Kauanko kestää, että luterilaisia on maassamme alle kymmenen tuhatta? Osaako joku laskea. Saavatko lapsemme nähdä sen autuaan ajan?
Kauanko kestää
Anonyymi-ap
20244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Riippuu Räsäsestä. Jos eroaa kirkosta, niin kirkko paisuu kuin pullataikina ja pitää ottaa vanhoja kirkkoja käyttöön tai rakentaa uusia.
Entä pappien ja piispojen vastuu?
Eheheheeheee 😂😍😂
Mitä siltä autuaalta rajalta odotat ja miksi?
Lisäystä - kun teillä on mielipiteitä, niin ajatteletteko ylipäätään, että miksi olette sitä mieltä kuin olette, että mihin mielipiteenne perustuu? Miksi, ette laita mielipiteen perustelua myös, kun sanotte sen?
Ihmisen elinikä on tuohon liian lyhyt. 3,6 milj. siitä on matkaa alle 10 000.
Kirkolla on lisäksi perinteinen asema eli laitalahkojen tasolle se ei valu koskaan mutta alle 50% saattaa kannatus tipahtaa sanotaan 25-50 vuoden kuluessa.
Nyt kirkon tekeillä oleva avioliitto käsityksen muuttaminen tulee tietenkin karkottamaan muutamia laitalahkolaisia mutta suurempi vaikutus tulee olemaan sillä että he liittyvät takaisin jotka ovat tuosta syystä kirkon jättäneet. Vaikka homoja ei tietenkään niin paljoa ole niin täytyy muistaa että heillä on perheet, suvut ja ystävät jotka ovat eronneet kirkon syrjinnän vuoksi ja kun kirkko korjaa asian, tulevat he iloiten takaisin.
Osa nuorista tulee myös palaamaan.
Ei tule!
Nyt tulee iso etoaalto jos homoja aletaan vihkiä virallisesti.
Ihan varmasti palaa osa nuorista. Nuoret arvostavat katu-uskottavuutta ja ovat suvaitsevaisin ryhmä.
Homouden takia eronneet eivät ole koskaan Jeesukseen uskoneet eivätkä palaa takaisin kirkon helmaan. Miksi ateistit liittyisivät kirkkoon, kun ovat siitä kerran eronneet?
Evlut kirkon jäsenmäärä tulee kasvamaan jatkossa kirkon uudistuksessa. Siitä on jo merkkejä varsinkin nuoria miehiä on tulossa..
Tämä on kirkolla pelkästään kannattava uudistus ihan jäsenmielessäkin . Lahkolaiset eivät saa aikaiseksi minkäänlaista eroaaltoa. Hyvinkin voi olla että tilanne kääntyy kirkon kannalta plusmerkkiseksi on päätös tulee.
Itse uskon myös noin. Suomalaiset ovat ihan kärkikastia mitä tulee suvaitsevaisuuteen, syrjimättömyyteen ja tasa-arvoon. Tuosta syystä kirkon uudistus saa ihmiset liikkeelle ja kirkko halutaan vähintään kannattaa sillä tekeehän kirkko todella paljon muutakin kuin jumalanpalveluksia . Riippuen paikkakunnasta toiminta saattaa olla todella vireää ja etenkin nuoret aikuiset etsivät yhteisöllisyyttä.
Evlut kirkolla ei ole mitään tarjottavaa mitä maailmalla ei olisi.
Suurin osa eronneista on ateisteja eivätkä he palaa kirkkoon sen jälkeen, kun homoja on pakko vihkiä avioliittoon tai pappi saa muuten potkut.
Minä erosin koska olen uskovainen, enkä koskaan palaa.
Hölynpöly jopa ateistit nostavat tuolle hattua että ihmisiä kohdellaan tasa-arvoisesti vaikka eivät itse uskonnollista menoista välitä.
Tuo on varmasti totta. Suurinta osaa ateisteja ei kiinnosta kirkko uskonnollisesta näkökulmasta koska uskonto ei ole heidän juttu mutta osa heistä on seurannut tätä avioliitto asiaa koska asia kiinnostaa syrjimättömyyden näkökulmasta. Palstalla esiintyvä eräs harhaluulo on se että ateistit varsinaisesti vastustaisivat kirkkoa tai ylipäätänsä uskonnollista toimintaa . Noin ei ole mutta toiminta pitää olla reilua. Tasa-arvoista ja eikä keltään saa huijata mitään.
Noin se varmaan on . Palstan aitolaiset viljelee täällä kaikkia hassuja luuloja. Homottajaksi nimittävät ihmisiä jotka kannattavat tasa-arvoa eivätkä tee eroa ihmisiin seksuaalisuuden perusteella vaikka todellisuudessa heitä voitaisiin kutsua enemminkin homottajaksi. Mistään muusta eivät juuri edes kirjoita.