Teologien tiedeusko - Epäuskon monumentti

Onko mitään järkeä ja tulevaisuutta kirkolla, joka hylkää oman oppikirjansa sanoman ja saarnaa vastustajiensa alati muuttuvia oppeja?
Näin voisi kiteyttää Mikko Tuulirannan terävän analyysin Eero Junkkaalan kirjasta Onko mitään järkeä uskoa Jumalaan? ja piispojen pamfletista Tieteiden lahja.
Miksi kirkkomme johto ja monet papit ovat valmiita yhdistämään Raamatun selkeän sanoman ja tieteen tulosten kanssa ristiriidassa olevan evoluutiotarinan? Eivätkö he usko, että Jumala on puhunut totta? Eivätkö he viitsi tutustua modernin luonnontieteen tuloksiin? Mitä ajattelevat teologit, jotka mieluummin liittoutuvat maallistuneen yhteiskunnan kuin Raamatulle uskollisten jäsentensä kanssa? Olisiko ehkä syynä maineen, aseman, vallan ja toimeentulon turvaaminen? Vai johtuisiko se yhteiskunnan aiheuttamasta paineesta sopeutua kulloinkin vallitseviin näkemyksiin ja pelosta joutua eristetyksi ja naurunalaiseksi?
Kirurgi Tuulirannan kirja leikkaa pelon pois kuin syöpäkasvaimen ja rohkaisee jokaista Raamatulle uskollista teologia, opettajaa ja maallikkoa seisomaan rohkeasti omalla varmalla perustallaan (2. Piet. 3:17).
Miksi niin monet aikamme pastorit ja opettajat hylkäävät Raamatun selkeän sanoman, jotta voivat esittää sen muka yhteensopivana naturalistisen (ateistisen) evoluutiotarinan kanssa – vaikka evoluutiosatu on täydessä ristiriidassa sekä Raamatun että aikamme luonnontieteiden tulosten kanssa? Kirurgi Mikko Tuulirannan uutuuskirja Teologien tiedeusko pureutuu tähän elintärkeään aiheeseen ja samalla rohkaisee Raamatulle uskollisia maallikkoja, opettajia ja teologeja.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskonto on jotain mihin pitää uskoa. Se ei ole tieto eikä edes johtopäätös, vaan "uskon asia". Pysyäkseen uskona, uskonnon tulee pysyä uskonnon tontilla eli asioissa joita ei voi tietää ja joihin voi vain uskoa (jos haluaa).

      "Uskonto", joka väittää, että maapallon biodiversiteetti ei ole syntynyt evoluutioteorian osoittamalla tavalla tai että poimivuoret eivät ole syntyneet mannerliikuntojen seurauksena tai että ihmiskunta ei olisi satoja tuhansia vuosia vanha ei ole enää uskontoa vaan luonnontieteitä koskeva väärinkäsitys. Se ei ole uskoa vaan valehtelua.

      Ymmärrettävästi uskonnoille on ongelma, että ns. "aukkojen Jumalan" tontti pienee kaiken aikaa. Virressä lauletaan, että "Hän säät ja ilmat säätää", mutta nyt tiedämme säätilan syntymekanismin. Enää Jumala ei pidä planeettoja radallaa saati visko salamoita tai lähetä kulkutauteja riesaksemme. Jumlan tontti on pieni ja epäkonkreettinen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      89
      2411
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2157
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2028
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      168
      1521
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      449
      786
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      635
    Aihe