Gazan tilanne

Anonyymi-ap

Gazan tilanne on nyt aivan järkyttävä ! Vauvat ja pienet lapset kuivuvat ja nääntyvät nälkään ! He kärsivät nestehukasta ja ravinnon puutteesta, koska eivät saa juuri ollenkaan vettä tai oikeaa ruokaa. Tämä siksi ettei Israelin pääministeri Netanhaju salli avustuskuljetusten menevä maitse tai meritse Gazan alueelle. Amerikan ulkoministeri on käynyt jo kuusi kertaa Israelissa puhumassa järkeä Netanhajulle, mutta mikään ei tunnu auttavan. Netanhaju haluaa pysyä vallassa kaikin keinoin. Hän sai hyvän tekosyyn Hamasin tekemästä terrori iskusta, niin että hän luulee voivansa tehdä mitä tahansa palestiinalaisille ihmisille. Netanhaju on parhaillaan näännyttämässä nälkään palestiinalaisia ihmisiä, jotka ovat täysin syyttömiä Hamasin iskuun. Kaikki rekat puretaan ja tutkitaan, jotka ovat menossa Gazaan ja israelilaiset taitavat ryöstää itselleen palestiinalaisiille tarkoitetut, juoma ja ruokatarvikkeet sekä lääkkeet. Kaikkien eri avustusjärjestöjen lähettämät avustuskuljetusten täytyisi sallia mennä nyt ihan heti Gazaan, kaikkien nälkää näkevien ihmisten luokse, varsinkin pienten lasten. Netanhaju taitaa olla ihan samanlainen kuin Venäjän Putin: Kova ja julma eikä hänelle merkitse ihmishenki mitään, varsinkaan vauvojen ja viattomien lasten. Netanhaju pitäisi pystyä pysäyttämään jollakin tapaa ihan heti ja hänetkin pitää asettaa syytteeseen sotarikoksista ja kansanmurhasta Palestiinan kansaa kohtaan.

27

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Netanjahu on roisto ihan samoin kuin Hitler, Stalin ja Putinkin.Käsittämätöntä, että tuota fasistia kansanmurhaajaa ei panna vastaamaan hirmuteoistaan.

    • Anonyymi

      Olisiko hamasin terroristien kannattanut ajatella mitä voi seurata siitä kun hyökkää Israelin kimppuun, ehkä osa maailmasta ei enää usko noiden valehtelevien musujen juttuihin , terroristit on pelkureita kun linnottautuvat naisten ja lapsien selän taakse, kuka voi kunnioittaa ihmisiä jotka perustaa tykkipatterin sairaalaan ? Toivottavasti ei tehdä samaa virhettä kuin isis Al-holin leirin kanssa , siis ei jätetä ketään henkiin .

      • Anonyymi

        Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.

        No voi voi....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Isis ei hävinnyt mihinkään eikä hamassa. Mutta kuolleet lapset kuoli turhaan.

        Niin kuoli Japanissa lapsia ja muita nälkään ja tauteihin, niin käy kun hyökkää petollisesti vahvemman maan kimppuun eli armoa ei tunneta? Terroristit ja niiden tukijat pitää tuhota täydellisesti?


    • Anonyymi

      Nälkään näännyttämisestä tulee mieleen keskitysleirit. Elämme pimeyden aikaa jossa ihmisiä voi tappaa joutumatta vastuuseen.
      Onneksi en ole syntynyt Israeliin vaan Suomeen jossa poliitikot ei pyri kostamaan siviileille.

      • Anonyymi

        Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa. Miettimättä hetkeäkään sukulaisiaan joista vain pikku osa on persuja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa. Miettimättä hetkeäkään sukulaisiaan joista vain pikku osa on persuja.

        "Anonyymi
        2025-01-05 11:26:03
        Ainakaan ei vielä. Äärioikeistoa on täälläkin jopa hallituksessa. Kuinka monta kertaa onkaan persut uhkailleet vasemmistoa"
        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
        PerSSut komppaa aina niitä ketkä suosii tappamista.
        Tapahtui se sitte Ukrainassa tai Gazassa.


    • Anonyymi

      Hamasin soturit sen sijaan eivät nälästä kärsi, vaan lihovat tunneleissaan. Ainoa työvelvoitekin on panttivankien kiduttaminen, mikä saattaa käydä voimille aikaa myöten.

      • Anonyymi

        Sitä tekee myös Israel. Tuo tekopyhä kansa.


    • Anonyymi

      Oho oho , ei ole suomi näyttänyt ainakaan mainoksissaan muuta kuin tukevia lapsia ja heidän valehtelevia miehiään.

      • Anonyymi

        Juuri näin!


      • Anonyymi

        "2024-04-11 13:18:34
        Oho oho , ei ole suomi näyttänyt ainakaan mainoksissaan muuta kuin tukevia lapsia ja heidän valehtelevia miehiään."
        ++++++++++++++++++++
        Katso tuo kuva ja kirjoita sama lauseesi uudelleen.
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010310891.html

        Missä on muuten sellainen MAINOS jossa näytetään nälänhätää??


    • Anonyymi

      ...tämä Hamas taisi sitten olla ihmisyyden , humanismin ja rauhanomaisen rinnakkaiselon asialla ..vai .. onko asia niin että sitä saa mitä tilaa ?

    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä arabiveljet eivät auta ??

      • Anonyymi

        No siksi kun eivät ehi siskojensa panemisiltaan.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Anonyymi
        2025-01-05 11:17:29
        Israel ei iskenyt sairaalaan:
        """"""""""""""""
        Jerusalem Post
        Joopa joo siis todella luotettava uutisoija kertomaan omaa Anti-Totuuttaan.


    • Anonyymi

      Ja uskovaiset taputtaa. Nuo perkeleet. Jos Jumala on kaikki saatanat menee helvettiin. Veisatkoon siellä. Kukaan normaalijärkinen ei puolla saatanoita.

    • Anonyymi

      Islam on kuoleman kultti ja Gazan lapset kärsivät vain ja ainoastaan hamasin eli muslimiterroristien takia. Muslimit yrittävät kaiken muun pahan lisäksi valehdella.

    • Anonyymi

      Ne jotka ovat väittäneet, että Hamasin kannatus nousee, ovat huomaamattaan kertoneet oman toiveensa. Kaikenlaiset julkiset tehtävät tulisi kieltää tuollaisilta.

    • Anonyymi

      Koko sotiminen alkoi 2023 kun Hamas hyökkäsi Israeliin ja otti myös panttivankeja. Homma ei ratkea ennenkuin nuo panttivangit on vapautettu. Miksi näin ei tapahdu, vaikka kummallakin osapuolella on vastuuhenkilöt päätöksentekoa varten? Kun tunnetuista sotien- ym. välittäjistä ei lähde tekemään ehdotuksia kun panttivankien asema on nykyinen. USA on hiukan väliaikaisine satamineen yrittänyt, muttamikään ei liiku ennen panttivankien vapauttamista. Osa heistäkin on tapettu vankeudessa ns. rauniolöytöjen mukaan. Mikä taho on se ihmeidentekijä joka ratkaiseen kriisin esim. Syyrian malliin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ymmärrän hyvin Israelin vastustajia. Maailma olisi parempi paikka ilman Israelia. Ei mikään muu sivistynyt valtio murhaa syyttömiä siviileitä.

      • Anonyymi

        Mihin olivat syyllistyneet Gazassa murhatut Israelilaiset taapero ja sylivauva?


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22289
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9496
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1355
    Aihe