Gazan tilanne on nyt aivan järkyttävä ! Vauvat ja pienet lapset kuivuvat ja nääntyvät nälkään ! He kärsivät nestehukasta ja ravinnon puutteesta, koska eivät saa juuri ollenkaan vettä tai oikeaa ruokaa. Tämä siksi ettei Israelin pääministeri Netanhaju salli avustuskuljetusten menevä maitse tai meritse Gazan alueelle. Amerikan ulkoministeri on käynyt jo kuusi kertaa Israelissa puhumassa järkeä Netanhajulle, mutta mikään ei tunnu auttavan. Netanhaju haluaa pysyä vallassa kaikin keinoin. Hän sai hyvän tekosyyn Hamasin tekemästä terrori iskusta, niin että hän luulee voivansa tehdä mitä tahansa palestiinalaisille ihmisille. Netanhaju on parhaillaan näännyttämässä nälkään palestiinalaisia ihmisiä, jotka ovat täysin syyttömiä Hamasin iskuun. Kaikki rekat puretaan ja tutkitaan, jotka ovat menossa Gazaan ja israelilaiset taitavat ryöstää itselleen palestiinalaisiille tarkoitetut, juoma ja ruokatarvikkeet sekä lääkkeet. Kaikkien eri avustusjärjestöjen lähettämät avustuskuljetusten täytyisi sallia mennä nyt ihan heti Gazaan, kaikkien nälkää näkevien ihmisten luokse, varsinkin pienten lasten. Netanhaju taitaa olla ihan samanlainen kuin Venäjän Putin: Kova ja julma eikä hänelle merkitse ihmishenki mitään, varsinkaan vauvojen ja viattomien lasten. Netanhaju pitäisi pystyä pysäyttämään jollakin tapaa ihan heti ja hänetkin pitää asettaa syytteeseen sotarikoksista ja kansanmurhasta Palestiinan kansaa kohtaan.
Gazan tilanne
27
834
Vastaukset
- Anonyymi
Netanjahu on roisto ihan samoin kuin Hitler, Stalin ja Putinkin.Käsittämätöntä, että tuota fasistia kansanmurhaajaa ei panna vastaamaan hirmuteoistaan.
- Anonyymi
Olisiko hamasin terroristien kannattanut ajatella mitä voi seurata siitä kun hyökkää Israelin kimppuun, ehkä osa maailmasta ei enää usko noiden valehtelevien musujen juttuihin , terroristit on pelkureita kun linnottautuvat naisten ja lapsien selän taakse, kuka voi kunnioittaa ihmisiä jotka perustaa tykkipatterin sairaalaan ? Toivottavasti ei tehdä samaa virhettä kuin isis Al-holin leirin kanssa , siis ei jätetä ketään henkiin .
- Anonyymi
Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.
No voi voi....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.
Niin kuoli Japanissa lapsia ja muita nälkään ja tauteihin, niin käy kun hyökkää petollisesti vahvemman maan kimppuun eli armoa ei tunneta? Terroristit ja niiden tukijat pitää tuhota täydellisesti?
- Anonyymi
Nälkään näännyttämisestä tulee mieleen keskitysleirit. Elämme pimeyden aikaa jossa ihmisiä voi tappaa joutumatta vastuuseen.
Onneksi en ole syntynyt Israeliin vaan Suomeen jossa poliitikot ei pyri kostamaan siviileille.- Anonyymi
Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa. Miettimättä hetkeäkään sukulaisiaan joista vain pikku osa on persuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa. Miettimättä hetkeäkään sukulaisiaan joista vain pikku osa on persuja.
"Anonyymi
2025-01-05 11:26:03
Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa"
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
PerSSut komppaa aina niitä ketkä suosii tappamista.
Tapahtui se sitte Ukrainassa tai Gazassa.
- Anonyymi
Hamasin soturit sen sijaan eivät nälästä kärsi, vaan lihovat tunneleissaan. Ainoa työvelvoitekin on panttivankien kiduttaminen, mikä saattaa käydä voimille aikaa myöten.
