Taas syyllinen itämeren saastumiseen on kaukana itämerestä

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6d767700-a448-447b-9f07-61e583ff91e6
"Suomen edustalla on tapahtumassa pahaenteinen ilmiö
Luontokato on pahentunut. Tuoreessa raportissa esitetään ratkaisuja tilanteen korjaamiseksi.
Ylivoimaisesti suurin syy luontokadolle Itämeressä ja Suomen rannikkovesissä on rehevöityminen.
Itämeren tilanteen paranemiseksi luontopaneeli esittää yhtenä ratkaisukeinona rehevöitymisen pysäyttämistä. Tämä vaatisi Itämereen valuvan ravinnekuormituksen saamista kuriin.
Ratkaisuna esimerkiksi maa- ja metsätalouden tuet tulisi kytkeä ympäristön tilaa parantaviin toimenpiteisiin. Itämerta voitaisiin myös suojella paremmin metsä- ja vesilakia muuttamalla."

Juu, taas itämeren reheväitymisestä syytetään 500km päässä itämerestä keskellä metsää asuvaa mummoa, että mummon jätevedet valuvat itämereen ja metsänomistajaa, jonka metsästä valuu ravinteita itämereen, vaikkei metsää edes lannoiteta, vaan sen on metsänomistaja vaikkapa suojellut omatoimisesti.
Ei missään tapauksessa syytetä itämeren rehevöitymisestä venäjää, joka laksee jätevedet suoraan itämereen tai itämerellä seilaavia laivoja, jotka laksevat jätevetensä suoraan itämereen.
Nöistä hiiskutaan, eikä missään tapauksessa syyllistetä, kuten kaukana itämerestä asuvaa mummoa, joka on syyllinen itämeren rehevöitymiseen.

https://yle.fi/a/74-20041851
"Laivojen sääntöhelpotus Itämerellä kääntyi vastoin tarkoitustaan – mereen lasketaan paljon hyvin haitallisia päästöjä
Suomi, Ruotsi ja muut EU maat yrittävät rajoittaa tai kieltää polttoaineiden pesusta syntyviä haitallisia raskasmetalli- ja muita päästöjä.
Itämerellä liikennöi satoja laivoja, joiden jätevedet ovat vakava uhka meren tilalle.
Laivojen on puhdistettava Itämerellä piipuista tulevia päästöjä. Päästöjen pesuun käytetään merivettä, jota ei tutkijoiden mukaan pitäisi tyhjentää takaisin mereen.
EU-hankkeessa on vahvistettu, että pesuvesien haitta-aineet ovat erittäin haitallisia merieliöille. Aineiden vaikutuksista Itämeren ravintoketjuissa ja ihmisille ravintoketjujen päässä tiedetään vielä vähän."

Laivaliikenne on suurin saastuttaja itämerellä, mutta sen saastuttamiseen ei haluta puuttua, koska kysessä on laivaliikenteen tuoma raha ja sen varjolla saa saastuttaa itämerta.

2

291

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurin syyllinen on rakit!

      "Ylivoimaisesti suurin syy luontokadolle Itämeressä ja Suomen rannikkovesissä on rehevöityminen.

      Itämeren tilanteen paranemiseksi luontopaneeli esittää yhtenä ratkaisukeinona rehevöitymisen pysäyttämistä. Tämä vaatisi Itämereen valuvan ravinnekuormituksen saamista kuriin."
      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6d767700-a448-447b-9f07-61e583ff91e6

      Hesassa arviolta 300 000 rakkia, keskimäärin yksi rakki sontii n. 600g paskaa ja saman verran kusta päivässä. 300 000 rakkia kusee päivässä 180 000 litraa, vuodessa 66 miljoonaa litraa ja sontaa lähes saman verran, vain pienen osan keräävät. Lähes kaikki päätyy sadevesiviemäreitä pitkin Itämereen.

    • Anonyymi

      Puola ja Venäjä laskevat kaikki paskansa Itämereen.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      313
      1241
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      95
      979
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      19
      656
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      4
      594
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    Aihe