Ehdotan seuraavaa lakialoitetta:
"Jokainen, joka julkisesti valehtelee evoluutiosta tai evoluutioteoriasta, tuomitaan 10 vuodeksi vankilaan.
Arvaan kyllä, että uskovilla alkaisi kova kitinä, mutta eihän tässä ole mitään uskonnonvapauden vastaista. Kaikki saavat vapaasti uskoa jumalaansa tai olla uskomatta.
Uskonnon varjolla evoluutiosta tai evoluutioteoriasta valehtelu vain kiellettäisiin. Tässä ei olisi mitään ongelmaa, ei ainakaan pitäisi olla, koska evoluutio tai evoluutioteoria eivät ole uskontoa. Jos ne aiheuttavat sen, että joku niiden takia luopuu uskostaan, on heidän oma ongelmansa. Suurimmalle osasta Jumalaan uskovista ne eivät ole olleet mikään ongelma.
"Jokainen, joka julkisesti valehtelee evoluutiosta tai evoluutioteoriasta, tuomitaan 10 vuodeksi vankilaan.
Arvaan kyllä, että uskovilla alkaisi kova kitinä, mutta eihän tässä ole mitään uskonnonvapauden vastaista. Kaikki saavat vapaasti uskoa jumalaansa tai olla uskomatta.
Uskonnon varjolla evoluutiosta tai evoluutioteoriasta valehtelu vain kiellettäisiin. Tässä ei olisi mitään ongelmaa, ei ainakaan pitäisi olla, koska evoluutio tai evoluutioteoria eivät ole uskontoa. Jos ne aiheuttavat sen, että joku niiden takia luopuu uskostaan, on heidän oma ongelmansa. Suurimmalle osasta Jumalaan uskovista ne eivät ole olleet mikään ongelma.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Siinähän häveisi samalla kaikkki hupi näiltäkin palstoilta :D
Osa hupista siinä varmaan menisi, mutta jäisihän uskovaisille vielä alkuräjähdyksestä valehtelu...
Ateisteja odottaa itku ja hammasten kiristys, loppu on todella lähellä!
Loppu on ollut ennenkin lähellä!
https://www.ilmatar.net/~np/misc/maailmanloppu-arkisto7.html
Eikä odota... :)
Älä puhu typeriä...
Ja tuo loppukin on ollut lähellä vaikka kuinka monta kertaa.
Loppu tulee vasta muutaman miljardin päästä enkä ole itse sitä näkemässä.
Ihmiskunta on silloin ehkä jo kuollut sukupuuttoon. Jos ei ole, on ehkä muuttanut avaruuteen, toiselle planeetalle tai avaruuskaupunkeihin...
Minä puhunkin Jumalan ajasta!
Huh, huh, mitä harhaa!
Tulihan se vedenpaisumuskin, josta NOAN varoitti ihmisiä etukäteen satoja vuosia ennen!
Ateistit saavat kokea loppunsa ja siitäkin on varoitettu myös satoja vuosia!
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Evoluutioteoria on kuten nimikin sanoo teoria ei ongelmaton fakta. Kyseiseen teoriaan sisältyy myös monia osia, joten voidaan kieltää esim. teoriaan sisältyvät väitteet evoluution mekanismeista kieltämättä itse evoluutiota, kuten esim. älykkään suunnittelun teorian piirissä osaltaan tehdään.
Joka tapauksessa vain pimeissä diktatuureissa ihmisiä tuomitaan vankilaan, koska eivät usko johonkin teoriaan. Aloittaja tekee siis selväksi, että jopa tieteen nimissä
voidaan pyrkiä fasismin tapaisiin järjestelmiin, ja yliopistoissa onkin esim. evoluutioteorian puitteissa tällaiseen enemmän ja vähemmän päädytty. Kritiikki on kiellettyä ja kriitikot pyritään vaientamaan ja heittämään ulos.
"kuten esim. älykkään suunnittelun teorian piirissä osaltaan tehdään. "
Mistä löytää mitä tämä teoria pitää sisällään?
Ei tietysti mistään, koska sellaista ei ole olemassakaan. Edes hypoteesia he eivät ole saaneet aikaiseksi.
Johan tuo kertoi itse ettei tiedä mitä tieteellinen teoria edes tarkoittaa ihan lähtökohtana.
Evoluutio on havaittu luonnonilmiö ja fakta. Evoluutioteoria kuvaa ja selittää evoluutiota.
Ja teoria on tiedon korkein aste!
Älykkään suunnittelun "teoria" ei ole teoria, eihän sille ole edes todellista sisältöä.
Ei evoluutioon tai evoluutioteoriaan uskomattomuutta kiellettäisi, vaan niistä valehtelemista. Eikä evoluutioteorian kritisoimista. Kyllä evoluutioteoriaa saa ja pitääkin kritisoida, mutta se pitää tehdä "tieteellisesti" eikä valehtelemalla uskonnollisista syistä.
Todellisuudesta ei ole mahdollista saada tieteellistä teoriaa luotettavampaa kuvaa. Evoluutioteoria on täysin ongelmaton. Ongelmaa se tuottaa ainoastaan äkyräkreationisteille, joiden pronssikautiseen maailmankuvaan se ei sovi. Älykäs suunnittelu on luomisuskoa toisella nimellä, täyttä huuhaata, mistä ei ole mahdollista kehittää edes teoriaa. Ymmärtänet, että kun herra Piipoo huutaa lastenlorussa hiihoo ja taikoo kaikenlaista, se ei selitä mitään. Jos sitten sanot, että jumala loi, miten se selittäisi yhtään enempää? Samanlaista sanahelinää molemmat!
Mistä tiedät, ettei avaus ollut trollausta ja vaikka kreationistin tekemä? Demokratiaan kuuluu oikeus olla väärässä. Kritiikkiä saa ja kuuluu esittää, mutta perusteeton kritiikki on pelkkää denialismia. Miksi kreationistien esittämä evoluutiokritiikki ei onnistu ilman suoranaista valehtelua?
10 v......
Siitä pitäisi viedä suljetulle loppuiäksi!
Höpö höpö.
Näennäistieteitä on jo rajoitettu EU tasolla ja se riittää.
Eikä noita evoluution kieltäjiä ota tosissaan kukaan jolla on yleissivistys kunnossa. Lähinnä he tekevät omasta uskonnostaan naurettavan.
Evoluutio on huuhaata. piste!
Uskotella saa!!!!
Ehdotan lakialoitetta.
Anonyymi-ap poltetaan roviolla.
😄😄😄😄😄
Ja mikä olisi rikos?