että SAK haluaa neuvotella

Ihanko aikuisten oikeasti joku luuli, että SAK haluaa neuvotella?
Nyt totuus valkeni jo Orpollekin... SAK tärkein tavoite on toimia SDP;n apurina ja saada hallitus nurin... Joskin, vaikka tulisi uudet vaalit, Kokoomus voittaisi ja Persut olisi 2. keskusta 3. demarit 4., joten hallituskokoonpano pysyisi suunnilleen samana... koska rasisti demarit eivät lähtisi kuin sisarpuolueidensa kanssa hallitukseen ja 20% kannatus ei pohjaksi riitä
15202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Roskajoukkoa tämä sak. Se on nähty. Ei mitään neuvotteluita eikä huomiota muuta kun tuomarilta kun määrää rangaistuksen.

Äänestä
  • Sak on Ovela.
    Heillä on Ylessä omat luottotoimittajat, jotka hyväksyvät haastatteluissa Elorannan keskeneräiset, jopa valheelliset, väittämät. Näin muokataan katsojien mielikuvia lakko myönteiseksi.

    SAK ei halua neuvotella ja sak:lla on varallisuutensa myötä vahva turnauskestävyys.
    Aitoa halua toimia Suomen puolesta ei ole.

    Äänestä

Epäilen vaalien lopputulosta 🤣

Äänestä
  • Minustakin SDP sai liikaa.

    Äänestä

Ainakin Persepuolue tippuisi ensi vaaleissa.Heikoilla vois olla kypäräpuoluekin

Äänestä

Historia tukee neuvotteluhalukkuutta. Ennen Orpon hallitusta työmarkkina-asiat on aina neuvoteltu ja yhtenä neuvottelijana on ollut SAK.

Äänestä
  • "...yhtenä neuvottelijana on ollut SAK"

    Senpä vuoksi meillä ei ole saatu aikaan uudistuksia työmarkkinoilla, ja olemme jääneet jälkeen kilpailijamaista joissa tarvittavat reformit on tehty.

    SAK on ollut ja on edelleen kaiken kehityksen ja kilpailukyvyn ylläpidon jarru, siksi sen paikka ei ole päättäjien joukossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    "...yhtenä neuvottelijana on ollut SAK"

    Senpä vuoksi meillä ei ole saatu aikaan uudistuksia työmarkkinoilla, ja olemme jääneet jälkeen kilpailijamaista joissa tarvittavat reformit on tehty.

    SAK on ollut ja on edelleen kaiken kehityksen ja kilpailukyvyn ylläpidon jarru, siksi sen paikka ei ole päättäjien joukossa.

    Kiva jos perustelet miten SAK jarruna sun kehityksessä ja kilpailukyvyssä?

    Onko kilpailykyvyn ylläpito sitä että palkansaajan puolta ei pidetä, sopimuksia ei vahdita ja oikeuksia ei vaadita?

    Miten muuten duunari sopii työnantajan kanssa työehdot ?

    Paikallinen sopiminen on Lapun seudun kaltaisilla paikkakunnilla työnantajilla täysin totta ja siellä perälauta vuotaa!
    Ja se vuotaa työntekijän taskusta
    kun ei olla ammattiliitosta kiinnostuneita niin työnantaja maksaa mitä sattuu ja kun lauantaista on "sovittu " ettei ylityöstä maksella.

    Äänestä

Mutta persutrolli, mites tää liittyy palstan aiheeseen?

Äänestä
  • Siten että kuka maksaa Mariinin ja Saarikon jätti velat.

    Velan ottanut sukupolvi vai meidän lapsemme.

    Nyt bailataan!! Kyllä lapset maksaa!!

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Siten että kuka maksaa Mariinin ja Saarikon jätti velat.

    Velan ottanut sukupolvi vai meidän lapsemme.

    Nyt bailataan!! Kyllä lapset maksaa!!

    Mitkä ihmeen jättivelat kun Orpo-Purra ottavat lisävelkaa enemmän vaalikaudella?
    Normioloissa vuonna 2021 lainatarve oli 3 miljardia euroa Marin järkihallituksella, vastaavasti nyt normioloissa nykyhallitus kihautti 15 miljardia euroa velkaa lisää vuodessa!
    Toki helmikuussa oli yksi ylimääräinen päivä kun karkausvuosi, mutta ei se oikein riitä selitykseksi!

    Äänestä

Elorantaa ja Aaltoa ei enää paljoa näy, mutta valjastivat nyt Pron miehen antamaan lausuntoa. Kotkan Hietasen satamassa satamatyönjohtajana toimiva Heikki Helynen ei usko, että Suomi menettää investointeja poliittisten lakkojen takia!!!
Eihän se ole mikään uskon asia, vaan totisinta totta. Oma työpaikka lähtisi alta, jos ei olisi samaa mieltä ay-liittojen kanssa. Erittäin uskottavaa ja tyhmää jorinaa. Ay-pomot ovat kuin Putin puheissaan, kun halutaan saada oikeutus omaan toimintaan. Eihän nyt lakot mitään maksa muille kuin työntekijöille, kun jäävät ilman palkkojaan.
Hallitus se kaivaa verta nenästään ja niin duunareilla on oikeus kostaa työnantajille. Tämä on kuin suoraan Putinin käsikirjasta.
Isot miehet ja vielä viitsivät koheltaa kuin pienet pojat hiekkalaatikossa! Puuttuu vielä huuto: "Mä kerron äidille, ku haukut mua!"

Äänestä

Mistä silloin neuvotellaan kun hallitus ilmoittaa etukäteen, että mitään ei muuteta jo päätetyistä?
Pelkästään vientivetoinen palkkamalli tarkoittaisi sitä, etteivät esim. opettajat ja hoitajat pystyisi itse määrittään omia palkankorotuksiaan.
Asia jonka kuitenkin Suomen perustuslaki turvaa työntekijöille ja siksi sitä on vaikea kirjata lakiin.

Nyt sitten hallitus edellyttää, että ammattiliitot tekisivät siitä keskenään sopimuksen!
On siinä härsikys huipussaan hallituksella.
Sama jos ihminen joutuisi itse ostaan rautakaupasta köyden jolla hänet sitten hirtetään!

Äänestä
  • Hävettää että opettajat juurikin joita tunnet valittavat ääneen aina palkoistaan sekä työmäärästään mutta ollaanko rivissä vastustamassa hallituksen toimia , ei kun siis palkkatyöl äiset joihin luen opettajat ovat jostain syystä äänestäneet kokoomusta ja populistejä siis oikeistopuolueita ja siitä nautitaan sitten.

    Äänestä

Orpolle on valjennut vain ja ainoastaan yksi(1) totuus ja se on ay-liikkeen vastustaminen. Sillä politiikallahan tätä maata rakennetaankin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihanko aikuisten oikeasti joku luuli, että SAK haluaa neuvotella?
Nyt totuus valkeni jo Orpollekin... SAK tärkein tavoite on toimia SDP;n apurina ja saada hallitus nurin... Joskin, vaikka tulisi uudet vaalit, Kokoomus voittaisi ja Persut olisi 2. keskusta 3. demarit 4., joten hallituskokoonpano pysyisi suunnilleen samana... koska rasisti demarit eivät lähtisi kuin sisarpuolueidensa kanssa hallitukseen ja 20% kannatus ei pohjaksi riitä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu