goog myöntää nyt olevansa sodassa

oog haluaa hyökätä jo nyt sotaa laajentaen johonkin ydinaseettomaan naapurimaahansa.
9249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

progay suomeen varmaan hyökkää seuraavaksi kun tukholman profetia on nähty ja on niitä muutama muukin nähnyt venäjän hyökkäyksen progay suomeen

Äänestä

jotkut pitävät hyvänä puolustuskeinona olla ydinaseettomana ku venäjällä on ydinaseet.

jos natomaat hommais kaikki ydinaseet niin venäjä jättäis naton rauhaan, koska venäjä saisi osansa ydinpommeista niin että se pommitettaisiin köyhyyteeen vuosikymmeniksi. asuinkelvottomaksikin monilta alueiltaan.

venäjä hyökkää pian Suomeen tai Puolaan siksi kun näillä mailla ei ole ydinaseita ja Ukrainassa on jumitilanne, mutta venäjällä on paljon helposti ohjailtavia putinpelkoisia puoliorjaihmisiä.

Äänestä
  • Höpsön pöpsön. Natolla on riittävästi ydinaseita Euroopassa. Ydinaseita ei tarvitse sijoittaa joka maahan, kaikki Naton 32 valtiota ovat silti ydinasesuojan alla. Venäjä tietää tämän, eikä aloita sotaa Naton kanssa. Venäjä uhkuu ja puhkuu, koska se pelkää.

    Äänestä

  • Kaikkea ei pidä ottaa kirjaimellisesti. 🙄 Ukrainan aseistaminen tekee meistä Venäjän laittoman hyökkäyksen vastustajan, mutta se EI TEE meistä sodan osapuolia. Nato ei ole lähettänyt sotilaita Ukrainaan, emmekä me osallistu muutenkaan sotatoimiin. Venäjä ei myöskään halua sotaa 32 valtion Naton kanssa. Sillä on vaikeuksia pärjätä Ukrainassakin. Erilaista kiusaa se voi tehdä, mutta se ei täytä sodan määritelmää. Putin puhuu omille kansalaisilleen, joille voi kertoa mitä tahansa satuja. Mutta useimmat eivät niihin usko Venäjälläkään.

    Äänestä

Suomi ei ehdi enää hommaamaan ydinaseita puolustaakseen itseään ennen kuin sota näkyy täällä ja sotaa käyvään maahan ydinaseen kuljetus lienee vaikeaa.

Nyt sitten katsotaan miehittääkö venäjä Suomen kuten Tukholman profetia ennusteli. Jos menee rajaviiva silleen kuin profetoitiin niin se on ihmeellistä. Jumalan suuruuden toteennäyttöä.

Äänestä
  • Voi sinnuu... Suomi on tälläkin hetkellä Naton ydinaseiden suojassa. Ydinaseet ovat helposti liikuteltavia ohjuksiin liitettäviä ydinkärkiä. Ydinohjus voidaan myös laukaista Keski-Euroopasta Moskovaan, jos niin halutaan. Ei niitä Suomeen tarvitse tuoda.

    Äänestä

Linkin uudessa laulussa viimeinen säkeistö:
"Taivaassa on aina rauhaisaa, ei sotaa kuolemaa, ei sairauttakaan..."
Kuuntele koko laulu:
https://youtu.be/q5XKYSIbpSM

Äänestä
  • Sisäinen rauha on mahdollista säilyttää myös maailman melskeissä.

    "Rauhan minä jätän teille: minun rauhani — sen minä annan teille. En minä anna teille, niin kuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö." (Jeesus)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

oog haluaa hyökätä jo nyt sotaa laajentaen johonkin ydinaseettomaan naapurimaahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu