Adventtikirkossa piiri pieni pyörii

Anonyymi-ap

Adventtikirkko on ollut melkoinen rahasampo erityisesti yhdelle sukupuulle. Moni muu suku on vain maksajan roolissa.

11

393

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpöhöpö.

    • Anonyymi

      Helmiset?

    • Anonyymi

      Aloittaja voisi nyt rauhoittua, on lasten nukkumaan menon aika.

    • Anonyymi

      Mistä lähtien normaali kuukausipalkka on rahasampo? Jos niin olisi, suurin osa suomalaisista omistaisi rahasammon. Aloitus on siis huuhaata.

    • Anonyymi

      Ameriikassa hyvin yleistä ja taalat vaihtaa omistajaa.🤠🤑

      • Anonyymi

        USA:ssa pastorit suorittavat vain bisnestä.
        Palkka ja mahdollisuus nousta yhteisön hierarkiassa ylöspäin, on sidottu siihen, kuinka pastori hoitaa klaanilleen ja itselleen lisää rahaa. Muu toiminta on pelkkää kulissia ja lillukan varsia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        USA:ssa pastorit suorittavat vain bisnestä.
        Palkka ja mahdollisuus nousta yhteisön hierarkiassa ylöspäin, on sidottu siihen, kuinka pastori hoitaa klaanilleen ja itselleen lisää rahaa. Muu toiminta on pelkkää kulissia ja lillukan varsia.

        Valheesi ei hetkauta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valheesi ei hetkauta.

        Entä Adventtikirkon valheet, eikö puntti yhtään tutise?


    • Anonyymi

      Ihan varmasti piiri pieni pyörii mutta että ihan yksi suku... olisiko hupimielessä tehty aloitus?

      • Anonyymi

        Suvut adventtikirkossa ovat juoksupoikia. Isompi käsi ohjaa adventtikirkon bisneksiä Suomessakin. Pastorit ovat myyntimiehiä ja heillä on selkeä tulosvastuu. Ellei pastori saa hankittua lahjakirjoja, testamentteja ja muuta rahan arvoista yhteisön piiriin kusetetuilta, niin pastori ei kauaa ole adventtikirkon palkkalistoilla.


    • Anonyymi

      "Ihan varmasti piiri pieni pyörii mutta että ihan yksi suku..."

      Saattaa hyvin olla, että on jopa kaksi tai kolmekin vallassa olevaa sukua, mutta sukurutsa sekoittaa hyvin niitä sukuja keskenään. Sukurutsan tuloksena syntyy luonnollisesti myös niitä vähemmän järjenlahjoilla siunattuja, jolloin kakki eivät sukuhaarasta kelpaa lahkon palkkaa nauttiviksi tai muuhunkaan tehtävään. Suvut on myös sekoitettu tarkoin keskenään, että saadaan niitä myyntimiehiä jatkossakin, jotka kauppaavat lahkoa ja sen jäsenyyttä 10% hintaan + uhrilahjat ja muut lahjat paitsi tietysti älynlahjat. Lahkon jäsenistä enemmistö on kuitenkin sitä rahvasta, jotka eivät voi koulutuksellaan paljoa paukuttaa henkseleitään. Heille jää sitten vain vastuu rahoittaa toimintaa ja toimia ilmaisina talkootyöläisinä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2930
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      571
      1839
    3. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      344
      1464
    4. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      86
      1447
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      963
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      68
      855
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      40
      777
    8. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      40
      768
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      714
    10. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      704
    Aihe