Koetaanko tosiaan (kuten tuossa eräässä keskustelussa tuli ilmi) nämä sanat/sanojen antama maine yhtä negatiivisina?
Esim huora, lumppu, lutka, patja, jakorasia vs. naistennaurattaja, naistensankari, pukki, sonni.
Ovatko "Don Juanit" ja "auervaarat" yhtä paheksuttavia kuin "huorat" ja "munahaukat"?
Loukkaantuisitko miehenä, jos sinua kutsuttaisiin naistenmieheksi?
Esim huora, lumppu, lutka, patja, jakorasia vs. naistennaurattaja, naistensankari, pukki, sonni.
Ovatko "Don Juanit" ja "auervaarat" yhtä paheksuttavia kuin "huorat" ja "munahaukat"?
Loukkaantuisitko miehenä, jos sinua kutsuttaisiin naistenmieheksi?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Naista arvostellaan siitä jos kykenee ja haluaa, kun taas miestä siitä, jos ei kykene tai halua ;D
Jos nainen ei anna, häntä haukutaan kovaan ääneen päin naamaa, että hän on vitun huora.
Ja jos nainen antaa. haukutaan seläntakana heti kaikille jakavaksi huoraksi.
Teit niin tai näin, aina väärin päin.
...tähän voipi tietysti vähän vaikuttaa sekin, millaisessa herraseurassa sattuu liikuskelemaan...
Vakka kantensa valitsee?
(Tämä nyt ei päde yläasteelle kuitenkaan, siellä seuraansa ei voi aina valita).
mutta siinäpä se ongelma tuleekin, kun vakalle ei kansi sovikkaan. Eikä sitä siis valitse.
Nämä esimerkit ovat valitettavasti tuolta ex-työpaikalta (kapakasta) saatuja.
Uskotko, että nykyään minua ei kapakka seurapiireihin saa sitten millään ;) Ei tiskin kummallekaan puolelle.
...kumpikas näistä olisi mielestäsi sinusta kiusallisempi nimitys?
Mulla taitaapi olla jo siinä vaiheessa, että minua ei hirveästi kiinnosta, mitä joku räksyttäisi.
Asia on sitten eri esim. nuorille ihmisille, jotka koulussa joutuvat kuuntelemaan haukkumista... semmoinen pitäisi pystyä karsimaan pois.
...kyllähän juottoloissa tapaa enimmäkseen niitä härskihartikaisia enemmän, kuin esim. raamattupiirissä.
tapaa niitä kieroontuneita ja kaksinaamaisia ihmisiä.
mieluummin kuuntelen suoraa rehellistä puhetta, vaikkakin humalaiselta, kun raamatun taakse kätkeytynyttä kieroilua...
Mutta, onneksi aikuinen ihnminen voi seuransa valita. Ei tarvitse kuunnella kumpiakaan ;D
...käydä sitten eri raamiksissa :-)
Mutta kai nää on niin yksilön välisiäkin...
Ei kaikki tieten samanlaisia.
...että onko aiemmin turistu. Mutta totta kai olet oikeassa siinä, että ns. uskovissa ihmisissä on kaksinaamaista ja ilkeää jengiä siinä missä muissakin.
Samaten kuin se, että ns. hyvän tyypin ei todellakaan tarvitse uskoa laillani samalla tavalla ollakseen hyvä ystävä ja lojaali lähimmäinen.
Ihmiset meinaavat olla ihmisiä.
Mutta itsekin kapakoita myös työni ja vapaa-aikani puolesta kiertäneenä noin yleensä voin todeta, että törkeitä tyyppejä on niissä paljon enemmän kuin esim. noissa raamattupiireissä.
Tosin sitten uskonnollisten yhteisöjen kanssa saa olla sen ilmiön kanssa varuillaan, että tavallaan tulee implisiittisiä oletuksia toisilta siitä, millainen "on hyvä uskova"... liittyen toisarvoisiin seikkoihin, kuten pukeutumiseen, musiikkimakuihin jne. Niille pitäisi osata viitata kintaalla (koska tavallaanhan siinä yhteisö ottaa vallan sen suhteen, että yksilö ei kontribuoikaan yhteisöön vaan yhteisö yrittää samaistaa).
Sama koskee tietysti myös erilaisia -ismejä, jotka tuntuvat kovastikin tyrkyttävän mallejaan muille ja suhtautuvat jopa vihamielisesti eri tavalla ajatteleviin.
Kapakkaympäristössä on taas omat oletuksensa... eri pubeissa vieläpä erilaiset.
Ehkäpä yleensä ihmiselle olisi hyvä löytää yhteisö, kavereita, jossa saisi olla oma itsensä. Ideaalitasolla seurakunnan pitäisi olla sellainen (tietysti uskonnollisessa yhteisössä noin yleensä voi kysyä, miksi on mukana, ellei jaa sen arvoja ja selkeästi esitettyjä ideaaleja). Käytännössä se ei varmastikaan aina ole.
Esim. sinä olet sillä tavalla rennon oloinen ihminen, että huolimatta useistakin erilaisista arvopohjista, jotenkin juttu luistaa. En tiijä miksi.
Närästääkö?Vai muutenko vaan vakka narisee?Eihän se kansi ainakaan voi olla..
Ei oo helppoo. Toisaalta, aika varovainen miehenkin pitää olla, teki sitten niin tai näin. Jos ei muuten, niin naisen kosto saattaa olla armoton.
Oikeassa olet.
Naisen kosto voi olla kamala.
kun vielä joskus ymmärtäisi, miten siitä, joka on ollut tärkeä, voi tulla armoton vihamies.
Toivottavasti tästä ihmisestä, joka on minulle nyt tärkeä, ei tule vihamiestä...
Mutta taisin silloin ehdottaa siirtymistä uskonto palstalle..
...sitä mainetta tahtoo tulla.
Ei kai se "aidsi-arska"kaan mikään imartelevin nimitys ole.
se oikea ei vain aina osu kohdalle ihan heti.
Kyllä siinä jokunen täytyy katsastaa ja katella, ennen kun kemiat jonkun kanssa kohtaa.
Ja mistä sitä heti voi tietää, millasen miehen haluaa.
Paree kattoa rauhassa, kun katua.
ja valitettavasti nykypäivänä on se käytäntö, että koeajolle täytyy päästä ennen parasta ennen päiväystä.
Ei parane sikaa säkissä ottaa....
Mutta sekään ei tarkoita,että tarvis olla seksin suhteen löperö.
Jos juttu ei toimi, sit se ei toimi.
...jos vastaavaa tyyliä harjoittava mies tai nainen kritisoi samaa partnerissaan.
Ts. jos sulttaani edellyttää, että neitosensa olisi neitsyt.
Sitten taas on turha olettaa, että kiltit pojat tai tytöt (jotka arvostavat enempi tuommoista monogaamista, esim. kristillistä, parisuhdeideaalia) suhtautuisivat kovin innolla mieheen tai naiseen, joka on tuolla markkinoilla ollut koeajamassa.
Eli tässäkin on tärkeä tehdä ero sen välillä, että antaa myös toisille henkisestikin oikeuden omiin ideaaleihinsa.
Se on kyllä ikävää, jos ei idioottia tunnista, ennen kuin sen on päästänyt livauttamaan.
suhde on paras lopettaa ajoissa.
On äärimmäisen vastenmielistä lukea ja kuulla kuinka eronnut pari haukkuu toisiaan.
Jos he kaksi ei sopinut yhteen, joku toinen voi olla sille kuitenkin ihan hyvä.
Mielessään voi olla mitä mieltä haluaa, muttei sitä tarvitse sitten exän nyxälle tai exän muille kavereille mennä sanomaan mitään.
Ja varsinkaan, mitä se muille kuuluu, jos kaksi aikuista ihmistä harrastaa seksiä.
No, mutta jospa minä nyt keskittyisin taas noiden kukkien istuttamiseen... :D On niin nätti päiväki.
...parisuhteista ihan samaa mieltä.
Kristillinen avioliittohan ei päätykään eroon - olettaen, että molemmat osapuolet ottavat lupauksensa vakavasti ja rakastavat toisiaan.
Jos poikani olisi osa-aikainen gigolo, niin olisin vain ylpeä hänen ammatistaan. TAi ainakin salaa ylpeä.
Harvemmin olen kuullut itseäni tituleerattavan "naistenmieheksi", mutta moisesta nimittelystä en pahastuisi. Vaikka olenkin melkoinen huora, suurimmalta osalta käytökseni on sen suuntaista, etten saa osakseni ainakaan "suoraan päin naamaa" sanottuna tuollaisia verbaalilaukauksia. Tietenkin on niinkin, ettei missään muualla kuin tämän maan asuttamissani paskoissa kaupungeissa puhuta yhtä suoraan selän takana.
Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun kukaan ei enää osta heidän tavaraansa.