EK-Ylen juttu Venäjä-trolli Dotcomista, jättää kertomatta formula-jääkiekkoyhteydet

Anonyymi-ap

Suomalais-saksalainen miljonääri Kim Dotcom, on saanut palstatilaa EK-Ylessä, jutun Venäjä-trollaamiseksi EK-Ylen nimittämästä toiminnasta.

Jutussa nostatetaan kateuskorttia, kertomalla Dotcomin ökyelämästä, naisista, autoista ja uima-allas kartanoista ym, mutta jätetään kertomatta yhteydet ja kaveeraukset, suomalaislähtöisten formula- ja jääkiekko miljonäärien kanssa.

Jokainen uutisia seurannut muistaa, keitä tuon Venäjä-trolliksi mainitun nimen yhteydessä, on esitelty sen kavereina, siis suomalaislähtöisiä ökyrikkaita verovälttelijöitä, lähinnä formuloitten ja jääkiekon aloilta.

12

975

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienosti listasit itse nuo Ylen unohtamat. Hyvää työtä.

    • Anonyymi

      Lienee siellä muitakin, kuin nuo mainitut, suomalaislähtöisissä yhteyksissä, joku voisi kertoa tietojaan lisää.

    • Anonyymi

      EK-Ylen juttu muutenkin outo, kun siinä koetetaan tiivistää, koko Venäjä-trollaus, yhteen henkilöön, vaikka kukaan tuskin yksin, noista ökyrikkaistakaan, sellaista toimintaa harjoittaa. Luultavasti joku piti taas "uhrata", että saataisiin ne muut suojeltua ja jatkettua niiden ökyrikkaiden verovälttelijöitten, hyysäämistä ek-medioissa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mainitkaa keitä jääkiekko- ja formula verovälttelijöitä, on tuon Dotcomin kavereina. suomalaislähtöisiä siis ?

    • Anonyymi

      Tässä on se EK-Ylen juttu, jossa jätetään mainitsematta, ek-medioitten sivuilla, jatkuvasti pyörivien formula- ja jääkiekko verovälttelijöitten, yhteyksistä tuohon mr Dotcomiin.

      https://yle.fi/a/74-20073613

    • Anonyymi

      Ylen juttuhan on täysin todenmukainen.
      Kyseisellä "herralla" on muutenkin paljon selviteltävää virkavallan kanssa, kun hänet tavoitetaan.

      • Anonyymi

        Kim myös oli politiikassa ehdokkaana uudenzeelannin äänestyksessä- mutta ei tainnut pästä mukaan politiikaan edustamaan asti.

        www.kim.com

        Kim- il -Dotcom


    • Anonyymi

      On totuudenmukainen siltä osin, että ökyrikkaan verovälttelijän toimintatapoja, tuodaan julkisuuteen, mutta onko tarkoituskaan vaikuttaa ongelmiin, joita aiheuttavat verovälttelyllään, muutenhan tuotaisiin esille ongelman laajuutta, yhteyksiä ja nimiä Suomessa toimiviin verovälttelijä-ökyihin, eikä vain vilauteltaisi.

      https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html

      https://www.aljazeera.com/opinions/2024/1/2/it-is-time-to-tax-the-rich-and-their-foundations

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe