Liika korkeakoulutettuja

Jos harvemmat pääsisi yliopistoon
Opetus olisi laadukkaampaa per opiskelija ja appilas aines olisi korkea tasoisempaa
Niin silloin ne pääsisi töihinkin paremmin
196
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin totta, erityisesti nämä yhteiskunnalliset aineet joita poliitikot pääsääntöisesti ovat opiskelleet olisi syytä käydä aloituspaikat tiheällä kammalla läpi.
Ainakin näyttöjen perusteella sieltä valmistuu todella tietämätöntä ja ammattitaidotonta maisteria puolueita palvelemaan. Oppivat parhaiten iskulauseen "maisteria ei jätetä" näin ainakin pääteltävissä omien ja kavereiden eduista huolehtimisen perusteella.
Jos näitä valmistuisi vähemmän , aines voisi olla parempaa ja myös erilaiset wokecancelfeminismi ym. Ideologiat jäisivät vähemmälle ja oikeat hyvinvointiin, toimeentuloon ja elämiseen vaikuttavat asiat tulisivat paremmin esille.
Ja mikä tärkeintä ei olisi tarvetta keksiä hallinnollisia virkoja joissa liitteenä, päällikkö,johtaja, erityisasiantuntija jne. Turhakemaisterit näyttävät olevan erityisesti persoja näille titteleille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos harvemmat pääsisi yliopistoon
Opetus olisi laadukkaampaa per opiskelija ja appilas aines olisi korkea tasoisempaa
Niin silloin ne pääsisi töihinkin paremmin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu