Suomalais-saksalainen miljonääri Kim Dotcom, on saanut palstatilaa EK-Ylessä, jutun Venäjä-trollaamiseksi EK-Ylen nimittämästä toiminnasta.
Jutussa nostatetaan kateuskorttia, kertomalla Dotcomin ökyelämästä, naisista, autoista ja uima-allas kartanoista ym, mutta jätetään kertomatta yhteydet ja kaveeraukset, suomalaislähtöisten formula- ja jääkiekko miljonäärien kanssa.
Jokainen uutisia seurannut muistaa, keitä tuon Venäjä-trolliksi mainitun nimen yhteydessä, on esitelty sen kavereina, siis suomalaislähtöisiä ökyrikkaita verovälttelijöitä, lähinnä formuloitten ja jääkiekon aloilta.
EK-Ylen juttu Venäjä-trolli Dotcomista, jättää kertomatta formula-jääkiekkoyhteydet
12
954
Vastaukset
- Anonyymi
Hienosti listasit itse nuo Ylen unohtamat. Hyvää työtä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitti.
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356Dotcomihan teki oikein Music-boksillaan eli jakoi musiikin tuotot melkein kokonaan muusikoille eikä levy-yhtiöille-
- siksi Hollywood-satanistien Viihdebisnes yritti tuhota hänet?
https://www.is.fi/digitoday/art-2000001764847.html
- Anonyymi
Lienee siellä muitakin, kuin nuo mainitut, suomalaislähtöisissä yhteyksissä, joku voisi kertoa tietojaan lisää.
- Anonyymi
EK-Ylen juttu muutenkin outo, kun siinä koetetaan tiivistää, koko Venäjä-trollaus, yhteen henkilöön, vaikka kukaan tuskin yksin, noista ökyrikkaistakaan, sellaista toimintaa harjoittaa. Luultavasti joku piti taas "uhrata", että saataisiin ne muut suojeltua ja jatkettua niiden ökyrikkaiden verovälttelijöitten, hyysäämistä ek-medioissa.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17833541/petoskokpersujen-piti-lakkauttaa-ek-yleisradio-ja-poistaa-jattirahoitus
Yksi PetosKokPersujen pitkäkestoisimmista ja isoimmista vaalilupauksista, edelleen lunastamatta. - Anonyymi
Mainitkaa keitä jääkiekko- ja formula verovälttelijöitä, on tuon Dotcomin kavereina. suomalaislähtöisiä siis ?
- Anonyymi
Tässä on se EK-Ylen juttu, jossa jätetään mainitsematta, ek-medioitten sivuilla, jatkuvasti pyörivien formula- ja jääkiekko verovälttelijöitten, yhteyksistä tuohon mr Dotcomiin.
https://yle.fi/a/74-20073613 - Anonyymi
Ylen juttuhan on täysin todenmukainen.
Kyseisellä "herralla" on muutenkin paljon selviteltävää virkavallan kanssa, kun hänet tavoitetaan.- Anonyymi
Kim myös oli politiikassa ehdokkaana uudenzeelannin äänestyksessä- mutta ei tainnut pästä mukaan politiikaan edustamaan asti.
www.kim.com
Kim- il -Dotcom
- Anonyymi
On totuudenmukainen siltä osin, että ökyrikkaan verovälttelijän toimintatapoja, tuodaan julkisuuteen, mutta onko tarkoituskaan vaikuttaa ongelmiin, joita aiheuttavat verovälttelyllään, muutenhan tuotaisiin esille ongelman laajuutta, yhteyksiä ja nimiä Suomessa toimiviin verovälttelijä-ökyihin, eikä vain vilauteltaisi.
https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2023/10/23/the-millionaires-calling-for-higher-taxes-i-m-rich-tax-me_6197148_19.html
https://www.aljazeera.com/opinions/2024/1/2/it-is-time-to-tax-the-rich-and-their-foundations - Anonyymi
Aika iisin näköinen kaveri, ei jotenkin uskottavaa, että olisi vastuussa, veroparatiisi-sote-psyykefirman, surkeasta tietoturvasta.
https://www.lemonde.fr/en/economy/article/2024/03/02/are-smartphones-doomed-to-disappear_6578451_19.html
https://www.aljazeera.com/opinions/2023/6/13/ai-must-not-become-a-driver-of-human-rights-abuses
Pörssirikollis-teknologiamonopolit on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmastovastuuseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 566025
- 575462
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1123897- 543802
- 143745
- 313176
- 592914
- 592806
- 672518
- 471930