Diktatuuri ei voi sietää demokraattista hyvinvointivaltiota naapurissaan

Siitä oli kysymys Neuvostoliiton romahduksessa. Elintasokuilu kasvoi liian suureksi kommunistisen idän ja kapitalistisen lännen välillä. Tieto lännen oloista kulki itään, vaikka kaikki tehtiin tiedonkulun estämiseksi.

Siitä on kysymys myös Ukrainan sodassa. Putin pelkää saman toistuvan. Ukrainasta ei saa tulla hyvinvoivaa länsimaata. Tieto kulkisi sukulaiskansojen välillä hallitsemattomasti.

Tämän perusteella voimme luetella ne maat, jotka ovat vaarassa joutua Venäjän hyökkäyksen kohteeksi. Niitä ovat kaikki, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa ja joilla on vapaa länsimainen yhteiskunta.

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se valitettavasti on.

    • Anonyymi

      Hieno ja vapaa demokradia. www.youtube.com/watch?v=-vc6CHRrtH8

      Ei voi muuta kuin ihailla........ kaikilla menee hienosti

    • Putin puhuu "uudesta maailmanjärjestyksestä" kertomatta, mitä se tarkoittaa.

      Tilanteen huomioon ottaen se tarkoittaa juuri diktatuurien esiinmarssia maailmassa.

      Demokratia on tehoton hallintomuoto. Se on nähty demokraattisen maailman yrittäessä vastata Putinin aggressioon. Kaikki on tapahtunut kovin hitaasti.

      Diktatuuri on tehokkaampi. Yksi mies tekee päätökset nopeasti. Päätökset ovat häikäilemättömämpiä ja suoraviivaisempia kuin mihin demokratiat pystyvät.

      Pitemmällä tähtäimellä kansan hyvinvointi on kuitenkin kehittynyt paremmin demokratioissa.

      Se juuri Putinia kaivertaa.

    • Anonyymi

      Venäjän fasismidiktatuuri ei siedä demokratiaa naapureissaan, koska demokratia muualla alleviivaa Vladimir Putinin fasistista diktatuuria.

    • Anonyymi

      Asia näyttää olevan niin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      70
      7861
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7414
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      185
      7006
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      63
      6826
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      54
      5829
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      77
      5753
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      102
      5495
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3205
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      916
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      915
    Aihe