- Anonyymi
Sitä tekee myös Israel. Tuo tekopyhä kansa.
- Anonyymi
Oho oho , ei ole suomi näyttänyt ainakaan mainoksissaan muuta kuin tukevia lapsia ja heidän valehtelevia miehiään.
- Anonyymi
Juuri näin!
- Anonyymi
"2024-04-11 13:18:34
Oho oho , ei ole suomi näyttänyt ainakaan mainoksissaan muuta kuin tukevia lapsia ja heidän valehtelevia miehiään."
++++++++++++++++++++
Katso tuo kuva ja kirjoita sama lauseesi uudelleen.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010310891.html
Missä on muuten sellainen MAINOS jossa näytetään nälänhätää??
- Anonyymi
...tämä Hamas taisi sitten olla ihmisyyden , humanismin ja rauhanomaisen rinnakkaiselon asialla ..vai .. onko asia niin että sitä saa mitä tilaa ?
- Anonyymi
Miksi ihmeessä arabiveljet eivät auta ??
- Anonyymi
No siksi kun eivät ehi siskojensa panemisiltaan.
- Anonyymi
Israel ei iskenyt sairaalaan:
https://www.jpost.com/breaking-news/article-836011
Ette halua liittää mafia-sanaa Hamasiin, vaikka se on sitä asukkaille.- Anonyymi
Anonyymi
2025-01-05 11:17:29
Israel ei iskenyt sairaalaan:
""""""""""""""""
Jerusalem Post
Joopa joo siis todella luotettava uutisoija kertomaan omaa Anti-Totuuttaan.
- Anonyymi
Ja uskovaiset taputtaa. Nuo perkeleet. Jos Jumala on kaikki saatanat menee helvettiin. Veisatkoon siellä. Kukaan normaalijärkinen ei puolla saatanoita.
- Anonyymi
Islam on kuoleman kultti ja Gazan lapset kärsivät vain ja ainoastaan hamasin eli muslimiterroristien takia. Muslimit yrittävät kaiken muun pahan lisäksi valehdella.
- Anonyymi
Ne jotka ovat väittäneet, että Hamasin kannatus nousee, ovat huomaamattaan kertoneet oman toiveensa. Kaikenlaiset julkiset tehtävät tulisi kieltää tuollaisilta.
- Anonyymi
Koko sotiminen alkoi 2023 kun Hamas hyökkäsi Israeliin ja otti myös panttivankeja. Homma ei ratkea ennenkuin nuo panttivangit on vapautettu. Miksi näin ei tapahdu, vaikka kummallakin osapuolella on vastuuhenkilöt päätöksentekoa varten? Kun tunnetuista sotien- ym. välittäjistä ei lähde tekemään ehdotuksia kun panttivankien asema on nykyinen. USA on hiukan väliaikaisine satamineen yrittänyt, muttamikään ei liiku ennen panttivankien vapauttamista. Osa heistäkin on tapettu vankeudessa ns. rauniolöytöjen mukaan. Mikä taho on se ihmeidentekijä joka ratkaiseen kriisin esim. Syyrian malliin.
- Anonyymi
Hamaslainen myöntää toimineensa sairaalan kellarissa.
https://www.jpost.com/israel-news/article-836457 - Anonyymi
Ymmärrän hyvin Israelin vastustajia. Maailma olisi parempi paikka ilman Israelia. Ei mikään muu sivistynyt valtio murhaa syyttömiä siviileitä.
- Anonyymi
Mihin olivat syyllistyneet Gazassa murhatut Israelilaiset taapero ja sylivauva?
- Anonyymi
Gazalaisilla mitta täyttyy ja ovat osoittamassa mieltä Hamasia vastaan:
https://www.bbc.com/news/articles/c4g71lk09npo - Anonyymi
Kuinka uskottavia kuvat ovat?
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/zAndyw/anas-fteiha-fruktar-for-livet-efter-anklagelser-i-tyska-tidningar
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355