kommentoida asiaa.

      Nokan hallituspestin aikana Onvestissa tapahtui paljon. Muu hallitus vaihtui, osa jäsenistä poistui kesken kautensa. Myös toimitusjohtaja ja muita avainhenkilöitä siirtyi sivuun.

      Vuoden 2023 alussa Onvest nousi Puurakentajat-yhtiön pääomistajaksi. Alle vuosi sijoituksen tekemisen jälkeen Puurakentajat hakeutui konkurssiin marraskuussa 2023.”

      https://onvest.fi/yhteystiedot/

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nokka on kai neuvonut myös tämän mielenkiintoisen herran yhtiöitä.

      Muistakaa Pertti Yliniemeä ja Marko Nokkaa kun ootte aamupalalla Lappland Hotellissa.

      https://yle.fi/a/74-20004068

    • Anonyymi

      Lahtelainen yrittäjä ja entinen SSR Group oy:n pääomistaja Mika Wilenius on kuollut.

      Wileniuksen vaimo Svetlana Wilenius varmisti tiedon Etelä-Suomen Sanomille keskiviikkoiltana, mutta ei kommentoinut miehensä poismenon tarkempaa ajankohtaa tai olosuhteita.

      https://www.ess.fi/paikalliset/4246304

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos käy Pertun perhetapaamisilla tiuhaa niin ehtiikö hoitaa suhdettaan Akiin?

    • Anonyymi

      Nokka on ollut myös läheisissä liikesuhteissa Kyösti Kakkosen kanssa. Toinen on saanut syytteen. Toinen ei ainakaan vielä?

      https://yle.fi/a/3-5313848

    • Anonyymi

      Siinäpä joukko liikemiehiä Jethro Rostedt ja Stefu Therman vaan puuttuvat.

    • Anonyymi

      Nokka rakensi jonkinlaisen ”salakapakan” Helsinkiin jonka Hgin kaupungin rakennusvalvonta laittoi sitten käyttökieltoon. Siellä oli kuulemma virolaisia ollut tms.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuleekohan pitkäksi aika odotella baarissa kunnes Perttu ja Aki vapautuvat? No, nyt voi saada seuraa Pasi Sydänlammista joka myös suhmuroi Fincspin kanssa. Vanhat kuopat Stefu ja Jetikin ovat vielä vapaalla.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2139
    2. 121
      1445
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      334
      1232
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1161
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1155
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1129
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      955
    Aihe