Helluntaiystävät olivat vain yhden sukupolven kokeilu?

Moni ei varmaan ole kuullutkaan helluntaiystävistä, mutta se oli Suomessa sellainen helluntaisuuntautunut uskonnollinen liike, jolla järjestäytymisaste oli mahdollisimman matala. Ei siis ollut mitään kirkkokuntaa ja hommat hoituivat maallikkovoimin. Koskaan tuo liike ei ole taitanut olla kovin laajalle levinnyt, mutta nyt se taitaa olla melko lailla Multian alla? Tämä siis samoihin aikoihin, kun helluntailiikkeessä on Suomessa alettu kirkkoontua.

Joku voi tietää paremminkin, mutta itseäni vaan tässä nyt kiinostaa se, voiko tuollaisesta havainnosta tehdä yleistyksenkin. Siis että jonkinlainen keskusjohtoisuus katolisen kirkon tyyliin pitää uskonnollista liikettä pystyssä paremmin kuin mahdollisimman alhainen järjestäytymisaste. Uudesta Testamentistahan ei oikein kristillistä kirkkoa vielä näykään, vaan siellä puhutaan kotonakokoontumisista yms.

Lutherkin järjesti oman uskontokuntansa kirkkomuotoon heti alkuunsa ja siinä taisi olla maallisen vallan edustajat vielä tukena.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostava ajatus. Tosin varhaiskristillisyys säilyi sellaisena ainakin ensimmäisen vuosisadan loppuun, jolloin Apostoli Johannes kirjoitti Ilmestyskirjan ja sen jälkeen evankeliumin ja ne 3 kirjettään.

      • Mutta se alkukristillinen vaihe ei taitanut kestää kovin pitkään? Toki siinä oli vainon aikoja, jolloin matala pfrofiili saattoi olla etukin, mutta ainakin sitten 300-luvulla, kun kristillisyydestä tuli Rooman valtionkirkko, asiat menivät korkeakirkolliseen suuntaan. Ja että kristinuskosta tuli valtionkirkko, sehän osoittaa, että evankeliumi oli levinnyt. Eihän jostain yhden prosentin uskontokunnasta tehdä valtionuskontoa?


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­y­­m­­f­­­o­­m­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      4034
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      205
      1559
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      327
      1036
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      48
      979
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe