Tarvitaanko eläkeuudistus

jotta nuorempi ikäluokka saisi eläkkeensä? Eikö rahastointi ole riittävää? https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010307065.html
3110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei tarvita. Vanha, suurin ikäluokka on menossa hautaan, joten jakovaraa jää nuorisolle yllin kyllin. Ensin suurina perintöinä ja sitten tyydyttävänä eläkkeenä. Katso tilastoja minkä ikäisiä ovat suurin kuluyhmä nyt, joten alamäki on jo alkanut. Ongelmaksi tulee pystytäänkö pitämään riittävät palvelut vähenevälle väestölle.

Äänestä

- Valtiovarainministeriön ylijohtaja Mikko Spolander on sanonut, että Suomeen tarvitaan eläkeuudistusta, jos halutaan, että nykyiset nuoretkin saavat aikanaan kunnon eläkkeen maksujensa vastineeksi.

Taitaa tuo tietää.

Äänestä

Eläkekarttumaa pitää suurentaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jotta nuorempi ikäluokka saisi eläkkeensä? Eikö rahastointi ole riittävää? https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010307065.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu