Orpo Orpo Orpo

Mitmitä??? Eikö velan oton pitänyt loppua?????? Haukuit mariinia velanotosta ja sanoit että sinä lopetat velanoton!!! Mitä kummaa, suoranaista valheella päästy eduskuntaan!!!!

IS - Ennuste muuttui – uutta velkaa otetaan tänä vuonna lähes 13 miljardia euroa
Velanoton tarve on kasvamassa lisätalousarvion mukaan lähes 1,5 miljardilla eurolla.
PÄÄMINISTERI Petteri Orpon (kok) hallituksen tavoite talouden tasa­painottamisesta on lähtemässä nihkeästi liikkeelle.

Hallituksen lisätalousarvioesityksestä käy ilmi, että valtio on ottamassa tänä vuonna uutta velkaa arviolta peräti 12,9 miljardia euroa.

Eduskunta käsittelee ensi viikon tiistaina lisätalousarvioesitystä, joka lisäisi velanoton tarvetta tänä vuonna lähes 1,5 miljardilla eurolla.
23269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

No, jollainhan ne hyvätuloisten veronalennukset on maksettava.

Äänestä
  • Pistää niin vihaiseksi !!!! noi ylisuuret 10 000 -20 000 euron istuskelu kk palkka. Pitäis puolet leikata pois, SIITÄ ON VARA MITÄ LEIKATA. Suomella ei ole vara ylisuurin 10 000 - 20 000 euron palkoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Pistää niin vihaiseksi !!!! noi ylisuuret 10 000 -20 000 euron istuskelu kk palkka. Pitäis puolet leikata pois, SIITÄ ON VARA MITÄ LEIKATA. Suomella ei ole vara ylisuurin 10 000 - 20 000 euron palkoihin.

    Ajatelkaa henkilökohtaiset avustajat saa 1200-2000€ kk riippuen tuntimääristä ja he tekee kuitenkin aika raskasta työtä!!!

    Äänestä

Kyllä on apinoita kerrakseen edsukunnassa. Miten ne kehtaa toimia noin?? Valehdellaan vaaleissa ja toimitaan vielä pahemmin kuin he joita sitten mollaa sydämen kyllyydestä.
Kyllon orpoi ja purra ulkoisestikin niin katalan näköisiä, toinen heiluu saksien kanssa ja toisen mieli prakaa agressiivisisesti. Huh huh tätä suomen hallitusta... ulkomaalla jo nauraa ja kauhistelee.

Äänestä
  • Suomi on ulkomailla paska maa.

    Äänestä

Ei tästä seuraa hyvää tämä hallitus istuuko neljää vuotta!

Äänestä

Heheee.... niin helppo se on orpon sanoa ja valittaa muita, mutta nyt piru parka on itse kusessa... hehheeee... hyvä hyvä.... kyllä orpoo nyt hävettää... oli suuret puheet velan otosta... itse ottaa vielä enempi... heheeeee... ressukka...

Äänestä

KOKOOMUS KUSETTAA SURUTTA JA VALEHTELEE KUTEN SATONEN KUSETTI RYTKÖSTÄ JA MURTOO NEUVOTTELIJAKSI TOLLON OMIIN ONGELMIIN.

Äänestä

Kovastipa on sosiaaliturvan lisäleikkausten toivojia, että saadaan lainanotto loppumaan.

Äänestä
  • Missä niin luki, Persun on vaikeata ymmärtää puhetta tai kirjoituksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Missä niin luki, Persun on vaikeata ymmärtää puhetta tai kirjoituksia.

    Minä vihaan persuja, mutta sosiaaliturvan leikkauksia kannatan, kuten moni muukin tässä keskustelussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Minä vihaan persuja, mutta sosiaaliturvan leikkauksia kannatan, kuten moni muukin tässä keskustelussa.

    Ei täällä muut ole sellaisia kannattaneet. Itse kannatan valtion kaksikielisyydestä luopumista eli ruotsin siirtämistä viralliseksi vähemmistökieleksi. Siten säästyy miljardeja tai ainakin satoja miljoonia.

