Moni ei varmaan ole kuullutkaan helluntaiystävistä, mutta se oli Suomessa sellainen helluntaisuuntautunut uskonnollinen liike, jolla järjestäytymisaste oli mahdollisimman matala. Ei siis ollut mitään kirkkokuntaa ja hommat hoituivat maallikkovoimin. Koskaan tuo liike ei ole taitanut olla kovin laajalle levinnyt, mutta nyt se taitaa olla melko lailla Multian alla? Tämä siis samoihin aikoihin, kun helluntailiikkeessä on Suomessa alettu kirkkoontua.
Joku voi tietää paremminkin, mutta itseäni vaan tässä nyt kiinostaa se, voiko tuollaisesta havainnosta tehdä yleistyksenkin. Siis että jonkinlainen keskusjohtoisuus katolisen kirkon tyyliin pitää uskonnollista liikettä pystyssä paremmin kuin mahdollisimman alhainen järjestäytymisaste. Uudesta Testamentistahan ei oikein kristillistä kirkkoa vielä näykään, vaan siellä puhutaan kotonakokoontumisista yms.
Lutherkin järjesti oman uskontokuntansa kirkkomuotoon heti alkuunsa ja siinä taisi olla maallisen vallan edustajat vielä tukena.
Helluntaiystävät olivat vain yhden sukupolven kokeilu?
3
340
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostava ajatus. Tosin varhaiskristillisyys säilyi sellaisena ainakin ensimmäisen vuosisadan loppuun, jolloin Apostoli Johannes kirjoitti Ilmestyskirjan ja sen jälkeen evankeliumin ja ne 3 kirjettään.
Mutta se alkukristillinen vaihe ei taitanut kestää kovin pitkään? Toki siinä oli vainon aikoja, jolloin matala pfrofiili saattoi olla etukin, mutta ainakin sitten 300-luvulla, kun kristillisyydestä tuli Rooman valtionkirkko, asiat menivät korkeakirkolliseen suuntaan. Ja että kristinuskosta tuli valtionkirkko, sehän osoittaa, että evankeliumi oli levinnyt. Eihän jostain yhden prosentin uskontokunnasta tehdä valtionuskontoa?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1281256
- 1181068
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97904- 112828
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa270764- 48695
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi18677- 42605
- 49589
- 25555
