Kommunismi ja kapitalismi eivät ole toistensa vastakohtia.Ne ovat toistensa vieressä samassa ympyrässä, ja toinen johtaa helposti toiseen.
Neuvostoliiton jälkeen Venäjälle tuli kapitalistinen järjestelmä joittenkin mielestä Karl Marxin painajainen.
Kiina taas on pikkuhiljaa siirtymässä siihen.
NL:n luhistuminen oli luja isku kommunismille, mutta ei kuolettava ja nykyajan kapitalismi on kommunismille tekohengitystä.Kommunismi ei lännessä päässyt voittoon kahdesta syystä:
1.Ryhtyivät liian aikaisin väkivallan tekoihin.
2.Lännessä turvattiin ihmisten perustarpeet työ,ruoka yms.paremmin kuin niissä maissa joissa tuo vei voiton, tämä on parasta kommunismin vastaista taistelua.
Nuo kaksi ovat toisiaan ruokkivia asioita.
Ja sitten Usa.Onhan se kieltämättä paska maa.
Tosin ymmärrän kyllä että sillä on ihailijoita.
Koska Usa:n arvostelijoista löytyy huuhaa-porukkaa jotka menneinä vuosikymmeninä paasasivat Usa:n ydinaseet uhka maailmanrauhalle,Nl:n aseet rauhanaseita.
Jenkeistähän pidetään noin yleisesti ottaen ainoastaan tietyissä Itä-Euroopan maissa ja tämä ei johdu siitä että he puuttuivat Balkanin tapahtumiin vaan siitä että kommunistit Varsovan Liiton aikoihin sanoivat että Usa haisee.
Kommunismi,kapitalismi,Usa
0
218
Luetuimmat keskustelut
- 2011953
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,481146Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1701019- 81966
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56851- 69762
- 99752
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?73687- 23637
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.326631