Helluntaiystävät olivat vain yhden sukupolven kokeilu?

Moni ei varmaan ole kuullutkaan helluntaiystävistä, mutta se oli Suomessa sellainen helluntaisuuntautunut uskonnollinen liike, jolla järjestäytymisaste oli mahdollisimman matala. Ei siis ollut mitään kirkkokuntaa ja hommat hoituivat maallikkovoimin. Koskaan tuo liike ei ole taitanut olla kovin laajalle levinnyt, mutta nyt se taitaa olla melko lailla Multian alla? Tämä siis samoihin aikoihin, kun helluntailiikkeessä on Suomessa alettu kirkkoontua.

Joku voi tietää paremminkin, mutta itseäni vaan tässä nyt kiinostaa se, voiko tuollaisesta havainnosta tehdä yleistyksenkin. Siis että jonkinlainen keskusjohtoisuus katolisen kirkon tyyliin pitää uskonnollista liikettä pystyssä paremmin kuin mahdollisimman alhainen järjestäytymisaste. Uudesta Testamentistahan ei oikein kristillistä kirkkoa vielä näykään, vaan siellä puhutaan kotonakokoontumisista yms.

Lutherkin järjesti oman uskontokuntansa kirkkomuotoon heti alkuunsa ja siinä taisi olla maallisen vallan edustajat vielä tukena.

3

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiinnostava ajatus. Tosin varhaiskristillisyys säilyi sellaisena ainakin ensimmäisen vuosisadan loppuun, jolloin Apostoli Johannes kirjoitti Ilmestyskirjan ja sen jälkeen evankeliumin ja ne 3 kirjettään.

      • Mutta se alkukristillinen vaihe ei taitanut kestää kovin pitkään? Toki siinä oli vainon aikoja, jolloin matala pfrofiili saattoi olla etukin, mutta ainakin sitten 300-luvulla, kun kristillisyydestä tuli Rooman valtionkirkko, asiat menivät korkeakirkolliseen suuntaan. Ja että kristinuskosta tuli valtionkirkko, sehän osoittaa, että evankeliumi oli levinnyt. Eihän jostain yhden prosentin uskontokunnasta tehdä valtionuskontoa?


      • Anonyymi

        🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

        🍑 ­­N­y­­m­­f­­­o­­m­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4170
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3929
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      33
      3426
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2753
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2689
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2502
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1994
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      8
      1129
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      144
      1102
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      986
    Aihe