    Äänestä

onhan täällä reimalla ja myllymäellä näitä mamuja oleskelemassa ja nauttimassa ilmaisesta ruuasta, asumisista, maksusitoumuksilla voi ostella huushollitavaraa cittarista, olen nähnyt monesti, Ilmaisista kuljetuksista, terveydenhuollon palveluista (Hivit ja hepatiitit ,syyhytautiset)ja tulkkipalveluista, päiväkotihoidosta ja koulutuksesta ja maksaa useampia tuhansia kuukausittain julkiselle taloudelle kun on maksetaan palkat migri, vastaanotto kela ja sossutätien henkilöstömenot näiden ihmisten hyvinvoinnin takaamiseksi MONILLA PAIKKAKUNNILLA KOKO MAASSA.
Tulos näkyy suomen hyvinvointi menetetty ja tavis suomalaiset lirissä kun heidän pitää luopua kelatuista, terveydenhoidon, leikkausten ja hammashoidon saatavuuden vähentyessä. Vammaiset ja vanhukset kaikkein surkeimmassa jamassa , Heidät hylätty heitteille vailla turvaa, hygienian ja terveydenhoidon ihmisiä ja jos jollakin huone niin siellä yksin vailla kunnon ravitsemusta ja sosiaalisia kontakteja ylilääkittyinä niinkuin MOT ohjelmassa näytettiin kuvia kun ihmisiä oli kuin auschwitzin leipillä leirillä jalamäki senkun jatkuu, työttömiä lisää ja ja suomen bkt alempi kuin koskaan ja velanotto jatkuu korkojen kasvu lisääntyy . Mutta ensi syksynä hallitus, eduskunta kakaikki sote ja muut johtajat nostavat palkkansa ja korottavat etujansa potenssiin kolme vaikka rahhaa ei olisikaan.

Äänestä
  • Aina porvarit ovat halunneet leikataköyhiltä, milloin milläkin verukkeella.
    ONNEKSI PERSUT OVAT NYT TODISTANEEN, ETTÄ HEIDÄN POLITIIKKA ON OIKEISTOPOLITIIKKAA.
    Jussin ei tarvitse enää tulla satuja sepittämään, kuten Soinin aikana.
    Silloin sivari väitti ettei PS:ten politiikkaa ole oikeistopolitiikkaa, vaan Soinin porukan.

    Äänestä

Tunnin juna hanke jäihin, kansanedustajien ja ministerien palkat ja edut jäihin, yritystuet alas, Sotesta johtoporrasta vähennettävä, puoluetuet pois, rikkaiden veronkevennykset uuteen arvioon jne, jne… säästää voi tasapuolisemmin kun vaan olisi hallituksella haluja.
Nyt ajavat itsensä umpikujaan omalla uhollaan ja jääräpäisyydellään.

Äänestä

Tehdään leikkauksia että valtio säästää ja sitten vielä enemmän velkaa niin mihin ne rahat menee.

Äänestä
  • Parempiin suihin ns.. Suomi on yksi maailman rikkaimmista maista suhteutettuna väkilukuun. Velkaannumme, koska rikkaat eivät maksa enää veroja ja kaikista julkisista menoista eliitti vetää välistä. Ainoat verotulot tulee palkansaajilta, jotka on verotettu köyhiksi.

    Äänestä

Vasurit eivät itse maksa veroja kuin vähän suomen veropotista. Puhumattakaan veroluontoisista maksuista. Eivät maksa juuri mitään.

Äänestä
  • Ei kun vaan linkkiä lähteisiin, niin aletaan keskustelemaan aiheesta. Ilmainen elämän ohje: Silloin, kun ei ymmärrä aiheesta yhtään mitään, ei yleensä kannata osallistua keskusteluun.

    Äänestä

Köyhäintalo Kela alkaa rikastua vai mitä ajateltiin tukia leikatessa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitmitä??? Eikö velan oton pitänyt loppua?????? Haukuit mariinia velanotosta ja sanoit että sinä lopetat velanoton!!! Mitä kummaa, suoranaista valheella päästy eduskuntaan!!!!

IS - Ennuste muuttui – uutta velkaa otetaan tänä vuonna lähes 13 miljardia euroa
Velanoton tarve on kasvamassa lisätalousarvion mukaan lähes 1,5 miljardilla eurolla.
PÄÄMINISTERI Petteri Orpon (kok) hallituksen tavoite talouden tasa­painottamisesta on lähtemässä nihkeästi liikkeelle.

Hallituksen lisätalousarvioesityksestä käy ilmi, että valtio on ottamassa tänä vuonna uutta velkaa arviolta peräti 12,9 miljardia euroa.

Eduskunta käsittelee ensi viikon tiistaina lisätalousarvioesitystä, joka lisäisi velanoton tarvetta tänä vuonna lähes 1,5 miljardilla eurolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu