Helluntaiystävät olivat vain yhden sukupolven kokeilu?

Moni ei varmaan ole kuullutkaan helluntaiystävistä, mutta se oli Suomessa sellainen helluntaisuuntautunut uskonnollinen liike, jolla järjestäytymisaste oli mahdollisimman matala. Ei siis ollut mitään kirkkokuntaa ja hommat hoituivat maallikkovoimin. Koskaan tuo liike ei ole taitanut olla kovin laajalle levinnyt, mutta nyt se taitaa olla melko lailla Multian alla? Tämä siis samoihin aikoihin, kun helluntailiikkeessä on Suomessa alettu kirkkoontua.

Joku voi tietää paremminkin, mutta itseäni vaan tässä nyt kiinostaa se, voiko tuollaisesta havainnosta tehdä yleistyksenkin. Siis että jonkinlainen keskusjohtoisuus katolisen kirkon tyyliin pitää uskonnollista liikettä pystyssä paremmin kuin mahdollisimman alhainen järjestäytymisaste. Uudesta Testamentistahan ei oikein kristillistä kirkkoa vielä näykään, vaan siellä puhutaan kotonakokoontumisista yms.

Lutherkin järjesti oman uskontokuntansa kirkkomuotoon heti alkuunsa ja siinä taisi olla maallisen vallan edustajat vielä tukena.

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostava ajatus. Tosin varhaiskristillisyys säilyi sellaisena ainakin ensimmäisen vuosisadan loppuun, jolloin Apostoli Johannes kirjoitti Ilmestyskirjan ja sen jälkeen evankeliumin ja ne 3 kirjettään.

      • Mutta se alkukristillinen vaihe ei taitanut kestää kovin pitkään? Toki siinä oli vainon aikoja, jolloin matala pfrofiili saattoi olla etukin, mutta ainakin sitten 300-luvulla, kun kristillisyydestä tuli Rooman valtionkirkko, asiat menivät korkeakirkolliseen suuntaan. Ja että kristinuskosta tuli valtionkirkko, sehän osoittaa, että evankeliumi oli levinnyt. Eihän jostain yhden prosentin uskontokunnasta tehdä valtionuskontoa?


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­y­­m­­f­­­o­­m­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      982
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe