Todistuksia Jeesuksesta

Ajanlasku on aloitettu Jeesuksesta. Jeesuksella on todistajia. Kirkot todistavat Jeesuksesta. Jeesuksen nimessä on tapettu ihmisiä. Jeesuksen nimessä tehdään paljon asioita. Tämä kaikki todistaa Jeesuksesta. Raamattu.
40419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Jeesuksesta todistaa Raamatun sana.
Lahkolaiset ovat toimineet Raamatun sanaa vastaan!

Äänestä
  • Tulipa mieleen, että ateistin pitäisi alkaa uskoa yhteen jumalalliseen messiaaseen nk. antikristuksen päivinä, ja alkaa harjoittaa kuvan kumartamista. Ja se, tekeekö hän sen aidosti, voidaan nähdä mikrosirun tms. avulla. Ellet ota sitä, olet ulkona, etkä ole osa järjestelmää. Todennäköisesti kameleontti narsistit pärjää, koska niille kelpaa mikä hyvänsä, kunhan saavat nuolla valtakunnan takamusta.

    "Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta... eikä milloinkaan enää tule."

    Äänestä

  • Myös hattivattien olemassaolosta on kirjalliset todisteet.

    Äänestä

Ajanlaskua ei todellakaan aloitettu Jeesuksista. Kalentereja on monia, mutta mikään niistä ei alkanut Jeesuksesta. Munkki Dionysius Exiguus esitti 500-luvulla ajatuksen, että kalenterivuodet rukattaisiin alkamaan Jeesuksen luullusta syntymähetkestä. Tämä käytäntö otettiin käyttöön kristillisessä Euroopassa joitakin vuosisatoja myöhemmin.

Äänestä
  • No selitä miks ajanlasku käy suht yksiin kiinalaisen kalenterin kanssa?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    No selitä miks ajanlasku käy suht yksiin kiinalaisen kalenterin kanssa?

    Jaahas, joku pilvi veikko heräsi

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    No selitä miks ajanlasku käy suht yksiin kiinalaisen kalenterin kanssa?

    Ja mitenköhän kiinalainen kalenteri käy mielestäsi yhteen meidän nykyisen kalenterin kanssa?

    Kiinalaisessa kalenterissa lohikäärmeen vuosi 4722 alkoi 10.2.2024.

    Äänestä

Jos perehtyy aiheeseen, niin Jeesuksen olemassa olosta ei löydy paljoakaan historiallista todistusaineistoja uskonnollisten tekstien ulkopuolelta. Esimerkiksi Johannes Kastajasta on paljon enemmän historiallisia todisteita kuin tuosta varsin tuntemattomasta kiertäneestä saarnamiehestä. Tarina kiertävästä saarnamiehestä joka villitsi kansaa ja teloitettiin Roomalaisten toimesta ei ole mitenkään outo ja yleisesti pidetäänkin todennäköisimpänä, että se perustuu oikeasti eläneeseen kiertävään saarnaajaan - tai on kokoelma useiden eri henkilöiden tekemisistä.

Muutama roomalainen historioitsija mainitsee ”Krestuksen” tai vapahtajan, mutta heilläkään ei ollut tietoa, että sellainen henkilö olisi koskaan elänyt tai tullut teloitetuksi. He lähinnä vain kertovat siitä, että oli olemassa paljon kristittyjä, jotka uskovat näin.

Äänestä
  • Raamattu ei ole satukirja, piste

    Äänestä

  • Ateistista huuhaata

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Raamattu ei ole satukirja, piste

    Ei ainakaan pelkästään. Raamatuss on kuitenkin paljon paikkaansa pitämättömiä uskonnollisia kertomuksia. Ei satukirja, mutta ei missään tapauksessa luonnontieteen oppikirja.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Raamattu ei ole satukirja, piste

    Raamattu on kokoelma kansansatuja, kirjeitä, runoja yms.

    Raamatun saduissa seikkailee mm. puhuva aasi ja puhuva käärme, joka houkutteli sadun ihmiset syömään taikahedelmää.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Raamattu ei ole satukirja, piste

    Miksi ei olisi, kysymysmerkki

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Ei ainakaan pelkästään. Raamatuss on kuitenkin paljon paikkaansa pitämättömiä uskonnollisia kertomuksia. Ei satukirja, mutta ei missään tapauksessa luonnontieteen oppikirja.

    Satukirjat on kirjoitettu luetteviksi satuina. Uskonnolliset kirjat eroavat saduista vain siinä, että ne on tarkoitettu todesta otettavaksi.

    Äänestä

Jeesus keksi aikoinaan rannekellon, jota ryhdyttiin valmistamaan Golgatan takomolla. Jeesus-Tissot myi hyvin, koska se toimi mainiosti: ei tuntia kauan heitellyt. Siksi kaikki luulevat, että ajanlasku aloitettiin vuonna jeesus, vaikka se oli keksitty jo vuonna mooses.

Äänestä
  • Ei se ensimmäinen kello ollut. Aatamilla oli jo kaksikivinen, joka tosin seisoi välillä.

    Äänestä

Tissot osoite Gol Gatan 36 Stockholm. Remakka remontti tarjous. Hae oma Tissot ennenkuin seinät kaatuvat.

Aloita ajanlasku Gol Gatan myymälästä.
No. Ajanlasku on todellakin alkanut monessa maassa juuri Jeesuksesta.

Jäätävän kova todiste.

Äänestä

Ask.ai.

Keinoäly pitää Jeesusta todellisena henkilönä. Valtava määrä aineistoa
skannataan hetkessä. Ihminen ei suoriudu.

Äänestä
  • Mitä merkitystä on sillä, että ajanlaskun alun tienoilla on saattanut elää Jeesus-niminen kylähullu? Siitä kerrotut tarinat ovat joka tapauksessa sepitteitä.

    Minulla ai ole suurtakaan luottamusta tekoälyn arviointikykyyn. Tekoäly ei osaa arvioida, joten ei todista vielä mitään se, että kertoo jotain. Vastaus on vain niin luotettava, kuin käytetty lähde.

    Äänestä

Minä juttelen Jeesuksen kanssa päivittäin. Hänellä on hyviä juttuja kerrottavanaan. Rististä ja muusta mukavasta. Naureskeli partaansa, kun häntä kidutettiin. Jumala ei nimittäin voi kärsiä eikä tuntea tuskaa. Jeesus on Jumala. Näin hän kertoi.

Äänestä
  • "Jumala ei nimittäin voi kärsiä eikä tuntea tuskaa"

    Missä noin kerrotaan?

    Äänestä

  • Just joo, kossua vedetään

    Äänestä

Ei näissä mistään Jeesuksesta todisteta. Todisteita on vain siitä, että on alkanut tällainen uskonto. Siihen aikaan oli paljon samantapaisia uskontoja. Sattumalta vain kristinusko valikoitui jatkoon.

Raamattu todistaa vain, että on ollut olemassa juutalainen uskonto ja sitten tuli mukaan kristinusko. Niiden sisällön todenperäisyydestä ei ole todisteita

Äänestä
  • Kristillisyys alkoi jo 6000 v sitten!

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kristillisyys alkoi jo 6000 v sitten!

    Miten kristillisyys on voinut alkaa ennen Kristusta? Mitähän juutalaiset tuohon sanoisi?

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Miten kristillisyys on voinut alkaa ennen Kristusta? Mitähän juutalaiset tuohon sanoisi?

    Syntiinlankeemuksen takia!

    Äänestä

Ehkä kyse on aikakausien mukaan kehittymisestä?

Leijonan aika (10.800 eKr. - 8600 eKr.)
Silloin jääkausi päättyi ja ilmasto alkoi lämmetä. "Lämpeneminen" = Aurinko (Leijona). Tänä aikana maailman kulttuurit palvoivat aurinkoa, Leijonan hallitsijaa. Auringon jumalia kunnioitettiin, ja kissojen palvonta (erityisesti leijonien) yleistyi myös.

Ravun aika (8600-6500 eaa.)
Tämä oli " suuren äidin " ja jumalattaren palvonnan aika. Tämän ajanjakson Äitijumalattaren hahmoja löytyy kaikkialta. Silloin matriarkaalinen kulttuuri oli huipussaan. Ihmiset aloittivat maatalouden ja maanviljelyn, mikä mahdollisti pysyvien kotien rakentamisen, kesyttämisen, ja asettumisen asumaan (koti ja perhe ovat ravun symboleja). Rapu on vesimerkki, ja tämän aikakauden toivat sisään useat myytit ja tarinat, kuten Nooan arkki tai Gilgamesh-eepos, kuvaavat.

Kaksosten aika (6500-4000 eaa.)
Alettiin kehittää älyä, samoin kuin kieliä ja kirjallista viestintää. Kaksosten aikakausi on myös silloin, kun ihmiset alkoivat liikkua ja käydä kauppaa. Sekä käsitöitä että ideoita oli heimojen ja eri kulttuurien välillä. Myyttien ja tarinoiden syntyminen "Kaksosista" (Aadam ja Eeva, Kain ja Abel tai Enki ja Enlil).
Eedenin puutarha on tiettävästi Gemini-ajan myytti. Kun Aadam ja Eeva maistivat "tiedon puun" hedelmää, he "tulivat tietoisiksi".

Härän aika (4000 eaa. - 2000 eaa.)
Raha ja pankki keksittiin. Rahasta ja varallisuudesta tuli keskeisiä kasvun ja vaurauden tekijöitä. Ihmiset paransivat maanviljelyä, mikä johti kaupunkien kehittymiseen ja vakiintuneeseen elämään. Monissa kulttuureissa voitiin tuolloin nähdä härkäpalvontaa, sekä luonnonhenkien ja hedelmällisyyden jumalattarien palvontaa.

Oinaan aika (2000 eaa. - 0 jKr.)
Oinaan ajalla alkoivat levitä rautakausi aseineen, sodankäynti ja merkittävä sotilaskulttuuri syntyi. Mytologiasta tuli sankarikeskeinen, kuvaten sankarisoturin voittavan tiensä kunniaan.
Tämän aikakauden historia on jättänyt myyttejä sankareista ja sotureista: Mooses, Hercules, Spartacus, Aleksanteri Suuri. Maskuliiniset jumalat haastoivat vakiintuneet feminiiniset jumalattaret, ja matriarkaatin tilalle tuli patriarkaatti.
Monoteistiset uskonnot (yksi tietoisuus (Jumala) vs. useita jumalia) alkoivat levitä (oinas on merkkien 1.). Yksi tärkeä Oinas-ajan arkkityyppi oli Mooses, joka tuomitsi "kultaisen vasikan" - härän symbolin palvonnan, mikä symbolisesti "julisti" Härkä-ajan lopun ja Oinas-ajan alkamisen. Jumalan karitsa, joka uhrattiin, oli Oinas-ajan symbolinen loppu, ja Kalojen aikakauden alku.

Kalojen aika ulottuu n. 0 - 2150
Kun Kalojen aikakausi ilmaantui, ihmiskunta ymmärsi, että egon kehitys (Oinaan aikakaudelta) ei ollut tarpeeksi; ja että ego on kanavoitava jonkin suuremman kautta. Kalojen aikakausi esitteli antautumisen, myötätunnon, ystävällisyyden, hyväntekeväisyyden, empatian ja uhrauksen käsitteet.
Oinas-ajan soturisankari-ihanne kehittyi transsendenttiseksi pyhimyksen ihanteeksi. Kalojen aika on ollut suurten maailmanuskontojen aikakausi: juutalaisuus, kristinusko, islam, hindulaisuus ja buddhalaisuus, ja kuten minkä tahansa astrologisen iän kohdalla, eläinten symboliikka on hämmästyttävän kirjaimellinen. Kristittyjen symboli on kala.
Kalojen aikakauden korkeampi tarkoitus on ymmärtää, että ero on vain illuusio, ja että meistä voi tulla 'kokonaisuus uudelleen', kun sovitamme yhteen egon ja sielun tai psyykemme YIN- ja YANG-osat.

Vesimiehen aika (n. 2150-4000)
Niin kauan kuin ego on erillään sielusta, meillä ei ole vapautta ja edistystä (Vesimiehen korkeampi ilmentymä), vaan sen sijaan meillä on jakautumista ja yritämme edelleen käyttää koneita (aseita, robotteja tai Internetiä) perustellaksemme tarinan toista puolta - joko "ego" tai "sielu".

Kuitenkin ennemmin tai myöhemmin, tämän "kosmisen taistelun" lopussa, kun sovitamme YIN:n ja YANGin, ja löydämme lopulta "uuden renessanssin" - tai Vesimiehen korkeimpien arvojen: humanitaarisuuden, tiedon voiton, järkeä, innovaatioita ja ihmisiä, jotka työskentelevät kohti suurempaa päämäärää.

Kun olemme siirtymässä Vesimiehen aikakauteen, opimme, että jokainen yksilö on tärkeä - ei amorfisena massana, jota on helppo ohjata (kalojen aikakausi). Jokainen meistä syntyy syystä, ja jokainen meistä voi tuoda oman panoksemme yhteiskunnan kehitykseen. Jokainen meistä voi tehdä maailmasta paremman paikan.
"Minä", otetaan käyttöön "Me" - jotta voimme luoda jotain paljon suurempaa kuin yksittäisten ponnistelujen summa. Mutta päästäksemme "meihin" meidän on tunnustettava jokaisen yksilölliset ominaisuudet.
Vesimies on demokraattinen merkki; ylhäältä alas -järjestelmät, jotka ovat hallinneet yhteiskuntaamme viime vuosituhansien aikana, lakkaavat toimimasta.

Äänestä
  • Koska alkoi hyttysten aika

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Koska alkoi hyttysten aika

    Sinun aikasi on jo alkanut, joska on joku ja jotkut, josta imeä verta...

    Äänestä

Soopaa.
Jeesuksen nimessä tahdotaan Jumalan tahtoa.
Se tahto löytyy Raamatusta.
Se on rakkaus!

Äänestä
  • Mistä tiedetään, mikä on Jumalan tahto? Ihmisten kirjoittamasta Raamatustako muka? Miksei Koraanista? Tai Veda-kirjoista?

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Mistä tiedetään, mikä on Jumalan tahto? Ihmisten kirjoittamasta Raamatustako muka? Miksei Koraanista? Tai Veda-kirjoista?

    Se tiedetään siitä mitä kulloinenkin hihu sattuu juuri sillä kertaa selostamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Mistä tiedetään, mikä on Jumalan tahto? Ihmisten kirjoittamasta Raamatustako muka? Miksei Koraanista? Tai Veda-kirjoista?

    Nimenomaan raamatusta

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Se tiedetään siitä mitä kulloinenkin hihu sattuu juuri sillä kertaa selostamaan.

    Selostetaan Raamatun sanaa, miksei se sinua kiinnosta?

    Äänestä

Juutalaiset eivät ainoastaan ​​odottaneet Suuren Kuninkaan, Viisaan Miehen ja Vapahtajan syntymää, vaan Platon ja Sokrates puhuivat myös Logoksesta ja Universaalista Viisaasta "vielä tulevasta". Konfutse puhui "pyhästä"; Sibylit, "universaalikuninkaasta"; kreikkalainen näytelmäkirjailija, pelastajasta ja lunastajasta, joka vapauttaa ihmisen "alkuperäisestä vanhimmasta kirouksesta".

Se, mikä erottaa Kristuksen kaikista ihmisistä, on se, että Häntä odotettiin ensin; jopa pakanat kaipasivat vapauttajaa eli lunastajaa. Pelkästään tämä tosiasia erottaa Hänet kaikista muista uskonnollisista johtajista.
- Fulton J. Sheen

Äänestä
  • Juuri näin, ennustettiin syntyväksi satoja vuosia ennen!

    Äänestä

Ja kuinka ollakaan, teisti kirjoittaa idioottimaista paskaa. Meidän ajanlaskumme alkaa vuodesta 1, vuotta 0 ei ole olemassa. Jeesus siis syntyi 1 vuotiaana?
Jos Raamatun tapahtumia verrataan oikeisiin historiallisiin tapahtumiin, niin Herodes kuoli vuonna -4, toisaalta Quiriniuksesta tuli käskynhaltija vuonna 7.

Äänestä
  • Ajanlaskumme alkaa 2000 v päästä!
    Faktaa on VT ja UT, millään muulla ei ole väliä!

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Ajanlaskumme alkaa 2000 v päästä!
    Faktaa on VT ja UT, millään muulla ei ole väliä!

    Teidän hihujen ajanlasku voi alkaa, mutta maapallohan satoja miljoonia vuosia vanha. Siinä on ollut pari jääkautta sinä aikana. Eläimistä on muuttunut monta kertaa eikä jumalalla tainnut olla näpit mukana siinä hommassa. Olikohan lepäilemässä? Jeesustakaan ei ollut, Jeesuksen kaltaisia maallikkosaarnaajia liikkui useitakin. Raamattu on pelkkä tarinaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Teidän hihujen ajanlasku voi alkaa, mutta maapallohan satoja miljoonia vuosia vanha. Siinä on ollut pari jääkautta sinä aikana. Eläimistä on muuttunut monta kertaa eikä jumalalla tainnut olla näpit mukana siinä hommassa. Olikohan lepäilemässä? Jeesustakaan ei ollut, Jeesuksen kaltaisia maallikkosaarnaajia liikkui useitakin. Raamattu on pelkkä tarinaa.

    Maapallon ikää arvioidaan 4.5 miljardia vuotta. Tehtävä on mahdoton ja epävarma.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ajanlasku on aloitettu Jeesuksesta. Jeesuksella on todistajia. Kirkot todistavat Jeesuksesta. Jeesuksen nimessä on tapettu ihmisiä. Jeesuksen nimessä tehdään paljon asioita. Tämä kaikki todistaa Jeesuksesta. Raamattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu