Sosiaalivirkamiehen kehäpäätelmä

Lapsi ei voi huonosti. Sinä voit huonosti, koska sinä olet rasisti ja sinua ahdistaa omat ennakkoluulosi. Ei lapsi voi huonosti siksi, että hän on lapsi, siksi että huostaanotto on lapsen etu tai siksi, että lasta pitää suojella. Eikä lastensuojelu puhu totta siksi, että se toimii hyvinvointialalla. Ja sitä ei täydy todistaa pysäyttämällä virkavaltaa vaan vain kertomalla mitä me todella teimme ja mitä sosiaalityöntekijä valehtelee siitä.

15

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hojo hojo 🥸

    • Anonyymi

      Eikö lapsella todettu jonkinasteista kehitysviivästymää ja sijoitettiin erityislasten pienryhmään kuntoutumaan?

    • Anonyymi

      Aloittajalle naurahdan. Sitten paikalta poistun ja oven kiinni pamautan.

    • Anonyymi

      Tilannehan on suorastaan toivoton.

      • Anonyymi

        Haha! Ei toivoakaan että Toivo palaisi näin toivottomassa tilanteessa. Saahan sitä silti toivoa Toivoa toivottomuuteen.


    • Anonyymi

      Näköjään moderaatio poistelee kokemusasiantuntijoiden viestejä.

      Kirjoitan lyhyemmin. Väsyin sossusotaan ja jätin lapseni.

    • Anonyymi

      "Sosiaalivirkamies" on useimmiten oikeassa.🥱

      • Anonyymi

        Ainakin omasta mielestään ;)

        Oikeuskäytäntö menee about silleen, että jos lapsi kuolee ja asia tulee julkisuuteen, sossu voi saada nimellisen tuomion. Tätä tapahtuu todella harvoin. Elävällä lapsella ei ole käytännössä oikeuksia sossuja vastaan.

        Muutamaan vuoteen lapsi saadaan sitten käännytettyä tekemään ihan mitä vaan, vaikka itsemurhapommittajaksi. Ja kuka olikaan aina oikeassa ;)


    • Anonyymi

      Soliaalityöntekijä tekee päätöksen mukaisesti suorittaa huostaanotto nopeasti sijoituspaikka valmiiksi katsottuna

    • Anonyymi

      Lapset ovat kauppatavaraa tuottaa sijoituspaikkaan €€

      • Anonyymi

        Joo ja kun maalittaa vähillä liikkeillä jonkun randomin huostaan, niin voi sitten esitellä, että katos mää teen töitä ja oli rankkaa ;)


    • Anonyymi

      No kerrompa elävän esimerkin siitä miten sossut toimivat. Kukaan varmasti taaskaan tehnyt virhettä, lapsi oli vaan heikko ;)

      Lapsi painostetaan sossulaan. Muutamaan kuukauteen hankkivat potkut opiskelupaikasta. Näytön taso oli käsittääkseni sellainen, että se ei ole oikeudessa riittävä näyttö. Potkut opiskepaikasta tuli silti. Uhkailivat ensin ja toteuttivat uhkauksensa.

      Siitä sitten kiireelliseen sijoitukseen. Kiireellinen sijoitus sovittiin viikkoja etukäteen, koska optimoitiin perhekodin käyttöastetta. Käsittääkseni perhekoti on vain akuuttiin vaaraan ja viikkoja etukäteen sovittu pois sulkee akuutin vaaran. Eli käsittääkseni lain vastainenen kiireellinen sijoitus.

      Lapsi joutui tuolla retkellä hyvin todennäköisesti rikoksen kohteeksi. Tekijäkin selvillä. Käsittääkseni eväkään ei liikkunut asian edistämiseksi. Ainoastaan taas käsittääkseni suunniteltiin lapselle lain vastaisia rajoitustoimia.

      Sitten semmosia kuriositeetteja. Kyse ei ole todellakaan sossujen resurssien puutteesta. Sossu ei juurikaan tapaa lasta. Kukaan ei juurikaan kuuntele lasta, lastensuojelulaki määrittää että lasta pitäisi kuunnella..

      Organisaatiot ilman valvontaa alkavat aina elämään omaa elämää..

    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      🍒 K­­u­­u­­m­a­­­t­­ ­t­­­y­t­­ö­t­ ­o­­d­­o­t­­­t­­­a­v­­­­­a­­t­­ ­s­­i­­n­u­­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18325454

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      164
      2579
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe