Propagandatapaus: "Venäjä sivuutti USAn varoitukset"

Anonyymi-ap

Oikein hyvä esimerkki länsipropagandasta. Tuolla "varoituksella" viitataan USAn 7.3. lähetystönsä henkilökunnalle antamaan lyhyeen varoitukseen terroristi-iskuista seuraavan 48 tunnin aikana. Varoitus, joka ilmeisestikin liittyi puhtaasti siihen, että Venäjä samana päivänä esti terrori-iskun Moskovassa.

https://www.nbcnews.com/news/us-news/us-warns-imminent-moscow-attack-extremists-urges-citizens-avoid-crowds-rcna142401

Nyt länsimedia siis väittää, että Putin puheessaan 19.3. sivuutti tämän ns varoituksen, joka olisi jollain tavalla kytkeytynyt suoraan 22.3. terrori-iskuun. No, alla on pätkä tuosta puheesta, joka länsimedian mukaan osoittaa tämän.

"Haluaisin huomauttaa tässä vaiheessa, että aikoinaan länsi käytti aktiivisesti erilaisia rajat ylittäviä radikaali- ja terroristiryhmiä ja osittain rohkaisi niiden aggressiota Venäjää vastaan.

Ennustettavasti myös uusnatsien Kiovan hallinto on siirtynyt terroristitaktiikkaan – samanlaisella ulkopuolisella tuella ja usein suorien ohjeiden alaisena. Tähän sisältyy rauhanomaisten kaupunkien tulittaminen, hyökkäykset hallituksen virkamiehiä ja julkisuuden henkilöitä vastaan sekä yritykset värvätä tekijöitä kumouksellisiin ja terrori-iskuihin, jotka kohdistuvat kriittiseen infrastruktuuriin ja julkisiin tiloihin Venäjällä.

Haluaisin myös muistuttaa useiden virallisten länsimaisten rakenteiden viimeaikaisista provokatiivisista lausunnoista, jotka koskevat mahdollisia terrori-iskuja Venäjällä. Kaikki nämä toimet muistuttavat suoranaista kiristystä ja aikomusta pelotella ja horjuttaa yhteiskuntaamme. Tunnette ne hyvin, joten en mene yksityiskohtiin tässä vaiheessa.

Pyydän liittovaltion turvallisuuspalvelua yhdessä muiden erityispalvelujen ja lainvalvontaviranomaisten kanssa tehostamaan terrorismin vastaisia toimiaan kaikilla aloilla mielekkäällä tavalla siten, että kansallinen terrorismin vastainen komitea hoitaa koordinointitehtävänsä. Meidän on ymmärrettävä, että olemme tekemisissä valtavan ja vaarallisen vastustajan kanssa, jolla on laaja valikoima informatiivisia, teknisiä ja taloudellisia työkaluja hihassaan. Älkää erehtykö, me tiedämme, mihin he pystyvät kaikilla näillä aloilla, myös tiedustelutietojen keräämisen osalta, ja olemme tietoisia myös heidän käyttämistään terroristisista menetelmistä. Riittää, kun mainitsen Nord Stream -kaasuputkien pommitukset Itämerellä. He turvautuisivat mihin tahansa.

Tässä yhteydessä perustuslaillisen hallitusmuodon puolustamisesta ja ääriliikkeiden torjunnasta vastaavat yksiköt pyrkivät tärkeisiin tavoitteisiin. Teidän on lopetettava päättäväisesti ja ripeästi kaikki yritykset kylvää epäsopua, provosoida etnisten ryhmien välisiä konflikteja ja loukata kansojemme oikeuksia ja vapauksia sekä yritykset käyttää hyväksi russofobiaa tai mitä tahansa muuta suvaitsematonta ideologiaa."

http://en.kremlin.ru/events/president/transcripts/73678

Puheen kohta "provokatiiviset lausunnot" länsimedia siis liitti suoraan 7.3. USAn lähetystön henkilökunnalle annettuun varoitukseen, joka siis annettiin Venäjän estettyä terrori-iskun Moskovassa... No, onhan tuokin varmaan mahdollista jossain todellisuudessa, mutta ehkäpä todennäköisempää on, että kohta liittyy esim. tällaisiin USAn armeijan komentajan Mark Milleyn puheisiin joulukuussa -23:

“There should be no Russian who goes to sleep without wondering if they’re going to get their throat slit in the middle of the night,” Milley said, according to an official with knowledge of the event. “You gotta get back there, and create a campaign behind the lines.”

https://www.washingtonpost.com/world/2023/12/04/ukraine-counteroffensive-us-planning-russia-war/

18

215

Äänestä

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet varmaan se sairas "kehäkettu", joka lukee kaiket päivät MV:tä.

      Totuus vaan on, että ryzzälandia on yksi maailman surkeimmista maista.

      • Anonyymi

        Näitkö tuossa linkkiä MV-lehteen?


      • Anonyymi

        Ja heti ensimmäisenä venäjätrolli rykäisemässä kiukkunsa aloitukseen. Ei toivoakaan että osaisi keskustella aiheesta.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😍 ­­­N­y­­­m­­­f­­o­­­m­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Valehdella voi lyhyesti, tai pitkän kaavan mukaan. Tässä pitkällä ja sekavalla tekstillä sekoitetaan lukija. Aloittajan kannattaa muistas, että itse diktaattori Putin puheessaan mainitsi lämsivaltojen varoituksen ja vielä julkisesti piti sitä provokaationa = diktaattorin virhearvio.

      • Anonyymi

        No siinähän se puhe oli suomennettuna. Kerro nyt toki, mikä kirjoitukseni kohta oli valhetta.


      • Anonyymi

        Aloittajan kannattaa muistas, että Suoli24 porukka ei kykenee lukea mitään, missä on yli kolme lausetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No siinähän se puhe oli suomennettuna. Kerro nyt toki, mikä kirjoitukseni kohta oli valhetta.

        KOKO puhe on täyttä valhetta, johon vain hölmö uskoo.


    • Anonyymi

      Putini yrittää keplotella Kiovan syyksi, vaikka fsp tökerösti toteutti.
      Hulluja nuo iivvanat.

      • Anonyymi

        Siis onkos tää Moskovan "verijuhla" FSB:n tekosia kuten muuan kerrostalon räjäytys Putin diktaattiri uran alkuaikoina, millä saatiin syy hyökätä Tsetseniaan kun valehtelivat tsetseeni terroristien tehneen tihutyön?


    • Anonyymi

      ISIS = CIA.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ranskan medioissa kerrotaan, että Ranskassa olisi estetty, samojen terroristien iskuja, eli kyllähän se viittaisi, että ne lännestä päin olisivat Venäjälle menneet, siis täysin mahdollista, että Ukrainasta.

      • Anonyymi

        Täysin hölmö, suorastaan typerä logiikka.


      • Anonyymi

        Tadžikistan oli nämä lähtösin eli madollisesti putin itse värväämiä.


    • "Meidän on ymmärrettävä, että olemme tekemisissä valtavan ja vaarallisen vastustajan kanssa..." Niinpä jätämme yleisötilaisuudet vaille aseellisia vartijoita.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe